Товарний облік для платників єдиного податку: чому він не вирішить проблему тіньової економіки?

Jul 05, 2024 08:27

Vladimir Dubrovskiy
Старая-престарая тема, но, увы, лоббисты и коррупционеры всегда находят себе несведущие "уши", на которые можно повесить лапшу.
Поэтому решил еще раз объяснить, почему "товарный учет на основе первичных документов" для плательщиков ЕН ("ФОПов") - на самом деле не панацея против "тени", а инструмент уничтожения микробизнеса как конкурента розничным сетям, и доения оного на пользу налоговикам и "конверт-центрам" (которые они же, или другие "силовики", крышуют). Не все что, что кажется, таковым является.
-----
Ціна держави
🎰Товарний облік для платників єдиного податку: чому він не вирішить проблему тіньової економіки?
Розповідає старший економіст CASE Україна Vladimir Dubrovskiy. Ключові тези зі статті:
🔹Одним з найшкідливіших положень Національної стратегії доходів (НСД) є запровадження обов’язку для всіх суб’єктів господарювання (тобто фактично платників єдиного податку (ЄП), адже решта це роблять і зараз) вести товарний облік на підставі первинних документів.
🔹Такий облік водночас потребує значних витрат часу і певних знань, це створює залізобетонний привід для перевірок. А отже, і можливість «доїти» бізнес - адже у звітності, тим більше непрофесійній, за бажання завжди можна знайти якісь огріхи.
🔹Податківці та інші лобісти цієї ідеї, такі як митники і деякі представники "вітчизняних виробників", аргументують свої претензії до нинішнього спрощеного режиму оподаткування та звітності тим, що, мовляв, це "діра", через яку можна реалізувати будь-який "лівий" товар - контрабандний, контрафактний, або той, що утворився внаслідок "скруток" з ПДВ.
🔹Чимала частка "лівого" товару реалізується через платників ЄП. Але вони жодним чином не можуть реалізовувати весь обсяг контрабанди, контрафакту та "скруток", адже у сфері роздрібної торгівлі платники ЄП сумарно задекларували (за даними ДПС) дохід в сумі 341 млрд грн, з яких майже 100 млрд грн припадає на торгівлю харчовими товарами, приблизно на 90% - вітчизняного походження, тобто вони не можуть бути ані «контбасом», ані «скрутками». При цьому, тільки загальний обсяг «контрабанди» (тобто порушення митних правил) склав від 270 до 450 млрд грн.
🔹 Якщо б вдалося повністю перекрити реалізацію через ФОП на ЄП, то залишилися б сотні тисяч повністю неофіційних "магазинів" - на ринках, у кіосках, в Інтернеті тощо - через які можна продати що завгодно без жодних документів.
🔹 Ті, хто вимагає ведення обліку, дуже не люблять, коли їм нагадують про ринки підакцизних товарів. Де усі вимоги, про які вони кажуть, були завжди (такими товарами взагалі не можна торгувати платникам ЄП), але це не рятує від майже 40% «тіні» на ринку алкоголю, близько 20% - сигарет; і навіть пальне, яке просто на вулиці не продаси, ще нещодавно було в тіні більш ніж на чверть, і тільки останнім часом ситуація змінилася на краще.
🔹 Ця тінь існує попри акцизні марки, вимірювальні пристрої тощо. Як таке можливо? Завдяки «кришуванню» з боку податківців та податкової міліції (а зараз, ймовірно - працівників БЕБ), а також фальшивим документам, які масово штампують фірми-одноденки, що працюють у складі «конверт-центрів».
🔹Є ще одне запитання, яке дуже не полюбляють прихильники тотального "обліку і контролю": що простіше, контролювати кількадесят пунктів пропуску на кордоні, чи кілька сот тисяч точок кінцевого продажу? І де легше відкупитися від інспектора: на митному посту, обладнаному камерами (останнім часом запроваджують і боді-камери, як у патрульної поліції), з вагами, сканерами, і можливістю в режимі реального часу контролювати усі дії - чи на точці кінцевого продажу, десь на базарі у маленькому містечку?
Читати весь текст: https://interfax.com.ua/news/blog/997851.html
❗️Ця публікація підготовлена ГО "Кейс Україна" за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту "Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства".
📩 Підписуйся на "Ціну держави": https://t.me/costukraine

дебилы, україна, дубровский, податковий кодекс, піар, левые

Previous post Next post
Up