…завалиться дах,
і жадібний хміль побіжить каркасами стін,
ящірки, змії, багатоніжки
окупують колишню фортецю,
і після зливи
ловитимуть відлуння моїх історій
обережні антени равликів
Про Ґданськ2019. Я покажу тобі Повертаюся до розповіді про неймовірний Ґданськ, який ми відвідали з Оленкою в грудні минулого року.
Сьогодні про другий день нашої подорожі, який ми розпочали з поїздки в сусідній з Ґданськом Мальборк.
Мальборк (Malbork) - місто у Поморському воєводстві Польщі (на землях Східної Пруссії). Населення сягає 40 тисяч мешканців. Розташоване місто за 40 км на південь ( і за 35 кілометрів від Ґданська) від Балтійського моря.
Добратися сюди доволі легко. Можна автомобілем, можна автобусом, але простіше за все на поїзді.
З залізничного вокзалу Ґданська потяги в сторону Мальборка ходять по кілька на годину. Єдина відмінність, що вони належать різним компаніям і вартість квитка може коливатися від 12 до 25 злотих в одну сторону. Від поїзда залежить і час поїздки. Він може коливатися від 30 хвилин, до години.
От саме за цим ми і ходили на вокзал ввечері попереднього дня ( хто ще пам'ятає, я закінчував цим минулий пост). Отже ранок ( до вокзалу ми добралися пішки), купили квитки в одну сторону, щоб не бути прив'язаним до часових рамок і вйо. До найбільшого цегляного замку світу.
Доволі симпатичний залізничний вокзал ( побудовано це приміщення в 1891 році, а відремонтовано в 2014) міста Мальборк зустрів нас похмурою балтійською мрякою. Ми не те, щоб засмутилися, знали куди і коли іхали... але хотілося б зафоткати то все в більш сонячну погоду.
А ще нас місто зустріло хорошим таким запахом.... сільського самогону. Прямо навпроти залізничної станції розташовано цукровий завод. Вітер якраз був в нашу сторону. Амбре те ще.
Головна цікавинка міста - Замок Тевтонського ордену в Мальборку ( Zamek w Malborku), розташовано в кілометрі від залізничної станції. Потрібно звернути направо і пройтися хвилин 15 через центр містечка. Крім замку в місті є ще трохи цікавого, про що інформують туристичні стенди.
Приїхали сюди ми дуже рано. Замок був ще зачинений, тож для початку ми вирішили прогулятися навколо трохи.
Центр міста Мальборк нічим не цікавий. Кілька вуличок (чистих і симпатичних), будинки на яких не несуть жодної історичної цінності ( місто було майже знищено під час Другої світової війни), навіть, традиційної для Польщі, площі Ринок ми не надибали. До того ж був ранок неділі і нічогісінько ( включаючи і туристичний центр , що розташовано на вулиці Костюшка 54 ( ul. Kościuszki ), був зачинений. Про каву і мови не йшло.
Пам’ятник Казими́ру IV Ягелло́нчику (Pomnik Kazimierza Jagiellończyka) на однойменній площі в Мальборку.
Був Великим князем Литовським і Руським з 1440 до 1492 роки. Король Польщі з 1447 по 1492 роки.
Одна з колишніх брам замку Гончарна брама ( Brama Garncarska), зараз в середині розташовано ресторан.
Ратуша Мальборка (Ratusz Staromiejski) була побудована в 1365-1380 рр. і є яскравим представником раньої готики, але багато разів перебудовувалася після нападів на місто, особливо в XV сторіччі. Ратуша виконувала свої безпосередні функції ( була резиденцією влади міста) аж до 1929 року.
Під час Другої світової війни будівля була місцем страти поляків , як мирних жителів так борців проти німецької окупації.
Стара ратуша стояла закинутою доволі довго в післявоєнний період, але все ж була відновлена у 1961 році.
Наразі Староміська Ратуша є міським домом культури молоді.
