Другий рік поспіль над нами віють "вихри враждебные" фінансових потрясінь. У грудні місяці досить відчутно задув ще один валютний протяг: услід за доларом на шлях стрімкого здешевлення став євро. Інформаційний простір, який ще два-три місяці тому здригався від прогнозів швидкої загибелі американського долара, сьогодні потрапив під шквал песимістичних прогнозів про майбутнє не тільки євровалюти, але й економічного благополуччя всієї Єврозони в цілому на тлі новин про триваюче погіршення фінансового самопочуття її "південного пояса" (Греція, Іспанія, Португалія, Італія).
Скажи-ка, дядя, ведь не даром...
![](http://xronika.az/uploads/photo_archive/evrosoyuz2.jpg)
8 грудня на тривожні сигнали про стан економіки Греції відреагувало агентство Fitch, знизивши рейтинг кредитної надійності цієї країни з А до ВВВ+ з негативним прогнозом. Уперше держава євровалютного клубу втратила позицію у вищій лізі, що не могло не позначитися на курсі його облігацій. Для обслуговування нинішніх боргів і підтримки фінансової життєдіяльності, Греції тепер доведеться гарантувати покупцям нових облігацій, що випускається більш високий відсоток, ніж раніше.
Мова йде про сотні мільйонів євро додаткових витрат. Адже позики за облігаціями становлять мільярдні суми. Подібні прогресуючи зростання зобов'язань можуть стати причиною для нового зниження рейтингу і ще одного збільшення відсотків по позиках. Такий борговий міхур може надуватися до пори до часу, а потім голосно луснути, залишивши в новітній економічний історії дату ще одного дефолту.
Ресурсів головних держав-банкірів Єврозони - Німеччині, Франції та Нідерландів - може вистачити для тимчасового рішення "грецького питання". Але все може бути набагато складніше, якщо слідом за Грецією посиплються рейтинги Іспанії, Португалії, а слідом за ними замаячить Італія. Також, є ще один кандидат на подальше, вже третє, за короткий період зниження рейтингу: Ірландія.
Таким чином, прогнози євроскептиків кінця 20 ст. завдяки світовій фінансово-економічній кризі починають себе виправдовувати. Країни з різними типами економік, об'єднавшись в єдиний валютний простір, стали заручниками один одного. Рівень інфляції в "південному поясі" не може бути один до одного таким ж, як, припустимо, в Німеччині. Щоб таке сталося, не лише економіки, а й суспільства, що їх породжують, повинні стати однаковими. А цього за 11 років існування євровалюти не відбулося. Та й ніхто не ставив перед собою за мету зрівняти економіки країн Єврозони, оскільки за цією різницею ховалися і певні можливості капіталу, що вміє бути мобільним.
Стабільний євро нерідко був вигідний головному фінансистові Єврозони - Німеччині, але виявлявся занадто дорогим для урядів Південної Європи, що одержували більш скромні доходи, і, як би в них була б така можливість, з радістю б девальвували євро і разом з ним ряд власних фінансових зобов'язань. Але те, про що навряд чи вдалося б домовитися за круглим столом раніше, отримує свої права на життя під тиском обставин.
Величезні фінансові диспропорції в країнах "південного пояса" або примусять їх вийти з Єврозони, підірвавши при цьому репутацію євровалюти, або призведуть до донорської фінансової підтримки жителів півдня з боку більш багатої Півночі. І той і інший сценарій, за ідеєю, має послабити євро, але тільки перший, ймовірно, загрожує великими втратами репутації.
Ми довго мовчки відступали
Але не тільки зниження рейтингу надійності робить свідомі кроки до здешевлення євро меншим злом. Позбавлення євро від власної курсової ваги, напевно, знайде підтримку серед європейських експортерів, а от же, проти нього вже не будуть виступати "еврогіганти" - Німеччина і Франція. За період з 2002 року по жовтень 2009 року по відношенню до євровалюти долар США подешевшав на 68%, що ставило під загрозу вигідність засвоєння експортної виручки в самій Єврозоні. На цьому тлі нинішнє ослаблення євро виглядає як цілком розумна корекція. Адже відповідного, в процентному відношенні, зростання економіки європейських країн не спостерігалося, а настільки значне зміцнення євро було викликане зростанням його ролі як альтернативи долару.
![](http://www.etoday.ru/uploads/2008/01/25/davos_jean_claud_trichet.jpg)
Не випадково, усвідомлюючи згубність ситуації, що до вартості євровалюти в середині осені, президент Європейського центрального банку Жан-Клод Тріше звернувся тоді до Китаю з проханням дозволити юаню подорожчати по відношенню до долара і зменшити, таким чином, ощадний натиск на євро.
