Інструкція до гендерного конструктора

Feb 16, 2010 01:47

 
Інструкція до гендерного конструктора1

Оксана Кісь

„Що таке жінка?..

Нас благають: “Будьте жінками! Зоставайтесь жінками! Ставайте жінками!”

Отже виходить, що не кожна людська самиця - жінка і,

щоб стати нею, вона має володіти зачарованою субстанцією,

яка перебуває нині під загрозою зникнення і ім’я якої - жіночність…”

Сімона де Бовуар, “Друга стать”


Заздрю я теперішнім дітлахам: полиці книгарень та книжкових лотків рясніють таким розмаїттям довідників та енциклопедій, що, здається, жодне запитання малого “чомучки” не залишиться без вичерпної і цілком науково обгрунтованої відповіді, та ще й з барвистими ілюстраціями надодачу!.. Добираючи чергову порцію знань для свого сина, мимоволі звертаю увагу на серію книг у яскравих палітурках з незбагненними заголовками “Енциклопедія для хлопчиків” та “Енциклопедія для дівчаток”. Що б то могло бути? Беру до рук одну, другу, третю… Та це ж не що інше, як докладна інструкція про те, як стати “справжньою жінкою” та “справжнім чоловіком”! Невже й цього тепер вчаться з книжок?

Облишмо на час оці “енциклопеції” та звернімось до науки психології, яка дещо знає про людських істот різної статі. Цю тематику вивчає спеціальна галузь - диференціальна психологія. В її межах протягом останніх десятиліть усе помітнішої ваги набуває ділянка гендерної психології, яка, власне, й вивчає психологічні і поведінкові відмінності між чоловіками та жінками, а також джерела їх виникнення, механізми формування і закріплення, прояви та наслідки.

До ключових понять гендерної психології належить гендерна соціалізація - процес, в ході якого особа опановує відповідні до статі гендерні ролі. Щодо конкретних механізмів цього процесу існує декілька теорій, що різняться головно за оцінкою міри активності/пасивності самого індивіда у поцесі формування його/її гендерної ідентичності та, відповідно, дієвості інших чинників у цьому процесі. Як стверджує одна з них - теорія соціального конструювання гендера - кожен індивід, вибудовуючи свою гендерну ідентичність, перебуває під постійним впливом соціокультурного середовища, звідки й отримує необхідний первинний матеріал - інформацію про усталені і прийнятні для чоловіків та жінок цінності, норми, взірці, моделі поведінки, тощо. Головними чинниками тут зазвичай є сім’я, школа, групи однолітків, так звані “значущі інші” (сусіди, родичі, знайомі), а також засоби масової інформації, які допомагають виокремити з величезного потоку інформації ту, яка стосується певних гендерних ознак, оцінити її та засвоїти.

Отже, гендерна соціалізація схожа на гру у конструктор, під час якої звідусіль отримуєш тисячі фрагментів (рис, вчинків, оцінок, манер, реакцій, емоцій), відтак поступово, шляхом спроб і помилок, добираєш потрібні та відкидаєш зайві, допасовуєш їх одне до одного, поступово вибудовуєш власний ідеальний образ фемінінності чи маскулінності - конструюєш свою гендерну ідентичність. І хоч ця захоплююча, пізнавальна і розвиваюча гра може тривати безкінечно (це ж бо головна перевага конструктора: усе створене можна розбирати і перебудовати безліч разів!), та найцікавіший її етап - дитинство. Саме тоді поруч десятки зичливих порадників, які з готовністю пояснять правила гри, запропонують готові взірці, підкажуть найпростіший спосіб, похвалять за правильний вибір та покарають за неправильний. Або ще краще - подарують тобі таку-собі інструкцію до конструктора під назвою “Енциклопедія для дівчаток”, яка, як обіцяє анотація, “може стати твоєю найкращою подругою…Спробуй дотримуватись її порад - і твоє життя може змінитися”2.

То як же воно зміниться? Якою ти станеш (і якою не станеш), користуючись цими правилами?

