Sep 14, 2017 17:52
* "Всесвіт" 1994 № 5-6, с. 161-162.
Після сімнадцяти років праці колосальний проект Канадського інституту українських студій при Альбертському університеті (КІУС) - підготовка «Encyclopedia of Ukraine» - завершено. З публікацією останніх томів досягнено знаменної віхи в українознавстві, яка відзначує успішне завершення одного з найбільш значних академічних проектів, за які будь-коли хто-небудь брався в українських студіях. Кінцевий п’ятитомний продукт, опублікований Видавництвом Торонтського університету, є найбільш вичерпною англомовною працею, яка коли-небудь публікувалась, про Україну, її людей, історію, культуру, географію та економіку. «Encyclopedia of Ukraine» є фундаментальним довідковим знаряддям, що не втратить своєї цінності впродовж років в університетських та інших дослідчих книжкових зібраннях земної кулі, так і в урядових бібліотеках світу. За обсягом та розмірами «Encyclopedia of Ukraine» є об’ємнішим і вичерпнішим джерелом, ніж «The Canadian Encyclopedia», яка була визначною подією в історії канадської видавничої індустрії. «Encyclopedia of Ukraine» вже надіслана в інші, не англомовні краї, як Тайвань, Китай, Японія, Німеччина, Франція, Швеція, Австрія. Безумовно, вона піде і в Україну. І тому опублікування її знаменує собою не тільки завершення великого канадського видавничого проекту, а й стає подією з певним міжнародним значенням.
Як найбільш докладна база даних про Україну та українців «Encyclopedia of Ukraine» також принесе користь для багатьох людей українського походження в Канаді та інших країнах. Для них вона може стати ключем, який відчинить двері до кращого розуміння їхньої культурної та історичної спадщини.
«Encyclopedia of Ukraine» - це осучаснена, розширена і перероблена версія україномовної «Енциклопедії українознавства», котра була підготовлена переважно українськими еміграційними науковцями старшого покоління. Праця над цим виданням була організована й очолювана професором Володимиром Кубійовичем (1900-1985) під егідою Наукового товариства ім. Т. Шевченка в Сарселі (Франція). «Енциклопедія українознавства» була опублікована в двох частинах. Перша була зорганізована тематично і вийшла в трьох томах (1949). Друга частина, словникова, була зорганізована за алфавітним порядком і налічувала десять томів (1955-1989). Незважаючи на те, що ці праці добре служили українській громаді й тим науковцям, котрі володіли українською мовою, було зрозуміло, що англомовний переклад цих томів досягне значно ширшого кола читачів і зробить набагато більший вплив, особливо серед наукового світу і між урядами, де вкрай бракувало акуратної інформації про Україну та українців. Перший том цієї енциклопедії було перекладено і видано двома томами (1963 і 1971) під назвою «Ukraine: A Concise Encyclopedia» Видавництвом Торонтського університету. Це видання було спонсороване Українським народним союзом.
Підготовку англомовної алфавітної енциклопедії взяв на себе КІУС, який було засновано влітку 1976 року. У грудні того ж року д-р Манолій Лупул, перший директор новоствореного інституту, підписав контракт з професором Володимиром Кубійовичем з Наукового товариства ім. Шевченка про початок роботи. Володимир Кубійович став першим редактором цього проекту, а професор Юрій Луцький був англомовним редактором до 1982 р. Сторони, які взяли участь у церемонії підписання, контракту, не здавали собі справи про те, що проект, біля колиски якого вони стояли, переросте в завдання, за яке звичайно береться поважна Академія наук, підтримувана ресурсами незалежної держави. Канадська фундація українських студій, яка також була започаткована в Едмонтоні, незабаром приєдналася до перших двох партнерів, щоб допомогти фінансувати проект.
На початку здавалось, що енциклопедія може бути, в основному, перекладом, опублікованим на протязі десяти-дванадцятирічного періоду, в чотирьох томах. Дуже скоро стало очевидно, що ця ідея є нереальною. Існуючі матеріали вимагали осучаснення; мали бути написані нові гасла; необхідно було багато чого перевірити й переписати. Перший том був опублікований в 1984 p.; другий том вийшов у 1988 р.
