«Софія Київська» потребує захисту

Feb 09, 2011 11:41


8 лютого близько 200 осіб провели мітинг під стінами національного заповідника «Софія Київська».



Учасники акції тримали транспоранти: «Усі на захист національних святинь», «Софія Київська - надбання усього українського народу», «Софія Київська потребує захисту» та інші.Також збирали підписи на підтримку Національного заповідника «Софія Київська».


Організатором акції є громадська ініціатива «Збережемо старий Київ», які відомі своєю публічною боротьбою проти забудови та знищення історичної частини міста.

Нагадаємо, що вийти на вулицю і захищати «Софію Київську» киян змусив проект указу президента України щодо, зокрема, передачі Національного заповідника «Софія Київська» у підпорядкування Міністерству культури.




Ігор Луценко, громадська ініціатива «Збережемо старий Київ», підозрює, що «Софію Київську» хочуть передати у приватні руки, як і Лавру:

«Де-факто Лавра зараз керується не державою, не належить державі, а якщо недержавні, то значить приватні. Для мене немає різниці, куди ми втратимо Лавру чи Софію Київську. Ми їх втратимо в будь-якому разі»

Теперішня ситуація з заповідником також турбує Олександра Бригінця, голову постiйної комiсiї Київської міської ради з питань культури та туризму:

«Аналогічна схема відбулася кілька місяців тому. Тоді, коли Лавра, яка була у власності київської громади, була передана у державну власність(Міністерство культури) і тоді Міністерство перше, що зробило, це почало процеси виселення музеїв з території і передачі певних об'єктів церкві, а не музеям.

Ми боїмося, щоб те ж саме не відбулося з Софією Київською. Якщо цей заповідник буде переданий Міністерстві культури, то може повторитись той же процес. Єдине, чого всі хочуть - це те, щоб влада нам гарантувала, що цього не відбудеться. Що заклад залишеться музейним, а не стане церковним, що заповідник «Софія Київська» не буде виселенний, що люди, які тут працюють»

Також Олександр Бригінець передбачає:

«Я думаю, що влада нам, як завжди, скаже, що вона нічого поганого не планувала, що громадськість її неправильно зрозуміла. Ми розуміємо, що ми не можемо боротися з владою, ми можемо змусити владу стати на наші позиції. І сьогодні, коли влада принаймні на словах декларує збереження певних культурних цінностей, вона повинна буде прийнятти позицію київської громади. Але якщо ми не почуємо гарантій від представників влади, що старий статус «Софії Київської» буде збережено, то люди будуть збиратися і збиратися»

Про подальші дії повідомляє Ігор Луценко, громадська ініціатива «Збережемо старий Київ»:

«Єдине, що ми зараз вирішили, що треба показувати, що громадськість проти, щоб вони зробили це.Поки це публічні дії.Можливо, єдиний шанс звернутися в ЮНЕСКО,щоб вони ще раз підкреслили величезну різницю між якістю управління Лаврою і якістю управління Софією»

«Небезпека в тому, що за нею ніхто не буде слідкувати. Підтримувати в стані такому, щоб вона могла приваблювати, по-перше, туристів, по-друге, жителів міста, бо це обличчя Києва», - вважає учасник акції.

Тривогу також викликає можливість проведення служб представниками однієї конфесії.




Студент, який тримав в руках плакат з написом «Софія Київська, а не Московська!»:

«Ми, студенти, прийшли підтримати акцію. Я думаю, що просто треба не допускати такого. Нехай «Софія Київська» буде музеєм і тим паче, що тут могли б проводити службу не тільки представники однієї конфесії, а молебні за Україну, щоб об'єднувалися всі християни»

Ольга Козловська, активістка громадської організації «Співзахист» бачить проблему так:

«Ми зараз є в стані кризи, яка торкається і політичного, і культурного, і релігійного життя. Для того, щоб подолати цю кризу треба мати дуже великий рівень свідомості, якого, на жаль, немає в нашої влади. Це щодо цього питання і багатьох інших, бо ця криза вона і в житті кожної людини, і в житті держави»

«В них сприйняття світу не відповідає новим реаліям, бо в наша влада - це влада позавчорашньої доби, це люди, які відстали від сучасного світу, вони не можуть вирішувати ці питання. У всіх формах, кожен має протестувати проти цього тотального нищення нашої культури, нашої духовної єдності,» - підкреслила вона, закликаючи чинити спротив владі.