Почнемо з самого початку. Перші 63 сторінки розкажуть тобі про те, як правильно доглядати за шкірою, волоссям, обличчям, нігтями за допомогою гігієнічних процедур та косметичних препаратів. Отже, затям перше правило: головне для дівчини - це тіло. І воно завдає тобі стільки клопоту (усі ці ванночки, масочки, манікюри, зачіски, фарбування...) лише тому, що тобі, як і всім “дівчатам цілком притаманне гостре бажання бути привабливими. Зовнішність для них - найважливіший засіб (виділення О. К.) самоутвердження в очах ровесників” (с.139) . Щоб “Любити себе таку, яка ти є” 3 (або радше “якою ти станеш”) дотримуйся цінних вказівок, які порадять тобі, як позбутись багатьох твоїх вад (як от ластовиння чи жирна шкіра) чи виправити невдалі подарунки природи (колір волосся, наприклад). А що на тебе постійно чигають чиряки, алергії, бородавки, прищі, пухирі, ячмені, коньюнктивіти, герпеси та інші вороги жіночого роду, то енциклопедія навчить, як дати їм гідну відсіч. Щоб ти, бува, не забула, що “Сутулість не прикрашає дівчину”, то маєш ще 24 сторінки з різноманітними комплексами вправ для досягнення стрункості, гнучкості і грації, бо головний “Секрет елегантності” якраз і полягає в тому, що “сучасна струнка дівчина має шанси здобути статус визнаної красуні (виділення О. К.), незважаючи на кирпатий ніс, вузькі очі чи завеликий рот” (с. 139). Ще 14 сторінок навчать дихальних вправ для розпруження і принципів правильного харчування. Усе це потрібно для того, “Щоб тіло було красивим і здоровим” і ти таки знала, “Як гарно виглядати і завжди почуватися добре”. Пересвідчись, чи добре затямила ти перший урок: головне для тебе - дбати про красу і здоров’я тіла, роблячи його досконалим і привабливим.

І второпай нарешті, що ти - невідомо що таке, бо “Ти ще не доросла, але вже не дитина” . А саме така істота “повинна знати про репродуктивну систему і про те, як вона функціонує” (с. 68), тобто вивчити будову жіночих статевих органів, розрізняти вторинні статеві ознаки, опанувати принципи добору бюстгалтера та навчитись долати усі неприємності, що їх спричиняє менструація. Твоє тіло далі не дає тобі спокою!

Більше того, воно неодмінно стане об’єктом сексуальних домагань твоїх однолітків. Одже, перше, що ти довідаєшся “Про статеву близькість” , це те, що “фізично сформована дівчина в цьому віці ще не може виявляти самостійність у вирішенні серйозних життєвих проблем” (с. 78, виділення О. К.), а “якщо ми не здатні діяти самостійно… значить ми безхарактерні і безвольні” (с. 81). Мабуть, це насамперед стосується першого статевого акту і сексуальних стосунків, усі технічні деталі та правила перебігу яких ти довідаєшся з пропонованого опису. Знай, що наважившись здобути досвід “статевих зносин”, ти найвірогідніше стала жертвою змови підступних розпусних подруг (які хочуть тебе осоромити) чи потрапила в тенета сексуальних зазіхань сумнівних хлопців (які прагнуть лише використати твоє тіло). Крім розчарування (“можеш не сумніватися, що райської насолоди ти не відчуєш”, с. 80), ти зазнаєш травм (“які можуть бути настільки серйозними, що доводиться вдаватися до хірургічної допомоги”, с. 79), “запальних захворювань, безпліддя” (с. 83), а ще можеш підчепити СНІД та зіпсувати і без того складні стосунки з батьками!..

А ще ж тобі ж доведеться увесь час думати про ризик небажаної вагітності! Щоправда, ти могла б скористатись презервативом (виділення О. К.)… Однак робити розрахунки “сприятливих і несприятливих для зачаття днів” згідно “фізіологічного методу запобігання вагітності” (с. 91-94), далебі, значно цікавіше! Для цього слід всього лише кілька місяців укладати графік щоденних вимірів температури у прямій кишці. Оскільки цей метод “можна вважати доволі ефективним (?!), цілковито нешкідливим для здоров’я і найбільш оптимальним” (с. 92), то сміливо покладайся лише на нього. “А якщо вагітність настала?”, то єдине (!!!), що “дівчина повинна знати, що переривання її в ранні строки… менш небезпечне, ніж пізніше” (с. 83). Скільки клопоту з тією “статевою близькістю”! Навіщо тобі уся ця морока?! Ти вже, мабуть, і сама вротопала, що правильний висновок один: “Статеве стримання необхідне і фізіологічно обгрунтоване. Дівчата повинні знати, що один з ключів до здобуття особистого щастя - цнотливість” (с. 83).