![](http://www.belforex.com/files/u2/soros.jpg)
Не залишився осторонь від ситуації цієї осені і пан Сорос. Бачачи небезпеку з боку сильного євро для європейського експорту і відновлення економіки Європи, Сорос запропонував досить своєрідний шлях до здешевлення євровалюти: якнайшвидше прийняти в Єврозону ще ряд країн Східної Європи.
Підсумувавши фактори і авторитети, що вказали євровалюті на необхідність стати на дорогу здешевлення, ми бачимо, що не такий вже і однозначний збиток, що наноситься євровалюті існуючою грецькою кризою. Навряд чи євро втратить статус резервної валюти через проблеми із зростанням держборгу і бюджетним дефіцитом в Афінах. Та й втрата А-позиції в рейтингу Fitch - зовсім не ознака того, що країна от-от покотиться в безодню дефолту. Принаймні поки Афінам вдається впоратися зі своїми борговими зобов'язаннями.
Що ж ми? На зимові квартири?..
Ми розглянули ряд причин здешевлення євро. Тепер не завадило б ненадовго зазирнути в майбутнє. Чи мають рацію ті, хто вважає, що наростання економічних проблем в Єврозоні в сукупності з більш моторною реакцією на кризу з боку ФРС США сприятимуть зниженню курсу євровалюти аж до 1,35 дол./євро? Звернемося за допомогою до експертів.
Директор департаменту операцій на фінансових ринках банку "ФІНАНСИ та КРЕДИТ" Войтенко Андрій не розділяє пригнічені настрої з приводу євро: "Динаміка курсу основних світових валют в наступному, 2010 році, буде грунтуватися на зламі і остаточному розвороті спекулятивного "бичачого" (тобто на зміцнення) тренда по долару в умовах фінансової кризи і реалізації його головної переваги - головною і єдиною світової валюти; не в останню чергу через колосальні ємності боргового державного ринку цінних паперів".
Розглянуті припущення про вплив зниження суверенних рейтингів Греції та Іспанії на курс євро, з точки зору директора департаменту операцій на фінансових ринках, виглядають лише як привід для спекуляцій на слабкості євро з єдиною метою - скупити євро "задешево".
"На цьому тлі позиції самих Штатів з проблемами подвійних дефіцитів (бюджетного і платіжного) виглядають просто смішно, але всі рейтингові агентства вважають за краще про це мовчати. Як завжди до пори до часу, поки ринок сам не розкриє це слабке місце", - пояснює експерт.
"Повністю виключати різких глибоких корекцій євро/долара нижче 1,40, звичайно ж, не варто, але такі ринкові коливання потрібно спокійно використовувати для формування консервативних довгих позицій з відкритою за часом метою, розраховуючи на штурм історичного максимуму 1,6040 і вище", - підводить підсумок Андрій Войтенко.
Розділяє песимізм щодо різких прогнозів і Володимир Белямінов, експерт з фінансового та стратегічного маркетингу: "Настільки категоричним в оцінці тиску на долар з боку євро - через можливі проблеми у зоні ходіння євровалюти - я не буду. На тлі очікувань рішення ФРС про можливе припинення стимулювання економіки, на минулому тижні ми могли спостерігати зниження фондових індексів і незначне ослаблення американської валюти, проте сьогодні долар зміцнився, але це ще не гарантує йому в найближчий перспективі постійного зростання. Рішення ФРС, залишити облікову ставку на колишньому, гранично низькому рівні (0-0,25% річних), безумовно, обумовлена тим, що говорити про початок відновлення економіки США ще рано, оскільки існує занадто висока загроза відкритої інфляції та зростання споживчих цін. Це рішення регулятора США грає на користь євро".
Експерт вважає, що події можуть розвиватися в напрямку "зростання" долара на тлі дефіциту бюджетів країн Єврозони, зниження кредитних рейтингів Греції та Іспанії, побоювань щодо Італії, а також нестабільності загальної економічної ситуації в зоні ходіння євро. Але, на його думку, протягом 2010 року шанси мати стійкий долар, який буде зміцнюватись в ціні, значно знижуються.
"У разі загострення ситуації зі станом справ у кризовій економіці США, процеси в Єврозоні можу піти в протилежному напрямку, а це викличе зміцнення євро. Тому, падіння курсу євро до долара аж до курсу 1,35 дол./євро, я б не вважав реальністю в доступній для огляду перспективі ", - резюмує Володимир Белямінов.