Після смерті професора Кубійовича у 1985 р. головний обсяг роботи над енциклопедією почав концентруватися в Енциклопедичному бюро КІУСу в Торонтському університеті. Професор Данило Гусар Струк, котрий був управляючим редактором від початку, з публікацією другого тому взяв на себе функції головного редактора; тягар роботи було перекладено на плечі молодшого покоління науковців. Під його керівництвом було здійснено комп'ютеризацію бюро та було виділено більше ресурсів для роботи. Незабаром стало ясно, що проект потребував п’ятого тому, і було вирішено публікувати останні три томи одночасно (це останнє рішення, беручи під увагу швидкоплинні події в Україні, як виявилось, було далекоглядне).
Починаючи з 1988 p., національно-демократичні рухи в Україні і по всій Європі зростали, і незабаром радянська імперія почала здригатися аж до фундаменту, а в 1991 р. розвалилася, як замок, побудований з піску. Відкрились нові шляхи в Україну і дали можливість долучити знання та працю її науковців, додаткові матеріали. Одночасно необхідно було робити постійне осучаснення і більше перевірок, щоб йти в ногу з подіями, які розгорталися з неймовірною швидкістю.
У 1993 р. проект був закінчений. У той час, як на підготовку перших двох томів пішло майже дванадцять років, останні три томи були підготовлені за небувало короткий термін - близько п’ять років. Цим, майже геркулесовим досягненням потрібно завдячувати, до великої міри, організаційним здібностям професора Данила Гусара Струка, злагодженій роботі міжнародної редакційної колегії, наполегливій праці штату та редакторів Енциклопедичного бюро КІУСу і штату працівників Канадського інституту українських студій в Едмонтоні. Починаючи з 25 вересня, спочатку в Торонто (а пізніше і в інших містах) розпочалися святкування закінчення проекту: 29 вересня відбулося свято у Вінніпезі, 1 жовтня - у Ванкувері, наступного дня - в Едмонтоні і 3 жовтня - в Саскатуні.
Видання «Encyclopedia of Ukraine» стало можливим завдяки інтернаціональним зусиллям. Більше 500 осіб зробили свій внесок у цю працю: науковці, що подали свої гасла, редактори, комп’ютерні програмісти і картографи. Цей проект не зміг би бути доведений до кінця без підготовчої роботи, проведеної Науковим товариством ім. Шевченка, під керівництвом професора Володимира Кубійовича. Так само, як праця над ним не могла б здійснюватись без постійної і безперервної фінансової підтримки Канадського інституту українських студій при Альбертському університеті, який присвячував майже третину свого річного бюджету для його реалізації. КІУС також здійснював загальне керівництво проектом, і саме Енциклопедичне бюро КІУСу підготувало всі статті. Можна сказати, що проект «Encyclopedia of Ukraine» визначив, до великої міри, напрямки й об’єми діяльності КІУСу від самого його заснування. На здійснення проекту були виділені значні дотації від канадського федерального уряду та провінційних урядів Британської Колумбії, Саскачевану й Манітоби. Але також великі суми грошей, зібрані Канадською фундацією українських студій, яка перебуває тепер у Торонто, прийшли від індивідуальних осіб з української громади.
Видання «Encyclopedia of Ukraine» припало на час, коли Україна стала незалежною. Таким чином, її публікація не могла бути більш своєчасною. З проголошенням Україною незалежності потреба в об’єктивній інформації про неї для науковців, урядових чинників та підприємців стала більшою, ніж будь-коли. У 1976 р. проект «Encyclopedia of Ukraine» розпочався як найбільше завдання, за яке взявся Канадський інститут українських студій при Альбертському університеті. На сьогодні він втілює його найвизначніше досягнення. ■
Доктор Богдан Клід
Едмонтон
OCR: fir-vst, 2017
#ukraine,
реферат,
wiki,
#Украина,
ocr,
#Україна