А ще на тебе чигає таке лихо, як наркоманія. Щоб протистояти йому, ти насамперед маєш знати назви, склад та рецептуру різних наркотиків, їх дозування, особливості дії, ціну за дозу (дуже практично!). Твоя нова подруга-енциклопедія люб’язно розповість тобі про все це, та ще й підкаже, що “дівчата віддають перевагу коктейлю з наркотиків… суміші героїну і кокаїну… і деякі дівчата … без наркотика не займаються коханням” (с. 89). Головна загроза, звісно ж, походить від підступних хлопців-наркоманів - це вони увесь час пропонують дівчині спробувати “неземний кайф”. І якщо ти, нетямуща, повіриш, то сядеш на голку, зазнаючи ломки, ожиріння, псуючи шкіру, потерпаючи від гормональних змін, і врешті “йдеш по руках”, перетворюєшся на сексуальний товар… А вихід з цієї халепи, мабуть, тільки один: “Розповісти мамі про те, в якому лайні вона опинилася, дівчина не наважується… Ось і обирають дівчата найстрашніший шлях - самогубство” (с. 90, виділення О. К.). Така страшна казка із сумним кінцем. То ж краще “убезпечити себе від спілкування з тим, хто вживає наркотики” (с. 91), або взагалі триматися подалі від хижої “протилежної статі”.

Однак, найвірогідніше, тобі це не вдасться, бо ж “будь-яка дівчина мріє познайомитись з хлопцем” (с. 99). І тут тобі доведеться долати справжні життєві “Проблеми, з якими ти зіткнулася” (бо досі це були лише квіточки! - О. К.). Перша з них - “вполювати” хлопця, тобто якимось чином Привернути увагу того, хто подобається. Для цього тобі пропонується скористатись одним з випробуваних прийомів, а саме “прямим методом”, “класичним методом”, “загальмованим методом”, “методом для терплячих” або “методом змови”. І хоч жоден з них не гарантує успіху, варто запам’ятати, що універсальний принцип полягає в тому, щоб навчитись цінувати і цікавитись лише тим, що любить Він (с. 107, 123), і відтак робити це разом - хоч би й палити цигарки (с. 108)!

Отже, “Якщо ти хочеш, щоб він покохав тебе” , тобі слід упевнитись, “Чи знаєш ти чоловіків” . Доступно і чітко усе пояснить Тест. Його вкрай “корисна” інформація про те, що “серед чоловіків зустрічається значно більше геніїв, ніж серед жінок”, “жінки гірше водять машини, ніж чоловіки”, “чоловіки менше вірять у прикмети і на 1 забобонного чоловіка припадає 3 забобонні жінки”, “чоловіки ставляться до проблем не так суб’єктивно, як жінки”, “чоловіки більш відкриті й щирі, ніж жінки”, чоловіки “прагнуть спокою в домі і значно менше провокують сімейні скандали і конфлікти”, вони “в житті передусім керуються розумом, а не почуттями” і “мозок чоловіка важчий від жіночого”, чоловік “більш дисциплінований” і “перш за все цінує [жіночі] ноги” (с. 115-121) остаточно переконає тебе в тому, що у порівнянні зі Справжнім Чоловіком ти якась безнадійно недолуга недо-людина і, відтак, майже нічого не варта. Тому тобі слід до останку боротись за право належати Йому і повсякчас засвідчувати це його право власності, поводячись стриманою і не кокетуючи з іншими хлопцями, питаючи дозволу, щоб потанцювати тощо (с. 122-123).

Якщо з цим першим надзавданням тобі вдалось впоратися, то негайно виникає наступна проблема: перехресне знайомство з батьками (процедура виснажлива, однак необхідна). Тобі слід затямити: головне - завоювати прихильність матері за допомогою компліментів на її адресу. Тобі доведеться про все подбати самій. Завдання стоятиме так: по-перше, “мама твого хлопця повинна думати про тебе лише хороше” (с. 124), по-друге, перед своїми батьками його слід “виставити в найкращому світлі” (с. 102). Якщо з першим впоратись нескладно (достатньо похвалити маму за смачне частування, допомогти прибрати зі столу та разом полистати сімейний альбом - с. 124), то з твоїм хлопцем буде повно мороки. Позаяк цей Мауглі не досі не мав нагоди опанувати повсякденний етикет, саме ти маєш простежити, щоб твій дикий кавалер постав перед мамою пристойно вбраним, виголеним, вмитим та зачесаним, в напуцованих черевиках, з букетом квітів в руках. Вже як собі хочеш, а мусиш навчити його поводитись гречно (не говорити, як звично, “грубощів і вульгарностей, не вживати ненормативних висловів” - с. 102), та ще й вміло “підтримувати розмову, жартувати і сміятися доречно” (с. 101). Та пильнуй: не води до батьків усіх своїх пасій, а то “нічим не відрізнятимешся від дівчини легкої поведінки” (с. 100)!