З нею погодився представник громадянського руху «Спільна Справа», Олесандр Данилюк:

«Те, що відбувається з Софією є абсолютно логічною частиною того, що зараз відбувається в усіх сферах нашого життя.Тому ми можемо збиратися більшими чи меншими натовпами по кожній проблемі, але сьогодні є одна причина всіх цих негараздів - це незаконна антинародна влада Януковича.

Якщо найближчим часом ми не знайдемо в собі мужності і здорового глузду, щоб об'єднатися і всією громадою рішуче виступити проти цього незаконного і нелегітимного режиму, очевидно, що не залишеться ні «Софії Київської», ні України в цілому. Тому об'єднуймося»




Проте його перебив чоловік з натовпу, заявляючи:

«О,братан, я же тебя знаю, ти же громадянську війну готуєш»

Чоловік назвався Віктором Щербиною, запевнив, що жодної політичної чи громадської організації не представляє.

Зриваючи голос, він кричав, що «я представляю сам себе і те, що розумію, що це йде на знищення української нації»




У його монолозі важко було знайти слід раціо, проте було багато емоцій та звинувачень.

Ігор «Тополя» Мазур, громадський активіст,  так пояснив інцидент:

«Це ще один з провокаторів, які тут стоять. А те, що, коли ми до нього підійшли, до нас одразу підійшов капітан і старший лейтенант міліції, почали нас в бік відводити, це говорить про те, що тут певна провокаційна акція спланована. Тому я впевнений, що позиція влади з сьогоднішнього питання проста: перевести це все на маленькі провокації. Якби тут хтось сьогодні побився, це була б для них найкраща ситуація. В центрі столиці відбувається певна політична гра - міліція сьогодні співпрацює з провокаторами. От і все»

Проте після того, як провокатора відвели, біля «Софії Київської» громада утворила «живий ланцюг» єдності. Це було зроблено в знак захисту заповідника. Під час цього символічного єднання одна з учасниць акції наголосила, що «це наша культурна і історична спадщина, ми повинні зберегти її для наших наступних поколінь»




Також громадська ініціатива «Збережемо старий Київ» на своєму сайті пояснює підстави збентеження за долю «Софії Київської»:

«Зараз готується указ президента України щодо, зокрема, передачі Національного заповідника «Софія Київська» у підпорядкування Міністерству культури.

Це є дуже небезпечним кроком, з огляду на те, що міністерство культури фактично підтримує плани керівників Московського патріархату щодо передачі представникам цієї конфесії найбільших національних пам’яток України.
З 1943 року, з моменту визволення столиці від німецько-фашистських загарбників Софія Київська знаходиться у підпорядкуванні Мінрегіонбуду.

Що очікує Софію, можна бачити на прикладі сумної долі заповідника «Києво-Печерська Лавра»:


  1. Руйнування пам’яток та передача їх УПЦ (МП). Стан печер у Лаврі, котрі передані у користування УПЦ (МП) викликає серйозне занепокоєння у експертів міжнародний організацій, зокрема, ІКОМОСу, що відображено у їх звітах. Зруйновано пам’ятку архітектури - Західні в’їзні ворота Лаври. Територія Лаври використовується для побудови адміністративних будівель для духовенства УПЦ (МП), що прямо заборонено відповідно до Конвенції про охорону об’єктів всесвітньої спадщини, ратифікованої Україною. Монастирем на території Лаври активно проводиться комерційна та господарська діяльність.


  2. Виселення музеїв та звільнення наукових кадрів. Зараз за участі міністерства культури формуються плани щодо виселення найбільш важливих для України музеїв з території Лаври. З подачі керівництва заповідника здійснюється масове звільнення найбільш кваліфікованих наукових кадрів, таким чином руйнуючи наукову роботу у заповіднику.


  3. Забудова буферної зони. Мінкульт погоджує дозволи на усі будівництва, що відбуваються у охоронній зоні об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Представники міністерства, всупереч обов’язкам України у відповідності до Конвенції про охорону всесвітньої спадщини, в судах допомагають забудовникам реалізовувати свої плани.

    В той же час експерти ІКОМОС та ЮНЕСКО відзначають досить непоганий стан збереження об’єктів Національного заповідника «Софія Київська», музеї звідти ніхто і не думає виселяти, заповідник і мінрегіонбуд достить результативно протистоять намірам забудовників здійснювати протиправні будівельні проекти навколо Софії.
    Представники УПЦ (МП) неодноразово виявляли бажання отримати храм Софії Київської у своє розпорядження для проведення служб. На одностайну думку експертів, це призведе до катастрофічних наслідків для фресок Софії»

захист, "Софія Київська", акція протесту

Previous post Next post
Up