Пам’ятка для пацієнта з гіпертонічною хворобою

Aug 08, 2011 19:36




«Хворий повинен разом з лікарем боротися з хворобою» 
Гіппократ  
Гіпертонічну хворобу, основною ознакою якої є підвищення артеріального тиску, виявляють у 25% дорослого населення. Це захворювання, яке скорочує тривалість життя та призводить до інвалідності, проте на початкових стадіях воно може ніяк не проявлятись і не впливати на самопочуття. Підвищений артеріальний тиск спричиняє низку патологічних змін у серці, судинах, нирках, сітківці, головному мозку, які призводять до головного болю, погіршення зору, пам’яті, cну, зниження розумової діяльності, розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Результати сучасних наукових досліджень довели, що розвиток цих патологічних змін можна попередити.

Будьте уважними до себе. Якщо Ваш артеріальний тиск перевищує 140/90 мм рт.ст. - прислухайтесь до порад лікаря та змініть спосіб життя.

Дуже важливо контролювати рівень АТ. Підвищення артеріального тиску можна визначити лише під час його вимірювання. Не робить висновку щодо рівня артеріального тиску, орієнтуючись лише на своє самопочуття. Обов’язково придбайте модель тонометра з манжеткою на плече та дотримуйтесь правил вимірювання артеріального тиску. Його рівень не повинен перевищувати 140/90 мм рт. ст.

Заведіть щоденник самоконтролю артеріального тиску та занотовуйте результати вимірювання 
Препарати для лікування артеріальної гіпертензії потрібно приймати постійно. Якщо вам призначили препарати для лікування гіпертонічної хвороби, не припиняйте їх прийом самостійно, не порадившись із лікарем. Раптове припинення лікування може мати негативні наслідки для здоров’я та самопочуття.

Не призначайте собі лікування, почувши телевізійну рекламу, або за порадою рідних і друзів, які не мають відповідної освіти та досвіду лікування серцево-судинних захворювань.

Харчові добавки, магнітні браслети тощо не замінюють ліку вання. Уникнути розвитку інфаркту міокарда та інсульту (ускладнень гіпертонічної хвороби) можна лише за допомогою лікарських препаратів, ефективність яких науково доведена.

Розвиток та прогресування гіпертонічної хвороби та її ускладнень пов’язані з такими чинниками ризику, як паління, підвищення рівня холестеролу в крові та глюкози натще або діагностований цукровий діабет, ожиріння, низький рівень фізичної активності та зловживання алкоголем. Виконання порад лікаря щодо зміни способу життя - шлях, який допоможе вам уникнути розвитку таких серйозних ускладнень, як інсульт та інфаркт міокарда.

Паління - доведений чинник ризику виникнення серцевосудинних захворювань. Під впливом нікотину прискорюється пульс і підвищується артеріальний тиск. У курців частіше розвивається інсульт та інфаркт міокарда. Порадьтесь із лікарем, як легше подолати цю звичку. Це дуже важливе рішення у вашому житті!

Надмірне вживання алкоголю спричиняє підвищення артеріального тиску. Допустимі дози алкоголю для здорової людини складають не більше 30 мл на добу в перерахунку на етанол (80 мл горілки, або 150 мл вина, або 300 мл пива).

Порушення обміну холестеролу та ліпідів - основна причина виникнення та прогресування атеросклерозу, який значно підвищує ризик розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Необхідно знати свій рівень холестеролу в крові. В нормі він не має перевищувати 5 ммоль/л. Якщо лікар призначив вам препарати, які знижують рівень холестеролу, необхідно виконувати його рекомендації.

Цукровий діабет значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. У випадку, якщо ви хворієте на цукровий діабет, регулярно контролюйте рівень глюкози в крові, виконуйте рекомендації лікаря щодо режиму харчування, фізичних навантажень, підтримання оптимальної маси тіла та прийому препаратів, які знижують рівень глюкози. Якщо ви не хворієте на цукровий діабет, але рівень глюкози в крові натще складає 5,6-6,9 ммоль/л, зміна стилю життя допоможе вам підтримувати оптимальний рівень глюкози у крові без додаткового прийому медикаментів.

Слідкуйте за масою свого тіла. Виміряйте об´єм своєї талії. Величина більше 88 см у жінок і 102 см у чоловіків свідчить про абдомінальний тип ожиріння, який підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця та цукрового діабету.

Фізична активність сприяє зниженню артеріального тиску та нормалізації маси тіла. Рекомендовано вправи помірної інтенсивності (ходьба, повільний біг, плавання) впродовж 30-45 хв щодня. Обов’язково порадьтеся з лікарем про граничний рівень навантажень. Ізометричні навантаження з обтяженням (гирі, штанга, тренажери) зумовлюють підвищення артеріального тиску і мають бути виключені. Не робіть собі шкоди!

Дотримуйтеся принципів раціонального харчування. В якості загальних заходів пацієнтам з гіпертонічною хворобою доцільно вживати більше свіжих фруктів та овочів (300 г на добу), риби, а також скоротити споживання продуктів, які містять насичені жири та холестерол. Не досолюйте готові страви. У копчених виробах, м’ясних та рибних напівфабрикатах, консервах тощо міститься надлишок солі. Зменшення в раціоні солі до 5 г на добу (стільки солі міститься в ½ чайної ложки) знижує рівень систолічного артеріального тиску на 4-6 мм рт. ст. та діастолічного артеріального тиску на 2-3 мм рт. ст. Дієтичні рекомендації щодо правильного вибору продуктів харчування, які допоможуть вам визначити свій раціон, наведені в табл. 2.

Зміна способу життя вимагатиме від вас повсякденних постійних зусиль. Ваші звички формувались упродовж багатьох років, тому ви не зможете позбавитись їх одразу. Ставте перед собою реалістичні цілі, йдіть до них крок за кроком. Тільки від вас та вашого ставлення до власного здоров’я залежить успіх у лікуванні гіпертонічної хвороби та профілактиці її ускладнень.

гіпертонічна хвороба

Previous post Next post
Up