І ще одна невеличка проблема неодмінно турбуватиме тебе: вчителі. Отже, щоб простіше розібратись, хто “Твій вчитель - друг чи ворог?” , пропонується доволі зручна типологія вчительської братії (а саме: “Озлоблена Невдаха”, “Розмазня”, “Сувора Мати”, “Іронічний Спостерігач”, “Удав”, “Сувора Бабуся” ) з докладною характеристикою кожного типу. І хоч нічого доброго сподіватися від подібних суб’єктів, звісно, не доводиться, та ти, принаймні, знатимеш, звідки чекати напасті (с. 132-137).

Щоби успішно впоратися з усіма цими складними вимогами життя, доведеться трохи попрацювати над собою: стати організованою, правильно розподіляти час та сили, подолати стрес та вийти з полону емоцій, навчитись працювати із зацікавленням та потренувати пам’ять. І не забудь, що якраз тепер тобі самій терміново потрібно довідатися, що таке спілкування й етикет, а також навчитись поводитись у школі та громадських місцях (тобто, знайомитись, вітатись, говорити по телефону, звертатись до старших). Звісно, досі в тебе не було такої нагоди і потреби… І ще: тобі таки час навчитися читати! Навряд чи на уроках літератури тобі змогли пояснити, що таке читання і самоосвіта, а також якою є структура книги (с. 256-257). Тому твоя вірна Енциклопедія врятує тебе з темряви невігластва, та ще й навчить доводити до ладу книжки, що постраждали внаслідок твого “читання” (с. 258).

Ну от, тепер, коли ти струнка, вродлива, доглянута, гарно вбрана, чемна і письменна, при власному хлопцеві, саме час подбати, аби він біля тебе не знудився. Добре вихована панночка неодмінно має знатися на музиці (можна обмежитись 11 музичними інструментами - с. 226-236). Звичне світське життя вимагає також бодай базових знань про оперу, оперетту та балет (с. 236-248). А ще тобі знадобляться елементарні навички живопису (с. 275-283). Знання ж 40 крилатих висловів остаточно переконають оточуючих у тому, що ти цілком культурна і освічена особа. Чи не найважливішою і невід’ємною складовою жіночої освіти є вміння тлумачити сни (с.500-560) та знання символіки й енергетики коштовного каміння (с. 472-483), а стандартним захопленням має стати пісенник (для початку - тексти 10 пісень про кохання, с. 487-497).

Твою особистість можна буде вважати цілком сформованою лише тоді, коли з’явиться… «Кішка в твоєму домі» . Про цю істоту тобі слід знати все (с. 336-356): розуміти її звички та уподобання, дотримуватись вимог спеціального раціону відповідно до котячого обміну речовин, враховувати особливості життєвих етапів та знати пов’язані з котами вірування… А ще ти повинна достеменно розумітися на котячій сексуальності та репродуктивних функціях, аби вчасно зробити кастрацію чи вміло прийняти окіт (с. 340-347).

Ось, начебто, й все, що потрібне тобі тут і тепер. Тепер саме час подбати про віддалену перспективу, тобто опанувати те, що насправді становитиме сенс твого життя як дорослої жінки. Оскільки “кожна дівчина в майбутньому стане матір’ю” (c. 284, виділення О. К.), то “Будь хорошою сестрою!” і починай свій материнський тренінг з догляду за “Молодшим братом або сестрою” . Як забереш дитину з садка, погуляй з нею або забав розвиваючими іграми (маєш тут-таки опис кількох). Допомогти твоїй сестричці швидко збагнути, де місце жінки, може гарна гра “Приготуємо обід” - “такою грою сестричка [як і “кожна” жінка - О. К.] буде зайнята цілий вечір” (с. 286). Натомість і дітлахи можуть стати тобі у пригоді, “проглаголивши істину” про твого хлопця (с. 299)…

Часи тепер непевні, на лікарів покладатися не варто. То ж найкраще, коли ти - “Сама собі лікар” , і не тільки собі. Тому тобі слід знати дію 29 медичних препаратів, а ще завжди мати під рукою “набір засобів для догляду за хворими” , включно з такими раритетами як “банки медичні скляні - 10-12 шт.”, “лампа синього світла” та “інгалятор ручний” (с. 303). Відтак, “Навчися зустрічати недугу у всеозброєнні” , тобто - знай ворога в обличчя! Тобі не вдастся обмежитись лише боротьбою з вуграми, мозолями, чиряками, запорами, пітливістю, головним болем та нежиттю, бо хто ж тоді робитиме закритий масаж серця, штучне дихання, лікуватиме отруєння грибами, запалення вуха, ангіну, бронхіт, обмороження та сонячний удар?! І тут, ясна річ, без фітотерапії не обійтись (то ж маєш коротку характеристику 30 лікарських рослин - наразі, досить з тебе, с. 304-316). Проти такого арсеналу жодна болячка не встоїть!

