У п’ятницю, 16 липня 2010 року, об 15:00 год. в приміщенні кінопалацу «Тернопіль» (колишній кінотеатрі ім. І.Франка) під головуванням міського голови м. Тернополя Р. Заставного пройшов черговий форум громадських організацій Тернопілля «Слово громади».
На форумі заслухали і обговорити проект Статуту громади міста Тернополя.
Члени робочої групи по розробці проекту Статуту презентували зміст проекту. Після кожного розділу спікер надавав слово всім присутнім для запитань та пропозицій. На запитання відповідали одразу, а пропозиції було запропоновано подавати письмово на адресу приймальні міського голови або залишаючи коментарі на
http://statut.te.ua/ Керівник проекту «Тернополю - статут міста» Володимир Ханас представив громадськості брошуру з текстом проекту Статуту, та коротко проаналізував основні етапи роботи у рамках проекту.
«Статут тернопільської територіальної громади - своєрідна мала «Конституція» славетного міста Тернополя» - пише у привітальному листі до громади Тернополя Андрій Крупник, член робочої групи зі створення Статуту, заступник голови Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення. «Статут - це спосіб саморегуляції життя міста, кодекс норм, які стверджують загальні цінності міської громади і дозволяють попередити та врегулювати конфлікти між людьми. Статут містить норми та правила взаємодії між органами міської влади та населенням, у тому числі громадськими об’єднаннями.
Сьогодні з майже 11,5 тисяч територіальних громад, що існують в Україні, лише 2 тисячі або десь 17 % мають власні Статути. Решта населення по суті позбавлена можливості реалізувати своє конституційне право на участь в управління місцевими справами, оскільки значна частина механізмів локальної демократії має міститися саме у статутах…
За цих умов варто усіляко вітати ініціативу тернопільської громади, зокрема Творчого молодіжного об’єднання «Нівроку», яке виступило з пропозицією створення Статуту міста за самою широкою участю громадськості. І дуже важливо, що цю ініціативу підтримало керівництво міста.
Сам процес створення головного нормативного акту тернополян може стати зразком відкритого і одночасно відповідального ставлення місцевої влади до співпраці із громадою.
На основі аналізу досвіду чинних статутів інших міст України та й навіть зарубіжних країн експертами було розроблено і ухвалено спочатку концепцію, а потім і сам проект статуту територіальної громади Тернополя.
Через неординарність і високий творчий потенціал усіх членів робочої групи процес створення самого Статуту супроводжувався бурхливими дискусіями і болісними пошуками компромісу. Здається, його вдалося знайти.
Цей проект винесено на широке громадське обговорення: шляхом публікації у місцевій пресі, розміщенні на веб-сайті, виступів на радіо і телебаченні, створенні «гарячої лінії» та організації громадського форуму.
Усе це дозволить усебічно і максимально відкрито зважити усі переваги і недоліки проекту Статуту, внести в нього корисні покращення. А головне - створити в місті сприятливі умови для успішного впровадження Статуту у життя.
Прийняття Статуту міською радою дозволить запровадити у місті дієві механізми громадського контролю за діяльністю місцевої влади, визначити порядок звітування органів місцевого самоврядування перед територіальною громадою.
Будуть створені умови для того, щоб громадяни могли вільно виражати та захищати свої права через участь у діяльності органів самоорганізації населення, загальних зборах, громадських слуханнях, місцевих референдумах тощо.»
З текстом проекту Статуту територіальної громади міста Тернополя можна ознайомитися тут:
http://statut.te.ua/а також на вебпорталі Тернопільської міської ради
http://www.rada.te.ua/laws/view/2280 ----------------------------------------------------------------------------------------------------
Форум пройшов за ініціативи Творчого молодіжного об’єднання «Нівроку» у рамках проекту «Тернополю - статут міста!».
Проект «Тернополю - статут міста!» реалізується ТМО «Нівроку» в межах спільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Східна Європа.
Реалізація компоненту «Підтримка місцевих ініціатив» програми «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)”, що виконується Pact Inc., стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного Розвитку (USAID), та фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження».