Волевиявлення громадян під час місцевих виборів 31 жовтня могло бути спотворене внаслідок численних порушень піл час голосування і підрахунку голосів.
Про це свідчать численні повідомленнях з більшості регіонів України від українських Інтернет-користувачів, які взяли участь у
Twitter-трансляції місцевих виборів 2010. Серед
19 450 повідомлень перебігу виборів близько 1700 повідомлень в рамках Twitter-трансляції стосувалися можливих порушень. Значна кількість з них - свідчення з місць від учасників Twitter-трансляції, журналістів, спостерігачів, громадських активістів та інших безпосередніх очевидців виборів з усіх куточків України.
Twitter-трансляції місцевих виборів - це інноваційний проект застосування інструментів Інтернету і нових медіа для відстеження виборчого процесу громадянами від МГО «Інтерньюз-Україна». Використовуючи
відповідні хештеги (#elect_ua,#elect_te, #elect_sos etc), користувачі Інтернету фіксували перебіг виборів і можливі порушення, надсилаючи їх на сервіс Twitter. Уся інформація надходила на
Twitter.com та на сайт проекту
ElectUA.org Масиви інформації про можливі порушення (короткі повідомлення, фото і відео), позначені хештегом #elect_sos і є у відкритому доступі. Дослідити викладені в повідомленнях факти і припущення може кожен - від міжнародних спостерігачів, експертів з виборчого законодавства до учасників перегонів і пересічних виборців.
Архів повідомлень №1,
архів повідомлень №2.
Водночас, кількість повідомлень про порушення в дійсності може бути у рази більша, оскільки не усі користувачі Twitter'а, які висвітлювали вибори, знали про хештег #elect_sos.
«Twitter-трансляція виборів не претендує на роль місії спостереження за виборами, оскільки це не було ціллю проекту. Водночас її результати вражають, адже це
19 450 повідомлень з усіх куточків України, з яких майже 10% стосуються порушень. Передусім це результат зусиль усе більшої кількості активних громадян, які активно використовують новітні технології. І частина з них - спеціально навчені учасники проекту, водночас взяли участь і офіційні спостерігачі на виборах, громадські активісти, журналісти», - зазначив Віталій Мороз, керівник програм нових медіа МГО «Інтерньюз-Україна».
Перша Twitter-трансляція відбувалася у січні-лютому 2010 р на виборах Президента. Серед
18 840 повідомлень, 370 з них стосувалося можливих порушень. І хоча кількість українських користувачів Twitter’а з початку року зросла більш як удвічі, кількість повідомлень про порушення на місцевих виборах восени 2010 року зросла більш як втричі.
«Ми сподіваємося, що результати Twitter-трансляції виборів будуть у нагоді усім тим, хто хоче більш чітко відтворити картину виборів», - зазначив Андрій Кулаков, директор програм МГО «Інтерньюз-Україна»
На переконання регіонального координ атора Твіттер-трансляції у Тернопільській області Володимира Ханаса « Твіттертрансляція на Тернопільщині засвідчила, що громадські активісти та журналісти , які користувалися Твіттером наочно доказали ефективність цього інструменту. Зокрема окремі повідомлення учасників твітрансляції ставали справжніми «хітами» у новинних стрічках. Оперативність повідомлень підкріплювалася фотографіями та відео матеріалами з місця подій.»
Довідка:
Що таке Twitter-трансляція? Офіційний сайт
electua.org Контакти:
Віталій Мороз, керівник програм нових медіа МГО «Інтерньюз-Україна»
Vitaliy.moroz@gmail.com 067 243 63 66
Андрій Кулаков, директор програм МГО «Інтерньюз-Україна»
akulakov@internews.ua 067 243 63 56
Володимир Ханас, регіональний координатор Твіттертрансляції в Тернополі
khanas.volodymyr@gmail.com 0679602104076
Приклади повідомлень у Twitter'і
Постійна адреса прес-релізу -
http://bit.ly/press_electua2