Павло Мельник, експерт компанії MPP Consulting, висловлюється про ситуацію ще більш просто і коротко: "В економіці все циклічно, і тепер настала черга євро дешевшати. Зауважте, саме євро дешевшати, а не долару дорожчати. Долар дешевшав в 2009 році, а тепер черга інших валют - саме так проявляється інфляція, без якої сучасна світова фінсистема не зможе існувати. Курс дол./євро до кінця року може досягти рівня 1,30, хоча протягом року можливі деякі коливання, аж до рівнів 1,55-1,60".
Не цілком згоден з такими думками експертів Олександр Вєдєнєєв, аналітик Альфа-Банку (Україна). Він вважає, що долар продовжить зміцнюватися щодо євро. Свою точку зору він пояснює досить докладно: "Частково несприятливі новини з Єврозони дійсно збільшили побоювання що до можливості прояву прихованих проблем в економіці ЄС. В результаті, багато гравців віддавали перевагу долару, продаючи євровалюту. Однак домінуючим фактором зміцнення долара стали суттєво покращені економічні показники США. Так, 4 грудня була опублікована статистика про зниження рівня безробіття до 10%, за якою послідкували дані про зростання роздрібних продажів і динаміку промислового виробництва - набагато вище очікуваних ринком показників. Підсумковою точкою для гравців валютного ринку стала позитивна оцінка зазначених даних Федеральною резервною системою. Це вплинуло на зростання очікувань про можливість підвищення базової облікової ставки центробанком США в середньостроковому періоді, що традиційно відображається на зміцненні курсу валюти. На додаток, вихід несприятливої статистики по економіці ЄС і зниження курсу євро нижче так званого рівня підкріплення (1,4530) відбилися на закритті великих валютних позицій у євро азійськими гравцями. В результаті, пропозиція євровалюти значно розширилась, що призвело до ще більшого ослаблення даної грошової одиниці".
Олександр Вєдєнєєв роз'яснює, що за процесами, що відбуваються на валютному ринку, будуть стояти не тільки дії ФРС США або ситуація з грецькими борговими зобов'язаннями, але і ряд супутніх обставин: "В цілому, результатом посилення очікувань щодо підвищення цільових ставок ФРС може стати зниження привабливості позик у доларі для здійснення операцій Carry trade (запозичення в дешевій валюті при одночасній купівлі високодохідних інструментів в іншій валюті). Такою валютою замість долара цілком може стати японська ієна, оскільки вперше за останні 4 місяці запозичення в ній стали такими ж дешевими, як і в американській валюті. В результаті, звуження диференціала між процентними ставками буде робити ієну більш привабливою для запозичення. А якщо при вкладенні ієнових позикових коштів інвестори будуть віддавати пріоритет не євровим, а доларовим активам, то це цілком може вплинути на подальше зміцнення американської валюти. Також слід відзначити, що на тлі одужання світової економіки і торгівлі буде підвищуватися транзакційний попит на долар, в якому відбувається від 60% до 80% обсягу міжнародних операцій. Таким чином, поки що існує велика ймовірність подальшого підвищення курсу американської валюти", - завершує свою думку експерт .
"Зміцненню курсу долара США в парі EUR/USD буде сприяти, перш за все, більш швидке відновлення економіки США в порівнянні з країнами ЄС. Зниження курсу євро вигідно також і ЄС, оскільки в такому випадку провідні країни-експортери (Німеччина, Франція та інші) одержать додаткові переваги на світових ринках", - вважає Валерій Олійник, заступник голови правління АБ "Діамантбанк".
Є де розгулятися на волі!
Отримавши, як це нерідко буває, різноспрямовані прогнози аналітиків, розглянемо таку собі гіпотетичну ситуацію та інструкцію до поведінки. Питання: чи варто очікувати повернення євро до курсу 1,5 долара за євро і потім розподілити всі або частину заощаджень у євро по іншим валютним кошиках або прямо в долар?
Несподівану пораду, що одночасно змушує замислитися, дав директор департаменту операцій на фінансових ринках банку "ФІНАНСИ та КРЕДИТ" Андрій Войтенко. Його головна інвестиційна порада полягає не у вкладенні коштів у ВКВ - євро, долар, фунт, а навпаки, продаж валюти і відхід до гривні! На думку експерта, за рахунок різниці в ставках грошового ринку - депозитів у гривні та доларах США (близько 12% річних на користь гривні, а в найближчому майбутньому цей розрив у прибутковості буде тільки збільшуватися) - курсові ризики виглядають цілком збалансовано після президентських виборів.
