По світу по світу нас порозкидало,
Нас тепер чимало по цілому світу
І все на світі треба пережити,
І наперед не треба ворожити!..
Зазвичай я не пишу пости відразу після подорожі, але зараз ситуація така, що пізніше інформація яку, яку я хочу зараз викласти буде вже не актуальна. Хочу розказати про наш з Оленкою досвід подорожі за кордон, зокрема поїздки до Стамбула, в умовах пандемії. Новий світ. Дивний новий світ. Ґакслі б плакав.
Отже після року без закордонних подорожей ми з Оленкою вирішили таки поїхати до Стамбулу. Ну як "вирішили"... квитки були мною куплені десь восени, в надії на те, що до весни все вже розрулиться. Не розрулилося. З наближенням дати вильоту новини стали читатися більш уважніше, тривога зростала... але все ж таки полетіли. Туреччина наразі одна з небагатьох країн світу, яка відносно відкрита для туристів (українців зокрема), але і там діють певні обмеження.
Отже, почнемо з ПЛР тесту. Для в'їзду в Туреччину перед посадкою на літак треба пред'явити довідку з негативним тестом на коронавірус SARS-CoV-2 , зробленим не пізніше ніж за 72 години до перетину кордону. Часу більш ніж достатньо. В нас був виліт в суботу з Харкова, тож тест ми зробили спокійно зранку в четвер, а в п'ятницю зранку забрали паперові оригінали. Чи потрібно саме паперові довідки я так до кінця і не зрозумів. В аеропорту сканували QR код на довідці, її ніхто не читав. Ну і звичайно ж раджу робити тест в нормальній лабораторії, а не купувати підробки. Як я зрозумів, лабораторії надають результати тестів до загальної бази і саме з нею звіряються в аеропорту.
Ціни на такий тест в Києві коливаються від 800 до 1200 грн. По часу результати можна отримати від 7 до 48 годин. Вибирайте самі як вам зручніше. Все воно легко гуглиться.
Ми обрали
СІНЕВО з кількох причин.
По перше, лабораторія, що робить приймає тести на SARS-CoV-2 знаходиться неподалік від нашого дому.
По друге, при замовленні онлайн можна отримати знижку 10% ( тобто тести нам обійшлися по 891 грн) і нібито при електронному замовленні ви отримуєте пріоритет у черзі ( насправді всі платять через інет і ніякої переваги немає ні в кого)) ).
По третє - результат можна забрати в будь якій з лабораторій СІНЕВО, що зручно, якщо якщо відділення є поряд з роботою.
З мінусів СІНЕВа відзначу купу народу в приміщенні здачі (принаймні на Малишка,4), недостатньо контролюють дистанцію. Критично для мене, бо прийти здати тест для подорожі і заразитися там від когось мені зовсім не хочеться.
Прийшли здавати тест ми перед відкриттям лабораторії (о 7:00) і були 5 в черзі. Сам процес доволі швидкий і безболісний.
Ну і ще по темі. Наразі вимога Туреччина по ПЛР тесту діє до 26 квітня, але думаю продовжать і надалі, бо крива заражень там зараз знову полізла вгору.
Ще одна, відносно нова, вимога Туреччини для перетину кордону - наявність HES-коду (Hayat Eve Sığar). Сам код штука не нова, в Туреччині його ввели ше в жовтні 2020 року, просто раніше його можна було отримати тільки перебуваючи на території Туреччини ( прив'язка до місцевого мобільного номеру). Насправді це викликало проблеми в туристів, яким по прильоту потрібно було десь роздобути місцевий мобільний номер, щоб отримати потрібні циферки. А вони справді потрібні.
HES-код - це персональний код, введений Міністерством охорони здоров'я Туреччини, для відстеження переміщення заражених людей. Потрібен в усіх або майже всіх державних установах, в лікарнях, банках, на пошті. У багатьох провінціях Туреччини без нього не можна скористатися муніципальним міським транспортом.
З 15 березня 2021 року правила змінилися. Без HES - коду зробленого не пізніше 72 годин до перетину кордону вас не допустять на рейс до Туреччини. Отримати код можна на сайті
Міністерства Охорони здоров'я Туреччини.
Тут, доречі, можна прив'язати код вже до українського номера телефону. Вказуйте достовірні дані, то перевіряється. Роздруковувати код не обов'язково, але як на мене зручніше мати паперовий варіант.
Код вам обов'язково потрібен для купівлі квитків на міжміські автобуси , поїзди, літаки в Туреччині. Без нього не працює IstanbulCart (транспортна карта в Стамбулі), теоретично його мають вимагати при поселенні в готель і при купівлі квитків в музеї. Хоча в місті його в нас спитали тільки один раз, коли ми відвідували Галатську вежу. Пересічного ж туриста, що відвідує Стамбул, думаю, найбільше цікавить прив'язка HES коду до траспортної карти міста IstanbulCart... без неї тут ніяк. Про це розкажу далі.
Влада Туреччини значно спростила процедуру прив'язки HES коду до IstanbulCart. Теоретично ви можете зробити це навіть в Україні (якщо маєте відносно нову карту, бо наша, чотирирічної давнини вже була не дійсна). Зробити це можна
отут . Якщо ж у вас немає доступу до інтернету то зробити це можна на більшості станцій місцевого метрополітену. Фото я не зробив, але там стоять такі величезні термінали (великі вертикальні "телевізори"). Інтерфейс там такий самий як на сайті, єдине що літери які ви набираєте ,приховуються зірочками, для захисту персональної інформації.
