Оригинал взят у
falyosa в
60 років могло б виповнитися Квітці ЦісикОригинал взят у
joanerges в
60 років могло б виповнитися Квітці Цісик Квітка співає під час зйомок «Have You Driven a Ford Lately?»
4 квітня 1953 року у Нью-Йорку народилася Квітка Цісик, американська співачка (сопрано) українського походження, виконавиця українських народних і популярних пісень. У журналі «Юнак» № 2-3 за 1990 рік читаємо, що вона у свої юнацькі роки була активною пластункою, належала до Пластової Станиці в Нью-Йорку. Квітка виконувала заголовні пісні у фільмах, виступала на американському телебаченні (у рекламі); співала у Гентській опері (Бельгія). Фільм «You Light Up My Life» (1977), в якому вона виконувала пісні, було відзначено «Оскаром» та «Золотим глобусом» за кращу пісню до кінофільму. З 1982 року і до самої смерті Квітка залишалася єдиним голосом компанії «Ford Motor Company». Була найпопулярнішою виконавицею рекламних джинглів у США. З допомогою її витонченого співу свій імідж створювали корпорації Coca-Cola, American Airlines, Sears, Safeway, Starburs та інші.
Квіточка в однострої пластунки-новачки. Кінець 1950-х рр.
Квітка народилася у сім'ї Іванни і Володимира Цісиків, післявоєнних емігрантів із Західної України (дівоче прізвище матері було Лев, вона походила з Коломиї). П'ятирічною Квітка освоїла скрипку, у цьому їй допомагав батько - концертуючий скрипаль, який навчався у Львівській консерваторії і потім викладав в українському музичному інституті Америки. Акомпанувала Квітці її старша сестра Марія (народжена 1945 року в концентраційному таборі в Німеччині). Марія Цісик - відома у світі піаністка, була директором консерваторії в Сан-Франциско, вела майстер-класи в Карнегі-Холі.
Хоча Квітка добре володіла скрипкою та роялем, маючи рідкісне колоратурне сопрано, вона вчилась у хранителя віденської оперної традиції Себаст'яна Енгельберга, закінчила Нью-Йоркську консерваторію. Ще студенткою Квітка, взявши собі псевдонім Кейсі, від ініціалів КС, не відчувала жодних труднощів з різними музичними стилями. Її почали запрошувати джазові, поп- і рок-зірки. Цісик допомагала Роберті Флек, Бобу Джеймсу, Девіду Санборну, Майклу Болтону, Карлі Саймон, Лінді Ронстад, Мікіо Масуо, а також Квінсі Джонсу - найпотужнішому продюсеру-аранжувальнику Америки, котрий відкрив феномен Майкла Джексона. З Джексоном, майбутнім королем поп-музики, Квітка часто співала у хорі. Кейсі неодноразово брала участь у комерційних проектах.
Предстоятель УГКЦ Йосиф Сліпий під час таборування пластунів на оселі "Новий Сокіл". Владика тримає руку на голові Квітки, 1968 р.
Записала платівки та диски «You Light Up My Life» (1977, збірка саундтреків до однойменного фільму), «Come To Me / A Woman In Love» (1978, сингл), «The One & Only» (1978, сингл), «Circle of Two» (сингл). Перший україномовний диск «KVITKA» або «Songs of Ukraine» («Пісні України») був записаний у 1980 році, а «TWO COLORS» («Два кольори») - в 1989 році. Завдяки професійності, душевній натурі, щедрим гонорарам (на запис обох альбомів витратила 200 000 $) Квітка зібрала для запису цих альбомів 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, тих, кого собі не могли дозволити відомі поп-зірки США, партії рояля виконувала старша сестра Марічка. Як результат - два альбоми української легкої музики. За словами самої Квітки, ці альбоми не були бізнес-проектами, це був подарунок для всіх українців, хоч би в якій частині світу вони жили, музика для душі, пам'ять про свою батьківщину. Вони зібрали безліч нагород у Канаді, а в 1990-му році були номіновані на премію «Греммі» в категорії Contemporary folk. До альбому «Два кольори» увійшла і пластова пісня «При ватрі» (музика: Юрій Старосольський, слова: Юрій П'ясецький).
1983 року Квітка разом з матір'ю відвідала Україну. Це був неафішований і перший (як і останній) раз коли Квітка була на історичній батьківщині. Її пісні були на той час в Україні заборонені. Після проголошення незалежності України Квітка мріяла дати серію концертів на Батьківщині. На жаль її мрії не здійснилися - 29 березня 1998, не доживши 5 днів до свого 45-річчя, вона померла від раку молочної залози.
У Сполучених Штатах Америки на вшанування пам'яті про Квітку Цісик і її талант заснували Фонд підтримки музично обдарованих дітей. На згадку про її сестру Марію засновано Фонд «Адже життя прекрасне», який збирає кошти на закупівлю мамографічного обладнання для України.
Пластовий ансамбиль "Соловейки", що був створений на базі 30-го куреня імені Софії Галечко в Нью-Йорку. Квітка сидить з гітарою - справа. Вечір пам'яті Романа Шухевича, березень 1970 р.
Джерело тексту:
ВікіпедіяДжерело пластових фото:
Історична правда