Тернопілля- 44

Mar 18, 2020 00:03


Початок тут-
https://gall-skomoroch.livejournal.com/11210.html
Попереднє тут-
https://gall-skomoroch.livejournal.com/12047.html

ЗАЛІЩИКИ- ''ВИЗВОЛЕННЯ''

В погоні від грядущої накачки згори 1ТА добігла до Черновець, Станіслава і Карпат (силами двох СД, які повільніше, але впевненіше від Хотина добрели до Сторожинця-Кучурева Великого, Надвірної, Коломиї, Заболотова).
Я випередив події на майже 2 тижні, тому дозволю собі повернутися до «Визволення Заліщик».

Цю частину мені вдалося зберегти ще з 2013 року. Тому не мудрую, у формі реплік на цитати з статті на вже зниклому сайті Заліщик. Тим більше- місяць тому я знову одержав наганяй від жителів Заліщик за неналежне відношення до танка і обеліска- реліктів радянської епохи.

''''Визволення Заліщик від німецьких загарбників''''
http://zal.te.ua/index.php/statti/istor ... agarbnykiv

"" Проскурівсько-Чернівецька операція розпочалася наступом військ 1-го Українського фронту 4 березня 1944 р.Як згадував Маршал Г. К. Жуков, „…тут зав’язалася надзвичайно жорстока битва, якої ми не бачили з часів Курської дуги”".

Курська операція- стратегічна, Проскурівсько-Чернівецька- фронтова в рамках стратегічної (не той масштаб). Військ у Курській- 1млн 273тис, у П-Ч- 800 тис. А бої під Тернополем- взагалі армійська операція
""Знекровивши контрударні частини противника,""

Після першого(невдалого) штурму Тернополя свіжі 359, 357 і 68ПД німців вибили з міста і відкинули радянські війська від міста на 10-15 км і створили суцільну лінію фронту, з’єднавшись з 7ТД. Не останню роль в невдачі відіграв алкоголь- знайдений на залізничній станції і складах негайно пішов у споживання, значна кількість частин не змогла організувати оборону і була розсіяна і вибита з Тернополя.
Через кілька днів свіжі поповнення людьми і технікою дозволили 60 армії організувати удар для прориву лінії фронту.
Не витримавши удару 60 армії(13(і 2 в резерві) стрілецьких дивізій, танковий корпус, танковий полк і вся артилерія 1ТА і 4ГвТК для 15 стрілецького корпусу, який йшов по осі прориву), німецькі 359 і 357 піхотні та 68 піхотна з 7 танковою і СС «Адольф Гітлер» дивізії розійшлися- 359 і 357 на захід, решта на південний схід.

""21 березня вони розпочали наступ на південь.""

В прорив, пробитий 60А, пішли дві танкові армії- 1ТА(ще не гвардійська) з рубежа Великі Борки-Жеребки Шляхетські на Чортків-Заліщики-Коломию, Чернівці і Станіслав, і 4ТА- від Старого Скалата-Новосілки на Гримайлів- Гусятин- Скалу-Подільську-Кам’янець-Подільський, Хотин.

""Одночасно червоноармійці просувалися зі сходу і північного сходу.""

Танкові армії рухалися на ПІВДЕНЬ. 1ТА частково відхилялася на південний захід(до Бучача), 4ТА- на південний схід(до Мельниці-Подільської, Кам’янця-Подільського).
23СК 60А повернув після Хоросткова на Бучач, Коропець, Підгайці- без опору противника, але до танкового рейду це не має відношення.

""1-а танкова армія, розбиваючи частини супротивника.""

Частина- це військова одиниця і в ЧА і в німецькій армії. Полк, окремий батальйон, окрема рота. Частина складається з підрозділів. Частини об’єднуються в з’єднання.
Ні з’єднань, ні частин німецьких,угорських чи румунських військ між Збручем і Дністром на південь від Тернополя не було.
Була окупаційна адміністрація- вони мали свої поліцейські, каральні, жандармські підрозділи, були тилові підрозділи вермахту, були підрозділи виздоровлюючих на доліковуванні, були підрозділи на переформуванні.
Бойових одиниць не було. Ні в Чорткові, ні в Товстому, ні в Заліщиках.

