Jun 13, 2006 11:01
Nojaa, oikeastaan tuo laulu EI sovi nyt kun se on mun ja Vegen teemalaulu. Mua on henkilökohtaisesti aina vituttanut kesäloma suunnattomasti.
Ensinnäkin, kaikki muut käyvät ulkomailla/kivoissa tapahtumissa/tekevät jotain, ja mulla ei ole mitään tekemistä. Ei meillä vaan suunnitella yhteisiä perhelomia kuin enintään yhdeksi viikoksi, jos sitäkään. Ja sit jos kaverit ei huitele pitkin maailmaa, ne on töissä. Eikä ehdi nauttia mistään mun kanssa, ja mä vietän kesäni aivan kuten aina ennenkin - istun koneella ja käyn ulkona vain tupakalla. Ja silloin ainoalla viikolla kun mut nakitetaan kiertään sukulaisia, niin eiköhän vittu SILLOIN piippaa puhelin et hei, mitä teet, lähetkö uimaan/tms. Mun tsäkällä -_- (Ei siis ole teidän raksujen vika että tahdotte työskennellä/kiertää Suomea/maailmaa... )
Toinen juttu on sit toi saatanan aurinko. Mun ei edes auta mennä ulos enempää kuin tupakalle nykyään.. Aikasemmin mun iho kesti auringonpaistetta koko päivän palamatta, mutta koska olen vampyyri (*köhköh*) niin olen vältellyt aurinkoa kuin.. vampyyri? Ja ihoni ei ole tottunut enää noihin saamarin uv-säteisiin ja niin edelleen. Eli nykyään mä palan, ja se on hirveetä. Sitäpaitsi, jos en pala, rusketun ja se on vielä hirveempää, miettikää nyt, ruskea iho, oikeasti. "Rahvaanomaista."
Kolmanneks, yöllä ei saa nukuttua. Liian valoisaa. Tai siis, näin vampyyrina menen yleensä nukkumaan vasta kun OLEN ollut hereillä pimeänkin aikaan, jos ymmärrätte. Eli normaalisti (=syksyllä, talvella) valvon suht myöhään, saan sopivan annoksen pimeyttä (<3) ja voin nukkua. Kesällä ei ole pimeää! *paniikki*
Neljänneksi, on niin saatanan kuuma, jopa täällä Suomessa, että tulee lapattua jäätelöä litratolkulla. Ja limua. Ja elokuvia katseltaessa (koska mullahan ei ole mitään muutakaan tekemistä) popkornia. Ja karkkia. Ja sipsiä. Ja ja ja. Arvatkaa vaan kehtaako tää valas ikinä rannalle oikeasti.
Niin. On noita vielä muitakin asioita mitkä kesässä mättää (esim. hyttyset, se että kaikilla aikuisilla on loma just heinä-elokuussa, hyttyset, paikat eivät ole auki kun tahtoisit sinne mennä, hyttyset, vaikea pysyä perillä päivästä kun kaikki on sitä samaa, hyttyset, pilvinen sää just sillon kun tahtoisit sen kerran mennä rannalle, hyttyset, äidit pikkukakaroineen joka paikassa ja ne perkeleen HYTTYSET)...
Mutta on niitä joitain hyviäkin puolia. Kai. Ainakin kunnon kaatosade+ukkosmyräkkä on jotain aivan ihanaa <3 ja se kun vihdoinkin pääsee frendin kanssa uimaan tai muuta tekemään, ilman että on michelin-ukon näköinen talvivaatteineen. Ja huvipuistot on ihan jees, kunhan siellä ei ole liikaa kakaroita.