Адресна табличка

Jul 02, 2015 01:10


На таку звичну деталь як адресна табличка ми звертаємо увагу зазвичай тоді, коли шукаємо потрібну вулицю чи будинок. У ті часи, коли міська навігація здебільшого здійснювалася за допомогою різних вказівних знаків, табличок, написів, на них звертали більшу увагу, від них залежав успіх чи неуспіх у знаходженні тієї чи іншої вулиці. Люди надавали їм більшого значення, ба більше: іноді влада вимагала, щоб на будинку обов'язково висіла табличка і не тільки з назвою вулиці та номером будинку - міліції потрібна була більша інформація, але про це згодом. Листоношам також ці дані були потрібні.
Серйозним стратегічним предметом адресна табличка колись була і ця серйозність відбилася на дизайні, який був стандартизований на скільки це було можливо.

Розглядаючи старі адресні таблички міста Полтава, чітко виокремлюється кілька їх типів.

От наприклад такі таблички є, мабуть, найпоширенішими:



Правопис цієї просто неможливий


Такі табички чудові: приємний шрифт, а опуклість завжди додає певного шарму.
Опуклі таблички - найкращі!




Цей тип дещо схожий на попередній








На певному етапі табличкопроектувальної думки загубилась їх опуклість, але об'єм ще лишився








Поступово втрачається і об'єм






Виправили закінчення прізвища Володимира Галактіоновича


На верхньому фото над звичайною табличкою та доволі поширеним комплектом цифр висить будинковий ліхтар, той самий, наявність якого вимагалася органами внутрішніх справ совєтської держави. Така собі мілітаристична деталь.
Ось що про нього писав "Вісник": http://www.visnyk.poltava.ua/articles/1379079523/

Окрім звичайних назви вулиці та номеру будинку там писали прізвище (господаря, мабуть, бо зазвичай ще й ініціали зазначали).
Ще вказувався номер району міліції (1-й район міліції, 2-й тощо), або назва району (наприклад, Київський район міліції) або на пізніших зразках просто - "Ленінський район".

Тут будинковий ліхтар погано видно, акцент верхній табличці


Вимагали навіть кількість мешканців


Іноді писали не одну людину








Також трапляються звичайні таблички без ліхтаря, але ще з тими ж вимогами

Помилочка у назві


Ну і часто трапляється різна індивідуальна творчість


Зрозуміло, що певний тип таблички, зі своєю шрифтовою схемою і фоном, відповідає певному періоду, але достеменно співвіднесеність того чи іншого типу із певними роками поки що не вдалося встановити. Можна лише здогадуватися. Точно можна сказати, що опуклі і таблички-ліхтарі з'явилися набагато раніше своїх прямокутних і пласких колег, у виробництві яких, видно, що вже використовувалася техніка.

Що ж до сучасних табличок, які теж бувають гарними, у яких проглядаються також свої стандарти, серед яких є і таблички-лайтбокси (як би їх зараз назвали), написано буде потім.

вулиці, Полтава, деталі, геонімія, таблички

Previous post Next post
Up