""24 березня звільнила Чортків, а 8-й гвардійський корпус армії вранці того ж дня вийшов до Дністра. Безпосередньо в район Заліщиків підійшла 20-а гвардійська механізована бригада полковника А. Х. Бабаджаняна.""

Власне так- вийшли, підійшли. Тільки в Чорткові взвод карателів, озброєний радянськими бронемашинами і легкими танками (захоплені в 1941) і кілька відділень тиловиків- заготовачів і постачальників затримали на добу рух 1ГвТБр і 20МехБр.
Несправний «Тигр» на залізничній платформі, відправлений в ремонт з 503ТТБ- не 503 важкий танковий батальйон, 5 «Пантер» на залізничних платформах без екіпажів для 7 ТД- не 7 німецька ТД

""На підступах до Заліщиків наші бійці діяли в надзвичайно складних умовах. „Швидке танення снігу поєднувалося з мокрим снігопадом або холодними дощами.""

Старожили згадують- зима 43-44 була малосніжною, весна- ранньою. На вказаний час сніг в основному вже зійшов, земля протряхала від вологи. А період квітневих снігових завалів і бурхливого танення снігу наступив через два тижні . І вириватися з Кам’янецького котла німцям він помішав не дуже- рухалися по ночах і зранку.

""Дороги настільки розвезло, що навіть танки по них просувалися з величезними труднощами. Що вже говорити про автотранспорт! Він застрягав, і люди просували його вперед вручну.""

У Теребовлі Горєлов(командир 1ГвТБр) з превеликим здивуванням виявив, що під гусеницями танка- АСФАЛЬТ. До Чорткова. Від Чорткова до Заліщик можна рухатися через Ягольницю- Товсте-Торське, чи Джурин- Кошилівці- Товсте- Нирків- Торське, чи Колиндяни- Озеряни- Касперівці- Добровляни. Це ще цісарські гостинці- шутровані 10-літтями. А можна(наприклад) через Улашківці, Милівці, Лисівці. Чи з Нагірянки на Слобідку- Цапівці і на Устечко. Вони теж є на карті-грунтові. В 41 не мали карт- зрозуміло. В 44- мали (прекрасні трофейні німецькі на основі австрійських та польських), та читати не вміли (чи не хотіли).

"" На „проштовхування” автотранспорту були кинуті саперні частини, цілі мотострілецькі підрозділи, гусеничні бронетранспортери, танки для буксирування.""

Ніхто з мемуаристів 1 чи 4 ТА ні словом не згадує про боротьбу з болотом. Колони танкових і мехбригад йшли без тилів з мінімальним запасом пального і боєприпасів.

"" Дороги - суцільне місиво болота. А по узбіччях рухається піхота. Солдати змокли до нитки. Періщить дощ, шинелі як мокрі губки, на чоботах пудові шматки багнюки, а на плечах кулемети і міномети. І ще в цей час потрібно було підсобити плечем застряглій вантажівці”.""

Це вже зовсім інша пісня- рух піхоти- 23СК 60А і інших(пізніше на тиждень-два) на південний схід до Бучача, Монастириськ, Підгаєць.

""Єдиний шлях, що зв’язував Чортків і Заліщики, на десятки кілометрів був забитий покинутим автомобільним і гужовим транспортом противника, який хаотично відступав.""

Протяжність траси Чортків- Заліщики 46км. Це 4 з половиною десятки. Скільки з них було ЗАБИТО?
Попель згадує- після Тлустого. Дрьомов- Тлусте. Шишков- колону постачання двох німецьких ТД десь між Ягольницею і Устечком.
Товсте-Заліщики 23км. Десятки- це не менше 2. Вся була забита?
Бабаджанян говорить про 2000 автомашин між Товстим і Устечком-Заліщиками. Тільки чомусь місцеві старожили пам’ятають десятки. А от на початку квітня від розвилки до Устечка- сотні. Але це через два з лишком тижні.

Продовження тут-
https://gall-skomoroch.livejournal.com/12545.html

Тернопілля-44

Previous post Next post
Up