Після таких широкомасштабних бойових дій можеш переходити до “мирного будівництва”. Як “Майбутня господиня” , свій творчий потенціал ти можеш повністю реалізувати у кулінарнарії (с. 357-400), домашньому квітникарстві (с. 427-453) та мистецтві сервірування столу (с. 455-460). Це - головне, на що звертатимуть увагу “Гості в домі” . Ну і, звісно, в твоїй оселі все повинно сяяти чистотою, то ж берімося до “Генеральне прибирання” з розумом. Як учать нас “корисні рекомендації з домоведення” (с. 401), “Наводимо лад на кухні”, “Миємо підлогу”, “Доглядаємо за килимами”, “Чистимо меблі”, “Миємо вікна” , а ще - перемо, крохмалимо та прасуємо білизну (с. 401-417)… І ти знаєш, яким має бути “кінцевий результат: квартира виблискує чистотою, а в кріслі сидить мама чи бабуся [тобто ти, виділення О. К.], стомлена і змучена домашніми клопотами” (с. 401). Хіба це не прекрасно?! Але ж і цього ще “недостатньо, щоб відчути тепло і затишок” у твоїй кухні (с. 418), то ж саме ти маєш “Сворити затишок у домі своїми руками” із засушених квітів чи власноруч розмальованих клаптиків та дощечок.

Ну от, тепер ти - сама Леді Досконалість. Хіба ні? Ти ще маєш якісь сумніви?! ЩО?!!! Які питання?!

І добре, якщо ти все ж запитаєш:

Куди поділися мої батьки? Їх привиди, що з’являлись лише зрідка, переконуючи мене в тому, що я для них нецікава і незрозуміла істота…

Чому мене мають неодмінно цікавити ці дикі, неотесані, сексуально-агресивні, вульгарні, наркотично-залежні, егоїстичні хлопці? І чому заради них я повинна стільки над собою працювати і настільки змінити себе?

Чому мої вчителі перетворилися на хижих монстрів?

Чому усі (подруги, хлопці, вчителі, батьки) такі ворожі до мене?

І куди зникла школа і навчання?А як же іноземні мови?

Чи справді мені слід виникути зі свого життя такий непотріб, як телебачення, кіно, відео, театр, сучасну музику, молодіжну пресу, дискотеку?..

І про спорт треба забути?

А що, комп’ютер теж непотрібен?

А ще ж, кажуть, буває хоббі… Це теж не для мене?

І про друзів та родичів, що живуть деінде, мені теж слід забути, бо ж листи (електронні чи паперові) я не писатиму, та й інтернетом навряд чи скористаюсь…

А чому не можна любити і доглядати собак, змій, рибок чи папуг?..

Що воно таке - отой презерватив, і як його застосовувати?

А вагітність справді означає тільки аборт?

То секс - це погано чи добре?

А як же цигарки та алкоголь - вони є чи їх нема?

А про дружбу і кохання мені теж не варто знати?

І що воно таке - характер, темперамент, вдача?..

Чи насильство - це нормально?

І чому я сама така безборонна і безсила?

Чому ніхто і ніколи мені не допомагатиме?

То я таки мушу любити побутову рутину і малих дітей?

І мені справді не варто думати про здобуття освіти і професії?

Невже й справді все моє життя мине в чотирьох стінах?!!!

Чому воно має бути таким сумним, важким і нудним?!!!

А відповідь одна: “Бо ти - ЖІНКА, і твоє місце - на загумінках того світу, що існує для ЧОЛОВІКА”.

P.S. Подібно до телепереч про ризиковані для життя і здоров’я трюки, застерігаємо: читання цієї енциклопедії для дівчат без спеціальної підготовки може призвести до незворотніх спотворень психіки!

1. Опубліковано в : Я (Иформационно-просветительское издание). Харьковсая женская организация «Крона». №2 (10), 2005, с.10-13

2. З анотації до книги Енциклопедія для дівчат: Для ст. шк. віку / Авт.-упоряд. Н. М. Волчек. - К.: Школа, 2001

Статтю знайшла колись на сайті з матеріалами по гендерній лінгвістиці:    http://www.linguistics.kiev.ua/seminar/ зараз його вже немає (

Оксана Кись

Previous post Next post
Up