Про падіння явки...

Dec 03, 2014 18:21

Взагалі, перехід людини від одного світогляду до іншого практично ніколи не відбувається на пряму. Себто отак: голубий -> помаранчевий. Моментальна зміна світогляду неможлива і усе це займає чимало часу та вагань і виглядає отак: голубий -> болото -> помаранчевий.
Подібно відбуваються й інші переходи. Наприклад: Ляшко -> болото -> Народний Фронт.
Саме болото буває дуже різним. Глобально його можна розділити на три: помаранчеве болото, голубе болото і міжфракційне болото.
На соцопитуваннях жителі усіх трьох боліт абсолютно об'єднані і потрапляють у категорії типу "не визначився за кого голосувати", "не знаю" і т.д., але вони принципово різні. Помаранчеве болото не знає за кого проголосує, але воно лише не знає за яку помаранчеву силу проголосує, воно ніколи не проголосує за голубих. Аналогічно з голубим болотом. І лише міжфракційне болото "повністю" не знає за кого воно проголосує. Ці люди по справжньму ні помаранчеві, ні голубі, а десь посередині.
Коли народ розчаровувався у Ющенку і перетікав до Юлі, то він переходив через помаранчеве болото, коли люди перетікали від Ющенка до Яника - то вони переходили міжфракційне болото(або почергово помаранчеве й міжфракційне почергово). Перехід міжфракційно болота значно довший, повільніший, складніший і сякий-такий у порівнянні з зміною партійних вподобань.

Тепер щодо явки. Вона зрозуміло у всіх боліт очікувано нижча ніж у тих хто "визначився". Але помаранчеве та голубе болота все-одно зберігають високу явку, лиш трохи меншу за тих хто визначився. А от міжфракційне болото - то просто прірва.

Принципова різниця у тому, що помаранчеве й голубе болото йде й голосує за менше зло. Їм можуть не подобатись усі партії їхньої фракції, але вони не хочуть щоб їхній голос дістався "ворогам". У міжфракційного болота такого немає, їм паралельно що якщо вони не проголосують за першу фракцію, то це на користь фракції другій. Якщо жодна партія їм так і не вподобається(чого захмарна ймовірність) - це 99% відсутність походу на вибори.
Слід розуміти, що у "вподобається" входидь усіляка гречка і мжфракційне болото дуже легко скуповувати чи приводити на вибори адмінресурсом. Зокрема цим пояснюється легкість скуповування мажоритарних голосів(бо до маловідомого мажоритарника виборець знаходиться у стані болота, а от до Партії Регіонів у нього уже стійка позиція і відповідно голос як мінімум буде дорожчим).

Так от, говорячи про процес помаранчевіння України, то це у першу чергу перехід голубих у болото, як міжфракційне, так і голубе. Ну і перетікання частини міжфракційного у помаранчі(при цьому не обов'язково тих хто був голубим на виборах 2012, а й тих хто був міжфракційним болотом ще тоді). При цьому якщо голубе болото на вибори таки переважно прийшло й проголосувало за менше зло у вигляді ОБ-КПУ-СУ, то міжфракційне болото вибори повально ігнорувало.

Власне збільшення болотяності є головною причиною падіння явки на південному сході.
При цьому є й такі що розчаровуються у помаранчах і мігрують в болото. І враховуючи економічні реалії цього року таких не так і мало, хоча далі болота(у голубий табір) вони не мігрують практично ніколи.
Раніше у нас була висока явка на заході й сході(де міжфракційного болота було мало) і низька у центрі(де перебувала основна маса міжфракційного болота). На заході міжфракційного болота не збільшилось, тому й явка там не мала причин падати, а на південному сході вона відповідно впала. Міжфракційного болота майже завжди найбільше там, де приблизно рівні результати двох таборів(при цьому частина тих хто проголосував і за тих і за інших - це болото або слабопереконані у виборі).

Нажаль чимало людей не можуть осягнути що значна частина суспільства не є ні помаранчевими, ні голубими. І що навіть якщо людина вчора була голубою, а сьогодні не є помаранчевою - це не значить що вона досі голуба. Як і не значить що якийсь регіон чи місто має бути або помаранчевим або голубим. Може бути приблизно порівну тих і інших при величезній частці болота. Зараз отака ситуація по більшості південного сходу, у Дніпропетровській чи Миколаївській трохи більше помаранчевих ніж голубих, у Харківській - трохи більше голубих ніж помаранчевих. Але то значним чином ні голубі, ні помаранчеві регіони, а просто мішанина. Хоча помаранчеві переважно молодші й активніші, й відповідно вони більше "кидаються у вічі" ніж їх насправді є у суспільстві, а голубі старигани зате активніші на виборах.
Я вже якось пробував освітити це питання в контексті виборів 2012, навіть робив трьохколірні карти, де "болото" було представлено зеленим кольором.

вибори 2014

Previous post Next post
Up