Любомир БЕЛЕЙ: В україністиці є чимало знакових імен, які гідні увічнення...

Nov 12, 2007 12:05



- Чим зумовлено заснування в Ужгородському на­ціо­нальному університету ще одного наукового під­роз­ді­лу - НДІ україністики імені Михайла Мольнара?

- Георафічно Ужгородський національний уні­вер­си­тет є найзахіднішим українським університетом. Мож­ли­во, саме тому тут завжди сильною була україністика. Якщо го­­ворити про філологічну україністику, то для під­твер­джен­ня цієї тези досить лише згадати такі знакові імена про­­фесорів, як Степана Бевзенка, Василя Микитася, Петра По­номарьова... Коли кинути оком на набутки ужго­род­сь­кої україністики ХІХ-ХХ ст., то тут також не бракує уче­них пер­шої величини - від Михайла Лучкая до Івана Пань­­ке­вича, Володимира Бирчака та Федора Потушняка. Словом, ук­раїністика в Ужгороді та Ужгородському національному уні­верситеті має багаті й давні традиції, тому активна під­трим­ка ректором університету проф. Миколою Вегешем ідеї НДІ україністики та ухвала Вченої ради УжНУ про за­сну­­вання НДІ україністики ім. М. Мольнара є мудрим, сво­­­є­час­ним та належно вмотивованим рішенням.


- Основні аспекти діяльності НДІ україністики імені М. Мольнара?

Основними завданнями НДІ україністики ім. М. Моль­на­­ра є: проведення наукових досліджень з актуальних проб­­лем усіх галузей україністики - мовознавства, літе­ра­ту­ро­знав­ства, фольклористики, історії, політології, соціо­ло­гії, ет­но­графії; вивчення духовної культури українців, що ни­ні живуть у країнах південно-західної Европи (Сер­бія, Хор­ватія, Боснія і Герцеговина, Угорщина, Румунія, Сло­ваччина), а та­кож популяризація україністики в Ук­ра­ї­ні та за її межами. Для реалізації таких завдань Інститут про­водитиме на­у­ко­ві конференції, семінари, видаватиме кіль­ка серій “Ук­ра­ї­ніс­тичного вісника”, де плануються пуб­лікувати ук­ра­їніс­тич­ні студії не лише ужгородських уче­них, а й наших ко­лег з України та зарубіжжя.

Важливий аспект діяльності НДІ україністики імені Ми­­хай­ла Моль­нара - це підготовка та публікація ма­ло­ві­до­мих або й зовсім невідомих праць з україністики ХХ ст. Зав­дяки безкорисній підтримці М. Мольнара в Україні по­ба­­чили світ дуже цінні та маловідомі праці Д. Дорошенка, Ф. Тихого. Ми плануємо продовжити цю діяльність і для пуб­­лікації в Україні вдова Михайла Мольнара - Лариса Мо­л­ь­­­нар нам безкоштовно передала низку праць, пуб­лікація яких в Україні викличе живий інтерес.

Не можна забувати також і про той факт, що завжди (і ни­ні в тому числі) є чимало політиканів, які під личиною псев­донауки намагаються довести, що сучасне Закарпаття, пе­рефразовуючи поета, край хоч і “хінський, л ем не ук­ра­їн­сь­кий”. Тому сильна ужгородська україністика від­бива­ти­ме охо­ту спекулювати на таких проблемах, які є дуже важ­­ли­ви­ми для народу, держави.

- Яка структура НДІ та яке кадрове забезпечення на­укової установи?

- У НДІ україністики ім. М. Мольнара працює 18 спів­ро­бітників, в т. ч. 5 професорів, докторів наук.

Своєрідним підґрунтям для створеня НДІ україністики по­служили дві наукові проблеми (з політології та мо­во­знав­ства), що фінансуються Міністерством освіти і науки Ук­раїни. Однак я переконаний, що україністи УжНУ за­про­понують Міністерству освіти і науки України інші про­ек­ти з дослідження актуальних проблем україністики - іс­то­рії, фольклористики, літературознавства, етнографії, які піс­­ля перемоги у міністерському конкурсі будуть реалі­зо­ву­ватися в НДІ україністики ім. М. Мольнара.

- Чому НДІ україністики було присвоєно ім’я Ми­хай­ла Моль­нара?

- В україністиці є чимало знакових імен, які гідні увіч­нен­ня й у власних назвах наукових установ. Михайло Моль­­нар - видатний україніст ХХ ст., його перу належить біль­ше 500 наукових публікацій, в тому числі більше 10 ка­пітальних монографій. Особливі заслуги М. Мольнара у по­верненні в лоно української культури таких видатних її дія­чів, як В. Винниченка, В. Ґренджі-Донського, Марка Ба­­раболі, а також популяризації української культури в Че­хії та Словаччині. Важливо, що М. Мольнар - з похо­джен­­ня закарпатський українець, який жив у Празі та Бра­тиславі, але завжди наголошував і дуже пишався тим, що народився у Великій Чинґаві (нині Боржавське). Тому Ук­раїна має віддати належне сподвижникам своєї куль­ту­ри і через вшанування їх світлої пам’яті й у назвах на­уко­вих ус­та­нов. Зрештою, Мольнарівський рівень в украї­ніс­тич­них сту­діях буде високим орієнтиром для науковців ін­сти­туту.

Мольнар, наука, Белей, УжНУ, Ужгород, наукові дослідження

Previous post Next post
Up