що Оператор українських АЕС робить в царині малих модульних реакторів

Jan 13, 2025 08:32

Evgeny Nearonov
Давайте прискіпливіше глянемо на те, що Оператор українських АЕС робить в царині малих модульних реакторів, які матимуть неабияке значення з погляду на подальший розвиток розгалуженої генерації.
Цитую уривок зі статті «Енергоатом розгортає технології малих модульних реакторів в Україні», розміщеної 22.11.24 на сайті Енергоатому (з моїми коментарями в дужках):
«…Маємо ще низку домовленостей та працюємо з іншими провідними світовими розробниками технології ММР. Зокрема:
- у червні 2024 року Енергоатом та французька EDF підписали угоду про співробітництво, що охоплює вивчення технології NUWARD - малого модульного реактора від EDF (обмежується тільки вивченням технології, конкретики нема - Є.Н.);
- у вересні 2023 року Енергоатом і американська компанія Westinghouse підписали ід меморандум щодо можливості впровадження малих модульних реакторів АР-300 в Україні (меморандум про взаєморозуміння щодо розбудови ММР підписали 12 вересня 2023 р. Петро Котін і Патрік Фрагман - Є.Н);
- на початку 2022 року НАЕК домовилась із Rolls-Royce про співробітництво щодо можливості будівництва британських малих модульних реакторів в Україні (обмежується тільки вивченням можливостей будівництва, конкретні зобов’язання відсутні - Є.Н.);
- у вересні 2021 року Енергоатом та американська NuScale Power підписали Меморандум про взаєморозуміння для вивчення можливості впровадження реакторів за технологією NuScale в Україні» (стосується підтримки щодо експертизи технології ММР, в т.ч. ТЕО запропонованих майданчиків; розробки термінів і проміжних результатів проектів; дослідження витрат; технічного аналізу; ліцензування та дозвільної діяльності, а також інженерних досліджень та проектування. За версією журналу Time NuScale визнано одним з кращих винаходів 2022 року - Є.Н).
21 квітня 2023 року президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін і президент та виконавчий директор американської компанії Holtec International Доктор Кріс Сінгх уклали угоду про співробітництво у розгортанні малих модульних реакторів (ММР). Угода передбачає будівництво до 20-ти реакторів SMR-160, з реалізацією першого пілотного проєкту і виходу на мінімальну регульовану потужність реактора та підключення до мережі до березня 2029 року. 15.11.24 П.Котін обговорив з Holtec передачу технологій для виробничих потужностей проекту з виробництва в Україні компонентів реакторів SMR-300. 09.01.25 П.Котін, віцепрезидент Holtec International Ріаз Аван та Голова ДІЯРУ О. Коріков обговорили три ключові напрями співробітництва:
• створення заводу з виробництва компонентів малих модульних реакторів та компонентів для Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива;
• будівництво спільного інжинірингового та навчального центру Енергоатом-Holtec;
• впровадження технології SMR-300 в Україні.
Тобто без «зайвого клопоту» з виконанням техніко-економічного обгрунтування, що врахувало б всі аспекти для прийняття вододільного рішення для енергетичного майбутнього країни, керівництво Оператора, діючи в волюнтаристський спосіб, фактично вибрало технологію SMR-160/300 компанії HOLTEC. Це при тому, що до цього часу проект SMR-160 не сертифікований ні американським (NRC), ні канадійським (CNSC) регулятором, не кажучи вже про проект SMR-300, нещодавно запропонований HOLTEC для України.
Нагадаю, що в 2019 р. на замовлення «Українського ядерного форуму» в особі пана Кухарчука М.П. був розроблений звіт «Дослідження, оцінка та техніко-економічне обгрунтування вибору перспективних атомних технологій для будівництва нових енергоблоків АЕС в Україні» (255 сторінок), де серед інших був розглянутий і SMR-160. Мені не відомо, чи був цей звіт затверджений кимось з керівництва НАЕК, чи просто покладений до шухляди, позаяк його висновки в частині ММР не відповідали очікуванням ні Недашковського, ні Котіна, якими було прийняте рішення про орієнтацію на HOLTEC.
В дослідженні, окрім SMR-160, розглядався і малий модульний реактор NuScale з інтегральним компонуванням і можливістю нарощування потужності до 720 МВт (е). Порівняння цих двох реакторів вийшло не на користь SMR-160: за системою критеріїв з вибору проектів енергоблоків АЕС України, затвердженою протокольним рішенням ДП НАЕК від 19.08.2015, і дещо модифікованою, базуючись на методології KIND-ET вийшло, що реактор NuScale перевершує SMR-160 за інтегральними критеріями оцінки (більше значення критерію - краще):
SMR-160 NuScale
Base Case 0,728 0,760
Modified 0,663 0,688
21 лютого 2023 року реактор NuScale в конфігурації US600 (12×50 = 600 МВт (е) за рішенням NRC отримав сертифікат проекту. Цей реактор відрізняється тим, що його потужність можна нарощувати поступово від 50 до 600 МВт, добудовуючи один за одним ще 11 модулів по 50 МВт.
Одним з результатів вищезгаданого Звіту є 5-й пункт його висновків:
«В подальшому заслуговує на більш поглиблену оцінку застосування в Україні реакторів, що належать до технології малих модульних реакторів, в першу чергу - реакторів NuScale та SMR-160. Повинно бути визначене місце цих реакторів в структурі атомних генеруючих потужностей ОЕС країни з урахуванням специфічних характеристик і переваг, притаманних цьому типу реакторної технології. В перспективі застосування реакторів цих моделей в сегменті атомної генерації дозволить отримати оптимальний енергетичний мікс з урахуванням ВДЕ, що сприятиме забезпеченню стабільності енергосистеми в цілому і кращому задоволенню регіональних потреб зокрема».
Ну і і якості вже відомої «вишеньки на торті» - «Енергоатом» та Westinghouse домовилися про розміщення дев’яти блоків AP1000 в Україні.
Таке враження, що галуззю атомної енергетики в Україні керують недоуки, що мріють категоріями New Васюків.
Хочеться ввічливо запитати керівництво «Енергоатом»: «Ви усвідомлюєте, що робите?" Україна не володіє ресурсами і можливостями як Китай, який дозволяє собі будувати АЕС з майже всіма типами новітніх реакторів. До того ж, всі типи реакторів, що там будуються, є складовою частиною розробленого і затвердженого в країні ядерного паливного циклу. Що подумають про атомний авантюризм України ті компанії, з якими НАЕК підписав відповідні угоди і на чию технічну і фінансову підтримку НАЕК розраховує?!

україна, ядерна безпека, піар, прдоны

Previous post Next post
Up