Ще одна історична будівля - Маріацькі ворота ( Brama Mariacka), в її сторону ми і пішли, хоча замок в іншу сторону від Ратуші. Десь тут до нас пристав якийсь дідусь ( щастить нам на таких), який почав розпитувати хто ми і звідки. Потім намагався говорити з нами російською ( ми сказали, що чудово розуміємо його польську, так і спілкувалися: він польською, ми українською). Розповів про те, що від Мальборка нічого не залишилося після війни, як розбирали тут будинки і Замок, щоб відбудовувати Ґданськ і Варшаву... нудно йому, кароч, було. Ледь розпрощалися і пішли собі.
Історична водонапірна вежа (Zabytkowa wieża ciśnień) на вулиці міста. Але ми до неї не пішли. ми звернули на міст, щоб перейти на інший берег річки Ногат (Nogat), на березі якої височіє Замок.
Види звідси шикарні. До того ж не кожен турист дійде аж сюди.
Замок на фото лівіше, а правіше видно шпиль парафії Святого Іоанна ( Parafia rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela). Храм історичний (перша церква на цьому місці зюудована в 1457-1460 рр.), але сама будівля побудована вже після 1945 року. Друга світова війна знищила її повністю.
А цей пішохідний місток більш туристичний. Він побудований віже біля самого замку. Навіть назву має - міст Святого Войцеха( Most Imienia Świętego Wojciecha).
Звідси види на Замок також шикарні.
Церква святого Лоуренса (Kościół Pw. Św. Wawrzyńca) біля входу до Замку .
Виявилося, що квитки треба купувати з іншої сторони, ми туди і вирушили. Але зовсім не поспішали, бо дивитися було на що)).
Отож квитки. Вхід до замку коштує 47 злотих. В цю суму входить і аудіогід різними мовами ( кількість їх обмежена, тож раджу приходити все ж зранку, бо штука дуже потрібна).
Замок відчинено для відвідувачів щоденно (окрім понеділка і декілької свят) з 9:00 до 19:00.
Якщо купити квиток починаючи з 17:15 , то квиток коштуватиме 20 злотих, але ви зможете пройти тільки спрощеним "зеленим" маршрутом.
В понеділок вхід взагалі коштує 10 злотих, але майже всі внутрішні приміщення зачинені.
Детальніше можна почитати на офіційному
сайті Замку в Мальборку.
ВІдразу скажу - аудіогід то дуже потрібна штука. Окрім купи інформації, яку ви з успіхом забудете, він просто не дасть вам заблукати. Зробити це дуже легко, бо Замок просто величезний і доволі залутаний.
Також немає сенсу економити і купувати вечірні квитки зі знижкою. Ми також думали, що пробіжимося за годинку другу і поїдемо назад до Ґданську. Фіг там. Чотири години ми бродили. І це ми не всюди слухали аудіо гід до кінця. Ну, а за 10 злотих то якщо вже немає іншого часу вас крім понеділка. Хоч так... Бо місце просто обов'язкове для відвідування. Словами і фотками передати це дуже важко, це треба бачити в живу.
А тепер про історичну пам'ять. Таким замок був в 1945 році. Який він зараз ви вже трохи бачили на фото і побичте ще більше.
І більше ніколи не задавайте питань, чому ми як країна так погано живемо. Винні в цьому тільки ми і більше ніхто.
Що ж. Трошки історії цього місця я таки розкажу.
Замок на честь Діви Марії був побудований тевтонськими лицарями в 1274 році. В 1309 році в нього з Венеції переїхав великий магістр ордену. Впродовж XIV століття замок розширювався та перебудовувався. За стінами опинилася територія площею у 210 тис. м², а кількість мешканців замку в найкращі роки наближалася до трьох тисяч.
У 1422 році під замком відбулася визначна битва Голубської війни - битва при Мальброку, в які об'єднанні польсько-молдовські війська розбили тевтонських лицарів.
