26 червня міжнародний день проти катувань...

Jun 22, 2013 12:23

Історія про Теофілію Базову повітову провідницю ОУН Підгаєцького повітового проводу. (від журналу "Країна")

"Страшно мене катували. Прив'язували ноги до крісла. Найгіршим, найпринизливішим, найприкрішим був допит, коли зняли з мене штанята і гаратали гумовими палицями, відливали водою і знов били. Руки теж прив'язували і це мене врятувало, бо нирки не відбили. Кожний з них питав про щось інше. ­Треба було відповідати, і то відразу. Кожен питав і кожен товк. Коли втратила свідомість - повезли до тюрми на Мокотові. Опам'яталася в автомобілі, який називали "чорний ворон". І тільки трохи прийшла до себе, як знову забирають на допити, знову б'ють, знущаються, допитують. Все тіло було синє і в ґудзах. Я не могла ні сидіти, ні лежати".Одного разу поклали перед нею арештантське фото чоловіка. Чи знає його - Петра Федоріва - "Дальнича"? Ні, не знає. Та то ж її чоловік. Ні. Зізнання вибивали вісім діб. Безперервно, день і ніч. "На всі питання в мене відповідь одна: "Ні, ні і ні". Потім подумала, що Петра будуть бити, щоб він признався до мене. А яка різниця, чи я його жінка, чи ні? І я призналася".Допити тривали далі. Однієї ночі її роздягли до білизни й поставили навпроти відчиненого вікна, як солдата на варті. І так до сьомої ранку. 38 ночей поспіль. Однієї спробувала зімкнути очі - наглядачі вилили два відра крижаної води. Білизна замерзла - був грудень. Витримала.14 листопада 1949-го оголосили вирок: 10 років в'язниці. Перша думка була: "Всього 10, а я вже відсиділа більше двох. Витримаю."
Джерело: Gazeta.ua
http://gazeta.ua/articles/history-journal/_chi-pani-dumae-scho-vijde-na-volyu-i-bude-normalnoyu/502943
До слова, термін  "катування" , згідно Міжнародної конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських та таких що принижують гідність видів поводження і покарань, означає будь-яку  дію,  якою будь-якій особі навмисне заподіюються сильний біль або страждання, фізичне чи моральне, щоб отримати від неї або від третьої особи відомості чи визнання,  покарати її за дії,  які вчинила  вона  або  третя  особа   чи   у   вчиненні   яких   вона підозрюється, а також залякати чи примусити її або третю особу, чи з будь-якої причини,  що  грунтується  на дискримінації будь-якого виду,  коли  такий  біль  або  страждання  заподіюються державними посадовими особами чи іншими особами, які виступають як  офіційні, чи з їх підбурювання,  чи з їх відома, чи за їх мовчазної згоди.
Міжнародний документ був прийнятий лише 1987 року.
Після прочитаного напрошується відчуття обовязку щоб в державі, яку ми собі виборили, силами таких сильних духом людей, зробити все можливе щоб подібні приниження і знущання над людськими життями не мали місця!

правозахист, великі

Previous post Next post
Up