День русской скорби

Jul 17, 2012 01:35

Когда мнози беззаконницы и вожди людстии восхотеша востати на веру, царя и отечество, тогда ты, Богомудре страстотерпче Николае, болезновал о народе твоем и, каинова братоубийства в державе своей избегнути хотя, власть земную, славу и почесть оставил еси, все упование возлагая на Бога. Темже ныне, предстоя престолу Царя царствующих, молися о Державе Российстей и спасении душ наших.

Егда прииде година лютая и область темная объят землю Российскую, тогда явишася избиенни за Слово Божие. Ты же, царю мучениче, яко начаток страстотерпцев новых, с Боголюбивою царицею, царственными чады и верными слугами твоими любовию взывал еси: придите, принесем себе Богу в жертву живую и тако веру православную свидетельствуем, да Царствия небесного сподобимся.

Служителие беззакония тайного, венец терновый сплетшие, возложише на тя, царственная главо, обаче дерзостная дела их погибоша яве.

Избрании Царем царствующих и Господем господствующих от рода царей российских, благовернии мученицы, муки душевныя и смерть телесную за Христа приимшие и венцы небесными увенчавшиися, к вам, яко покровителем нашим милостивым, с любовию благодарне вопием: радуйтеся, царственнии страстотерпцы, за Русь святую пред Богом усердные молитвенницы.
Previous post Next post
Up