бесплатная,юридическая,консультация
Такое понятие, как ради общественного блага, от лат. pro bono publico или про боно, больше характерно и положило свое начало в странах с англосаксонской системой права - США, Англия, Франция, Ирландия.
Современная правовая система Украины входит в романо-германскую правовую семью, образуя в ней вместе с правовыми системами России и других республик СНГ самостоятельную "евразийскую" группу и противопоставляется англосаксонскому праву.
Оказание бесплатной правовой помощи для украинского юриста, адвоката отягощено рядом морально-этических проблем. Где взять индивидуально практикующему юристу, адвокату время на бесплатное консультирование, если нужно зарабатывать на хлеб насущный?
Казалось бы проблема решаема, при обладминистрациях созданы центры для оказания первичной бесплатной правовой помощи, а при управлениях юстиции, созданы центры для оказания бесплатной вторичной правой помощи.
Но, как видно из определения, pro bono все таки, как определение, есть работа ради общественного блага, а значит предусматривает решение тех, вопросов, которые касаются осуществления законодательных и общественных реформ, защиты общественных интересов, их реформы путем внесения изменений в законодательное поле страны.
Так, в США защита прав и интересов афроамериканского населения проводилась именно усилиями частно практикующих юристов в рамках системы про боно, привлекая к этому процессу общественные организации.
И более очевидно и логично индивидуально практикующих юристов в системе про боно привлекать именно для защиты прав и интересов широких слоев населения, к решению общественных вопросов, к работе для внесение изменений в законодательное поле страны для преобразования и реформирования общества.
Потому что, если присмотреться, что по этому поводу говорят сами адвокаты, юристы, то качественно такую работу никто выполнять не будет и постоянная текучесть наемного персонала будет обеспечена.
"Хочу заметить, что не нужно обобщать, что все идут на сделку со своей совестью. Каждый в нашей стране зарабатывает как считает нужным для себя, к сожалению не думая о других. Но я Вам приведу пример из своей практики - я, т.н."государственный адвокат", работаю в центре предоставления безоплатной правовой помощи. За месяц я закрыла 6 дел (т.е. стадий) и получила з/плату 1411 грн., из которых я должна еще заплатить 48 % со своего дохода, в результате имеем 733 грн. Из этих 6 дел - 2 человека были психически больные и один ВИЧ позитивный. Теперь возникает вопрос - будет ли меня интересовать тема, как уменьшить налоги ?"
"Якщо людина за місяць "закрила" 6 справ і їй за це нарахували 1411 гривень, а з вирахуванням зборів та податків і того 733, значить її влаштовує така оплата, бо вона далі там .... Чесно, я працював слідчим у міліції і мав 1800 грн. Я сказав, що мене це не влаштовує і звільнився, поміняв роботу, бо мав на меті гідно заробляти. Питання - цей комент насправді про проблему податків, чи чиїсь соплі, що мало заробляє? Вибачте за відвертість. Мені також пропонували цей центр безоплатної допомоги, звичайно, що я відмовився з такими тарифами. Кожен ставить цілі і їх досягає. Тому для мене наприклад проблема податків є актуальна...."
"Я, наприклад, за весь час участі у цій програмі накопичив здебільшого негативний досвід ...!!!! І це мене насправді бентежить...!!!! За весь час с початку 3-4 виклики у ночі....!!! Один з них за 7 хв до закінчення чергування!!!!!! Тобто у 23.43!!! А я був у відрядженнях .... !!!! Слухавку в ночі піднімала помічниця!!!!А наприкінці, літом пару викликів в день і це були адмінки, де і робити щось вже запізно.....!!! Один з цих викликів в інший район, бо напевно літо і всі у відпустках!!! Одна участь у тренингу.....!!! Один випадок, коли взагалі не прислали графік і прийшлось добиватись його отримання через умовляння по телефону....чергової, яка "послала"!!!! Документи на оплату не подавав, бо що там отримаеш та і просто соромно???? Бо таку допомогу, ну дійсно, треба надавати за дарма, бо я, як суддя, арешт і не подумав би застосовувати!!! Але це питання інше!!! В дні чергування як на голках.... Телефон ношу з собою навіть в туалет!!! Як що на роботі, то стараюсь розвантажитись, бо ...а якщо викличуть....!!! Коли виізджав на виклик, то переживав, а якщо на дорозі корок.....!!! Не лягаю спати до 24 години.....!!! Буцім то в караулі в армії....!!! А навіщо це???? Та ще й безоплатно!!! в серпні поставили чергувати один раз за другим тільки в вихідні ( тобто в неділю)....!!! Машина чекає постійно заправлена і підготовлена технічно....!!!! Підготував навіть "тревожний чемодан" ( портфель з усіма необхідними документами)!!!! Стоїть при виході.....!!! Підсумок : за весь час 3-4 виклики, 2 виїзди, 1 непорозуміння з черговою центру, 1 лист-скарга керівництву (без відповіді)... і місяці нервувань..."
Законом України
Про безоплатну правову допомогу передбачено надання безоплатної правової допомоги, яка включає такі види правових послуг:
1) надання правової інформації;
2) надання консультацій і роз'яснень з правових питань;
3) складення заяв, скарг та інших документів правового
характеру (крім документів процесуального характеру);
4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної
правової допомоги та медіації.
Право на безоплатну первинну правову допомогу згідно з Конституцією України та цим Законом мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.
Надавати безоплатну первинну правову допомогу можуть:
1) органи виконавчої влади;
2) органи місцевого самоврядування;
3) фізичні та юридичні особи приватного права;
4) спеціалізовані установи.
Адвокат, інший фахівець у відповідній галузі права чи юридична особа приватного права, з якими укладено договір про надання первинної правової допомоги, зобов'язані надавати високоякісну допомогу в обсязі та строки, визначені договором.
Право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають такі категорії осіб:
1) особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім'ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, - на всі види правових послуг,
передбачені частиною другою статті 13 цього Закону;
2) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім'ї, - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 цього Закону;
3) особи, до яких застосовано адміністративне затримання, - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону;
4) особи, до яких застосовано адміністративний арешт, - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону;
5) особи, які затримані за підозрою у вчиненні злочину, - на правову послугу, передбачену пунктом 1 частини другої статті 13 цього Закону;
6) особи, до яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою, - на правову послугу, передбачену пунктом 1 частини другої статті 13 цього Закону. Така допомога надається протягом 72 годин з моменту затримання. У разі якщо слідчий суддя, суд прийняв рішення про тримання особи під вартою, безоплатна правова допомога надається, якщо така особа належить до однієї з категорій осіб, зазначених у пунктах 1 і 2 частини першої цієї статті;
7) особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії, - на правову послугу, передбачену пунктами 1 і 3 частини другої статті 13 цього Закону;
8) особи, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 цього Закону, до моменту прийняття рішення про надання статусу біженця та у разі, якщо особа оскаржує рішення щодо статусу біженця;
9) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального
захисту", особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань, - на правові послуги, передбачені пунктами 1-3 частини другої статті 13 цього Закону, стосовно питань, пов'язаних з їх соціальним захистом;
10) особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді;
11) особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку, - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді;
12) особи, реабілітовані відповідно до законодавства України, - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, стосовно питань, пов'язаних з реабілітацією.
Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають громадяни держав, з якими Україна уклала відповідні міжнародні договори про правову допомогу, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також іноземці та особи без громадянства відповідно до міжнародних договорів, учасником яких є Україна, якщо такі договори зобов'язують держав-учасниць надавати певним категоріям осіб безоплатну правову допомогу.