Саму карту можна купити в в більш ніж 2000 терміналів по всьому місту. Щоб купити карту потрібно мати готівку і тільки готівку! Поповнити її можна будь-яким способом, вже з'явилися термінали, де це можна зробити і картою, можна онлай поповнити, але щоб купити карту треба засунути до автомату мінімум 10 лір. Так. Карта вже коштує 10 лір ( ще зовсім недавно вона коштувала 6 лір).
УВАГА !!!! Правила ISTANBULCART змінилися!!!! Раніше можна було використовувати одну карту для кількох людей, зараз так не прокатить!!!! Одна карта - одна людина. Своя логіка в цьому є, бо до кожної карти треба прив'язати унікальний HES код. Ми не зразу це зрозуміли і мали певні проблеми.. бо готівки нема, банкомату і обміннику поруч нема..фігячить злива, важкі наплічники...тільки наша природна харизма і неприродна нахабність, дозволила нам майже доїхати до готелю на одній Istanbulcart). Але про то в наступному пості.
Тепер трошки про карантинний Стамбул. Маски тут носять всі. Не тільки в транспорті і в приміщеннях, але й на вулицях. Тобто реально ВСІ! Якщо ви бачите когось на вулиці без маски, то в 90% випадків це кацапський турист, який не такий як всі. Ні, ну місцеві також можуть бути без маси , але по якісь причині. Щось їдять, або курять. А так маски носять всі. На вулицях, в парках,набережних, в магазинах... і не вийобуються. За цим слідкують, всі хто у формі (поліцейські, контролери, кондуктори, охоронці) роблять зауваження... найчастіше туристам.
Ресторани ніби працюють. З наповненістю в 50 % , до 19:00.. хоча дотримуються цього не всі. Ми сиділи в ресторанчику і о 12 ночі, з іншої сторони ми бачили , як поліція прийшла до ресторанчику рибного на набережній о 20:00, закрила його вигнавши всіх ( і туристів в тому числі). За теорією, ресторани і кафе при готелях взагалі працюють без жодних обмежень... Кароч, тут не все зрозуміло.
Для туристів тут певні преференції, їх щемлять не так жорстко як місцевих, але все одно в музеях і магазинах ( та і на вулицях) змусять одягнути маску (ПРАВИЛЬНО!!! Закривши і рот і ніс). Пару разів спостерігав сцени як з охоронцями сварилися туристи з мордорстану на вході в Долмабахче і до Єгипетського базару.
В музеях також масочний режим. За цим також слідкують уважно.
Антисептики в Стамбулі всюди. В кожному транспорті, в кожному магазині, в кожному приміщені , часто на вулицях. Вибір антисептиків також різний). Навмисно звертали увагу. Від води з хлором до чистого спирту, різного кольору, з різними ароматами.. але вони всюди. І люди ними користуються!
Носити маску постійно важко, скажу чесно. Особливо при такій непостійній погоді як в березневому Стамбулі. То дощ, то сонце, то сніг... в ній то спекотно, вона намокає з середини, потім замерзає... Але ми правил дотримувалися сумлінно.. під кінець поїздки навіть звик я вже.
Тепер про повернення в нашу любу Україну. Ввечері 23 березня, повернувшись з прогулянки містом я добрався до новин і дізнався, що Україна змінила правила повернення з-за кордону. Раніше самоізоляція потрібна була лише при поверненні з країн "червоної зони" ( тобто країн, в яких відсоток захворюваності на 100 тисяч людей був більшим ніж в Україні), тепер же самоізоляція вимагалася при поверненні з будь якої закордонної країни. Інший варіант - мати довідку з про негативний тест на коронавірус SARS-CoV-2 зроблену не пізніше ніж за 48 годин до перетину кордону. Я погуглив, в Стамбулі тест можна зробити за 35 $ . Це враховуючи , що медсестра прийде до тебе , а не ти прийдеш в лабораторію. Результат обіцяють за 5-7 годин. Вирішили не заморочуватися і летіти додому.. Там розберемося. Єдине що ця вся фігня наламала плани. Ми хотіли після повернення подивитися трошки Харків, але довелося міняти квитки до Києва, щоб встигнути добратися до "місця самоізоляції і обсервації" за 24 години. Втратили 100 грн за здані квитки на поїзд і я ще поки не зрозумів, чи втратили гроші за житло в Харкові, бо відміняти бронь довелося вже з штрафом. Я, звичайно, запросив відміну без штрафу, але як вже вийде не знаю.
Кордон ми перетнули 25 березня о 15:30, а вже о 23:50 я підтвердив в додатку "
Вдома ", що прибув до місця обсервації. А зранку вже пішов здавати ПЛР тест.
Читав, що додаток глючний дуже, але я б не сказав. Є недопрацювання, звісно, але терпимо. Код підтвердження при реєстрації (чотири цифри) раджу вводити вручну, а не підтягувати автоматично, тоді проблем з реєстрацією не буде.
Глюк зі сповіщеннями я побороти так і не зміг, тому всі три рази , коли мені було потрібно підтвердити що я сиджу вдома - я робив то з запізненням, але тут я нічо не зміг зробити, не тримати ж постійно телефон в руках.
При здачі тесту ( в тому ж таки Сінево), вказав, що мені треба прив'язати результат до додатку і отримавши результат сьогодні о 12 ночі, через пів години в додатку вже з'явилася кнопка " Закінчити самоізоляцію", тож тепер я офіційно вільна людина)). На свободу з чистою совістю)). Трошки нервів, трошки зайвих грошей, але я знову подорожував... мені цього дуже не вистачало...
Цікаво, коли ж світ стане хоч приблизно схожим на допандемічний ? Бо якось воно не тойво... Забагато невизначеності... Хоча квитки на осінь є... побачимо, як воно буде
Оригінал публікації ось
туточки