Після поразки лицарів при Грюнвальді резиденція великого магістра піддалася тривалій облозі. Місто Марієнбург було зруйноване, але сам замок захопити так і не вдалося. В 1456 році магістр передав замок у сплату боргу богемським найманцям і переїхав до Кенігсберга, а найманці перепродали його польському королю Казимиру IV. Так замок опинився у складі Речі Посполитої.
Через нашестя шведів у XVII столітті замок занепав. Під час наполеонівських війн у Марієнбурзі ( німецька назва як Замку так і міста) розташовувалися арсенал і казарми. Після розподілу Речі Посполитої на романтичні руїни звернув увагу прусський архітектор Давид Жиллі, який разом з сином Фрідріхом опублікував їх замальовки. Берлінські поціновувачі готики зібрали кошти на реконструкцію замку, яка і була розпочата в 1816 році.
Друга світова війна лишила на місці замку спалені руїни, однак польське керівництво вирішило відновити замок у довоєнному вигляді.
Роботи по відновленню замку тривали аж до 2014 року.
Замок Тевтонського ордену в Мальборку найбільший середньовічний цегляний замок у світі (площа замку 143 591 м²), один з еталонів цегляної готики, пам'ятка Світової спадщини ЮНЕСКО.
Має замок і невеличкий український слід. Саме тут було ув'язнено Юрія Хмельницького в 1664 році після поразки його під Суботовом.
Не буду копіпастити в пост яку небуть книгу по історії замку, просто покажу його вставляючи періодично які небуть ремарки.
Внутрішній двір середнього замку. Замок умовно ділиться на Нижній. Середній і Верхній. Все що ви бачили до цього, це був Нижній замок.
Інтер'єри не менш цікаві ніж зовнішні види.
Цікаві тут відвідувачі бували свого часу...
Пам'ятник Великим магістрам Тевтонського ордену.
Палац Великих магістрів зі сторони Замкового двору.
З двору є входи до багатьох музеїв і інтер'єрів.
Ось наприклад музей бурштину. Ґданськ і околиці - один з європейських лідерів по добуванню і обробці цього каменю. Цікаво, що тут його не копають ( як в нас), а його просто викидує на берег морем. Тут є тури навіть в місця, де можна походити берегом і пошукати собі бурштину)).
Музей зброї.
Хороший тамада і конкурси цікаві)).
Перехід до так званого Верхнього замку.
Вхідний портал Каплиці святої Анни.
Місцева охорона дуже сурова, будьте обережні.
Сад Верхнього замку.
Доречі, отак от виглядає гід. він тупо говорить куди вам йти. З картинками)). Без нього тут колами цілий день можна ходити. Ну і розказує трохи цікавого.
Фонтан в дворі Верхнього замку. Пелікани символізують благодійність і благородство. Є в Замку і своя башта, на яку можна піднятися за окрему плату. В грудні, нажаль, вона була зачинена.
Музей вітражів.
Інсталяція, що ілюструє середньовічну кухню.
Неймовірні коридори...
Трошки містики...
... і знову неймовірні коридори.
Ще цікава середньовічна штука))
Замкова Церква Присвятої Богородиці ( Kościół zamkowy pw. Najświętszej Marii Panny).
Ледь обійшли все. Кажу ж, більше чотирьох годин в нас це зайняло.
Ще пару фоток зовні.
І вирушаємо в сторону залізничної станції, адже в нас ще були плани на Ґданськ.
Біля вокзалу несподівано помітили ще одну історичну водонапірку, зранку так мчали до замку, що і увагу не звернули.
Ну і не втримався. Ось ще вам панорамка.Клікається вона.
Ну і традиційно не перемикайтеся, буде цікаво.
Booking тимчасово завершив свою реферальну програму, тож знижку ( суттєву, до 39 $) ви можете отримати тільки за одним з моїх реферальних лінків. Потрідно зареєструватися на AirBnb через посилання
www.airbnb.ru/c/shuras1 - і отримати плюшки. Ну і мені трохи перепаде).
Оригінал публікації ось
туточки