"Для тих, хто зберігає недовіру до гривні, на жаль, альтернативи євро і золоту, просто немає. Нічого особистого, але до долара я ставлюся з аргументованим скепсисом. Додатковий доларовий емісійний навіс в $2-3 трлн., який накопичився в результаті численних програм порятунку банківського, страхового, іпотечного та автомобільного секторів економіки плюс податкові стимули (не рахуючи прямого викупу ФРС США державних казначейських облігацій для підтримки ринку) у середньостроковому періоді - 1,5-2 років - створює небезпечні передумови для різкої корекції долара і його падіння з широкого спектру інвестиційних інструментів", - окреслив майбутнє американської валюти директор департаменту операцій на фінансових ринках.
У свою чергу низька прибутковість по доларових активах, додав експерт, при зовсім явних валютних ризиках, обмежить притоки іноземних інвестицій приватного сектора, при цьому суверенні інвестори після понесених втрат від вкладень в інвестиційні гіганти Freddie Mac / Fannie Mae / Lehman Brothers / AIG та інші будуть продовжувати шукати варіанти диверсифікованості своїх резервів. "Тому, не варто звертати увагу на курсові коливання в умовах низької ліквідності" тонкого "передріздвяного ринку", - резюмував він.
Володимир Белямінов, експерт з фінансового та стратегічного менеджменту, проявив себе, як прихильник зваженого і планомірного підходу: "Всім, хто в мене запитує, як же краще зберегти свої накопичення, я раджу ніколи не складати всі яйця в один кошик і намагатися передбачати свої ризики і погрози з метою їх запобігання. Треба чітко для себе вирішити: які мають бути можливі витрати, яку частину своїх заощаджень бажаєте вкласти, і, можливо, на них збільшити капітал", - порадив Володимир.
Відповіддю на поставлені питання, на думку експерта, якраз і буде те, як слід вчинити зі своїми заощадженнями в кожній конкретній життєвій ситуації. "Якщо є необхідність витратити валюту в майбутньому (допустимо, вирішили поїхати відпочити за кордон) - можна купити валюту і покласти її на депозит. Цим ліквідуються ризики від курсових коливань, тим більше напередодні Нового року банки пропонують непогані акційні умови по коротких депозитах. Якщо є необхідність у готівковій гривні - гривні можна покласти в банк на короткостроковий вклад, тим самим частково амортизувати інфляційні ризики", - пояснив аналітик.
Говорячи про те, якій валюті віддати перевагу для збереження своїх заощаджень, Володимир все ж таки рекомендував в рівних частинах розподілити ресурси в кошику валют, включаючи і гривню. "Жодна з валют сьогодні не може бути надійним і "залізним" способом зберегти свої заощадження, тому я - за баланс ресурсів в особистому депозитному портфелі з пропорцією 1/3 у гривні, 1/3 в доларах і 1/3 у євро", - сказав експерт.
Валерій Олійник, заступник голови правління АБ "Діамантбанк" висловлює думку про корисність відносного різноманіття у вмісті валютних портфелів: "Впевнений, що найдоцільніше тримати заощадження в "кошику валют"- гривня, долар США, євро. До цього списку можна додати швейцарський франк і норвержську крону. Пропорції і назви валют залежать від цілей їх власника (заощадження на довгостроковий період, заощадження на короткі терміни)", - додає заступник голови АБ "Діамантбанк".
Павло Мельник, експерт компанії MPP Consulting, бачить ряд сценаріїв курсових коливань і відповідно рекомендує: "Є кілька варіантів розвитку ситуації, і в одному з них курс дол./євро може опуститися до рівня 1,40, після чого піднятися до 1,60 і тільки потім піти на зниження в другій половині року. Оскільки в 2010 році практично всі валюти світу будуть схильні до відчутних інфляційних процесів, то сьогодні найбільш оптимально не накопичувати гроші, переходячи з однієї валюти в іншу і намагаючись виграти на курсовій різниці, а вкласти гроші в реальний сектор економіки, наприклад у власний бізнес, який приноситиме постійний дохід незалежно від курсових коливань".
Тоді ми стали рахувати…
Як бачите, експерти не схильні розглядати ситуацію лише під одним кутом. Їх роздуми підводять нас до того, що ситуація з євровалютою цілком може закінчитися тим ж, що і остання доларова істерія. Американській валюті пророкували апокаліптичні "негаразди" тут і зараз, та радили кидати все і переходити в євро. Зараз ситуація докорінно змінилася. Таким чином, є очевидним, що не можна в своїх середньострокових фінансових планах спиратися лише на тренд декількох днів або навіть двох місяців і на найбільш яскраві і розрекламовані прогнози.
Далі буде, слідкуйте...