Дисертації у відкритому доступі

Apr 09, 2011 23:02

 Дисертації, як відомо, є важливим джерелом наукової інформації. Про обмежений доступ до цього виду документів говорилось неодноразово, як і про можливості сучасних технологій, які би дозволили організувати такий доступ (з усіма перевагами розширених пошукових функцій, контентим пошуком тощо), надійне зберігання та збереження, а також забезпечило б швидке й оперативне поширення наукової інформації, що містять тези та дисертації, в науковому світі.

Найбільша в світі повнотекстова база даних дисертацій від ProQuest Dissertations and Theses - комерційна. І хоч для наших країн пропонуються значні знижки, до цього часу лише Донецький Технічний університет в межах проекту ElibUkr передплачував цей ресурс. Дисертації наших сусідів з Росії, теж в платному доступі, хоча вже понад 30 бібліотек України надають такий доступ (з деякими обмеженнями у завантаженні, копіюванні тощо (Каталог - вільний  тут.)

Вітчизняні дисертації доступні вільно лише у вигляді авторефератів на сайті Вернадки

Рух відкритого доступу спричинив появу досить значної кількості дисертацій світу у вільному, безкоштовному для кінцевого користувача доступі Наприклад, про проект відкритого доступу до дисертацій в Пакистані, нещодавно повідомлялося .

Ще корисні лінки на подібні цифрові бібліотеки тез та дисертацій з вільним (чи частково вільним) доступом:

ADT (Australiasian Digital Theses Program) - дисертацій Австралії

Biblioteca Digital de Teses e Dissertacoes- дисертації Бразилії 

Cybertesis - Спільний проект доступу до дисертацій від Університетів в Чілі, Ліоні, Монреалі, Александрії та Женеві - дисертації з Бразилії, Канади, Чілі, Франції, Гонконгу, Мексики, Перу, Іспанії та США

DART-Europe -гарний міжнародний спільний проект різних університетів Європи

Deusche National Bibliothek --проект Німецької національної бібліотеки: всі дисертації з 1998 року

DiVA - дисертації та інші дослідницькі матеріали від 26 інституцій скандинавських країн EThOS -Electronic Theses Online Service (EThOS) - Сполучене Королівство.

NARCIS- Нідерланди

National ETD Portal (South Africa) - дисертації Південної Африки

Theses Canada - зведений каталог канадських дисертацій

А ось ще важлива інформація: Міжнародний проект Цифрової бібліотеки Дисертацій - Networked Digital Library of Theses and Dissertations - NDLTD запрошує скористатися його ресурсами, а також вітатиме бажання окремих вчених чи університети та інші дослідницькі інституції приєднатися по спільноти.

Членство в проекті гарантуватиме:

- підтримку у завантаженні дисертацій Вашої інституції до цифрової бібліотеки та відображення їх в Зведеному Каталозі NDLTD, що збільшить "присутність" в науковому світі

- допомогу у розвитку стратегії довготривалого зберігання та збереження дисертацій (у партнерстві з проектом та використовуючи засоби MetaArchive Cooperative)

- спільне обгворення ідей. планів, програм, участь у проектах тощо в царині організації зберіганння, збереження та доступу до дисертацій.

Індивідуальне членство в NDLTD коштує $25 на рік, Інституційне - $300.
Спеціальні знижки можливі для Консорціумів університетів, або країн, що розвиваються...

Зведений каталог цього проекту містить понад один мільйон записів. Каталог створюється у співпраці NDLTD з OCLC, VTLS, та Scirus.

Відома щорічна конференція, яку проводить NDLTD вже 14-й рік поспіль - найбільш авторитетний та поважний форум у царині проектів доступу до тез та дисертацій в світі. Цього року вона відбудеться 13-17 вересня, на жаль, досить далеко - в Кейптауні (Південна Африка). Деталі тут

До колег та бібліотекарів: додайте корисні лінки до ресурсів, можливо, це буде корисно Вашим користувачам.

До науковців: чи хотіли б Ви розмістити СВОЮ власну дисертацію у відкритому доступі? Якщо Ваш університет не підтримує власного відкритого електронного архіву (репозитарію), можете це зробити тут -ELibUkrOA - мультиуніверситетський міждисциплінарний відкритий електронний архів наукових праць дослідників України.

Довго думав, чи варто розміщати свої роботи на цьому ресурсі і так і не обрав якесь рішення. Що стримує? Мабуть хочу спочатку видати книжку і вже потім викладу у вільний доступ. Хоча чи потрібно це комусь?

університет, Україна, дисертація, освіта, наука

Previous post Next post
Up