Streikai Šiaulių autobusų parke

Oct 09, 2015 08:10

Autobusų parko streiką 1975 metų rudenį aš prisimenu. Į mokyklą eidavau per pievas, dabar ten parkas, arba kartais važiuodavau autobusu, "zuikiu" porą sustojimų. Autobusai būdavo perpildyti ir man tai nepatiko. Tą transportą rinkdavausi kai visai pabjurdavo ir pieva virsdavo pelke, arba kai itin paaštrėdavo santykiai su priešinga kryptimi į mokyklą šalia mano namų einančiais vaikinais, jų buvo kelis kartus daugiau ir tada grumdymasis autobuse pasidarydavo nebe tiks atgrasus. Tą rytą nustebino minios žmonių einančių centro link. Iš jų ir sužinojau, kad vairuotojai streikuoja. Į miesto maršrutus išleido tik vieną vairuotoją. Jis buvo valdžios apdovanotas Lenino ar dar kažkokiu ordinu ir streikininkai nepanoro su juo terliotis. Nors galėjo būti ir kitaip nesu tikras, kad mano paauglio protas tada visus gandus suvokė teisingai. Be to galėjo užsidėti ir panaši istorija iš 1979 metų, kai vairuotojai vėl streikavo. Esu matęs tą vairuotoją - jis visuomet važinėdavo uniformuotas.

LSSR KGB Šiaulių miesto skyriaus ataskaitoje LSSR 5-jam skyriui už 1975 metus rašoma:
"Skyrius laiku atskleidė darbininkų nepasitenkinimo faktus autobusų-taksi parke ir atskirų asmenų bandymus išnaudoti atlyginimo sumažinimą organizuojant spalio mėnesį autobusų ir taksi vairuotojų neišėjimą į darbą.
Informacija apie tai operatyviai pasiekė partijos MK ir priimtų priemonių rezultate parke besirutulioję negatyvūs reiškiniai buvo sustabdyti laiku. Taipogi laiku MK buvo informuotas apie organizavimą neišėjimo spec. ATK Nr.1 vairuotojų ir vieno iš miesto ryšių skyrių paštininkų, ko rezultate antivisuomeniškos akcijos tose kolektyvuose neįvyko."

Man ta ataskaitos vieta labiau primena nevykusį pasiteisinimą. Turbūt miesto partiniai bonzos vertė kaltę ant "organų" dėl to streiko. Spec. autotransportas - tai šiukšlių mašinos, kad jie ir paštininkai ruošėsi tais metais streikuoti, man staigmena. Nors kAutobusų parko streikas - kai didesnei miesto gyventojų daliai pėsčiomis tenka eiti į darbą, tikrai įskelia revoliucinę kibirkštį.

Tuo labiau kad Šiauliuose didelė dalis miesto gyvenamų kvartalų miesto pakraščiuose, o pramonės įmonės - sutelktos Gubernijos, Pramonės gatvės rajonuose. Na taip Šiauliai nėra didelis miestas ir sakysim nuo pietinio mikrorajono, tada nuošaliausia vieta buvusio Gegužių žiedo (tada vadinosi "Kosmonautų) iki Mėsos kombinato eiti reikėjo apie valandą. Tikėtina, kad nemenka visų įmonių dirbančiųjų autobusų parko streiko dieną bent pusvalandį vėlavo pradėti darbą.

KGB ataskaita apie 1975 metų konfliktus: http://www.kgbveikla.lt/docs/download/3353

Nežiūrint viso deklaruoto KGB Šiaulių skyriaus "operatyvumo" 1979 metų lapkričio mėnesį istorija pasikartojo. Tiesa streikas buvo kiek trumpesnis, bet vis vien Šiauliečiai tą rytą į darbą ėjo pėsčiomis. Štai kas rašoma "LSSR KGB Šiaulių m. skyriaus ataskaitoje už operatyvinį darbą pagal 5-osios tarnybos liniją 1979 metais"
" 1979 metų lapkričio 23 dieną mes informavome Lietuvos KP MK apie nesklandumus Šiaulių autobusų parke", galinčius atvesti į nepageidautinus reiškinius iš autobusų parko vairuotojų pusės".

Tokia biurokratinė kalba slepianti priežastį, dėl kurios vėl visas miestas bent pusvalandį vėlavo į darbą.
Dokumentas čia: http://www.kgbveikla.lt/docs/download/3369

kgb, streikai

Previous post Next post
Up