Побував вчора з львівськими блогерами на показі "Івана Сили". Фільм однозначно вартий перегляду, з наступних причин:
1. Це народження справжнього українського супергероя, куди там бетменам і суперменам.
2. Фільм українською мовою, який, що цікаво, зняла команда переважно зі сходу Україну, наприклад в головній ролі атлет з Донецька, а режисер родом з Запоріжжя.
3. Фільм пропагує традиційні цінності, на яких варто виховувати дітей - "Сила в правді" і "Правда завжди переможе!".
4.Тут немає примітивного гумору та сексуальних сцен, і навіть бійки подані видовищно, але без бризок крові та розкиданих кишок.
5. В фільмі про найсильнішого чоловіка в минулому, зіграли одні з найсильніших людей сьогодення - реальні богатирі Дмитро Халаджі та Василь Вірастюк.
6. Біографія Дмитра Халаджі варта окремого фільму - з інваліда дитинства він зумів стати чемпіоном та світовим рекордсменом. Під час зйомок фільму він зумів поставити ще один рекорд - його переїхало авто вагою понад 3(!) тонни!
7. Кротон -Фірцак - реальна людина, український борець, боксер, боєць вільного стилю, силач, артист цирку. 1928 року був визнаний найсильнішою людиною планети.
Трохи цікавих фактів з біографії Івана Фірцака:
- Дід Кротона - Іван Вільхович - у лісі вбив ведмедя поліном, за що в селі його прозвали Силою.
- Підлітком Кротон пошкодував корову і, впрягшись до плуга, сам зорав поле. Коли телиця пошкодила ногу, Іван приніс її додому на плечах.
- Здійснив втечу із в'язниці, вирвавши ґрати.
- Виграв бій із японським борцем Токедзо, на 20 кг важчим.
- В Іспанії на кориді Кротон голіруч переміг бика, звалив його на плечі та відніс до найближчого ресторану.
- Міг спокійно тримати на витягнутих руках 30-літрові чавунні бідони з молоком.
- Міг зрушити з місця дерев'яну хату.
- У США Іван виконав рекламний трюк: ліг на землю й легкове авто переїхало йому через горло. Фотокартка цього номера обійшла чимало американських газет. Згодом він увів його до своєї програми під назвою «Людина під колесами машини».У 1927 р. власники концерну «Форд», на знак пошани, подарували Фірцаку іменний автомобіль.
- Королева Англії подарувала йому унікальний пояс, манжети й шолом, прикрашений діамантами й рельєфним зображенням левів.
- Іван розірвав 10-річний контракт із цирком раніше домовленого терміну й через суд виплатив власнику велику компенсацію - 100 тис. крон. Повернувся в рідне село в кінці 1930-х рр.
- Коли угорці після окупації Закарпаття в 1939 році захотіли конфіскувати у Фірцака автомобіль «Форд», він розтрощив його кувалдою. За це був покараний, його посадили до в'язниці й побили.
- Після встановлення радянської влади НКВД конфіскувало у Кротона всі його нагороди, відзнаки і навіть фотографії. У замовчуванні феномена Івана Сили в радянські часи відіграла значну роль доля його сина. 18-річний Іван Фірцак-молодший у повоєнні роки був засуджений за сфабрикованою справою у приналежності до ОУН на 25 років таборів, із яких майже вісім відсидів. Він був великою надією для свого батька, уславленого атлета. Адже завжди виступав із ним у парі й був чемпіоном УРСР з боксу в перші повоєнні роки.
Трохи цікавих фактів з біографії Дмитра Халаджі:
- У віці 4 років отримав опіки, перекинувши на себе чайник з окропом, при цьому було ушкоджено 45 % тіла. Дмитро переніс 7 операцій і 12 переливань крові, лікарі не вірили, що хлопець зможе ходити - його визнали інвалідом з дитинства, тож він і донині перебуває на обліку як людина з обмеженими фізичними можливостями.
- З 10 років займався боротьбою, потім дзюдо, самбо, рукопашним боєм, армрестлінгом та гирьовим спортом.
- У 15 років став чемпіоном України з рукопашного бою. Пізніше здобув титул чемпіона України з народної боротьби, звання «Найсильнішого у Донбасі», зрештою став рекордсменом Книги рекордів Гіннеса України та Росії.
- Дмитро Халаджі в 2011-2012 рр. працював у США (цирк «Ринглінг Бразерс»). З гастролями побував в 41 штаті.
- Йому вдалося відразу на 10 кг побити рекорд легендарного античного силача Бібона, який мізинцем піднімав 152-кілограмовий камінь.
- За Дмитром залишається поки й інше фантастичне досягнення - «Чортова кузня» - на його грудях кувалдами розбили три бетонних блоків вагою 700 кг, і при цьому Дмитро лежав на вістрях цвяхів!
- Вичитавши, що триста років тому британець Томмі Тофіана зумів підняти три бочки з водою (вертикально одна на одній) загальною вагою 800 кг, Халаджі вже в наші дні переписав це досягнення на своє ім'я, піднявши трубу вагою 860 кг, а потім і на всі 1022 кг: «Отримай, Британіє, і розпишися!».
- Влітку 2012 року отримав пропозицію зіграти головну роль у фільмі «Іван Сила». Заради зйомок призупинив контракт з американським цирком.
А фільм вийшов цікавий, світлий та позитивний, хлопчикам дивитись обов'язково.