Все взаємопов'язано

Mar 03, 2011 22:48

Глобальний громадянин (Global Citizen) by Donella H. Meadows,
Island Press, 1991, р.273-275
Взаємопов’язані проблеми і рішення

Одна з найулюбленіших фраз охоронців довкілля - «Все взаємопов’язано між собою». Її зазвичай озвучують з великим акцентом на негативі: якщо утнути якусь дурницю в одному місці, то вона призведе до більших проблем в іншому, чи до жахливих катастроф у майбутньому. Ваші екологічні проступки обов’язково  нагадають про себе.

Захисники довкілля полюбляють збирати жахливі приклади взаємозв’язків. Про деякі з них ви точно мали чути:
  • Придбайте гамбургер у ресторані швидкого харчування і ви створите попит на дешеву яловичину - корів, що паслися на пасовищах Центральної Америки, які були створені за рахунок знищення тропічних лісів, які є місцем зимівлі співучих пташок, що прикрашають наше літо і поїдають комарів. Цим ви також заохотите бідність у Центральній Америці, чим підтримаєте комуністичні рухи, яким ми протидіємо, на що необхідні постійні кошти від уряду, на підтримку яких потрібні будуть промови президенту, що будуть переривати ваш перегляд телепередачі у вільний час.
  • Загатіть річку і в такий спосіб ви зупините регулярний потік поживних речовин, що живлять ґрунт нижче за течією; ви перетнете шлях рибі від її джерел харчування під час нересту, тим самим зменшуючи популяцію риб; ваше водосховище затопить історичні пам’ятки, найродючіші ґрунти і змиє багато видів тварин і рослин, що вимирають; ви зміните рівень підземних вод, що будуть вимивати небезпечні метали із землі, які потраплятимуть в організми ваших дітей і будуть зберігатися в їх кістках.
  • Придбайте гамбургер з ресторану швидкого харчування у пінопластиковій обгортці (гамбургери - джерело багатьох історій про екологічні катастрофи) і ви випустите в повітря фреони, які будуть збільшувати озонову діру, що буде пропускати ультрафіолетові промені, тим самим підсмажуючи всі наземні форми життя. Якщо гамбургер не у пінопластиковій, а у паперовій чи картонній обгортці, ви заохотите зведення північних лісів, які повільно помирають під дією кислотних дощів, які утворюються на електростанціях, що спалюють вугілля, забезпечуючи струмом огидні рекламні знаки на дорозі, що заманюють вас купити гамбургер, замикаючи тим самим петлю причинності.

Тобто традиційна подача повідомлення: «все взаємопов’язано між собою» викликає малоприємні відчуття. Це мало би заохочувати каяття і зміни. Натомість, набагато частіше, це викликає почуття провини, остраху і некерованого бажання обходити захисників довкілля.


А ось про що ми рідко говоримо, так це про те, що рішення взаємопов’язані із проблемами. Одне гарне природоохоронне рішення може призвести до резонуючих хвиль у вигляді гарних наслідків, не менш вражаючих, ніж ланцюжок катастроф, спричинений ворожими для довкілля вчинками.

Розглянемо, наприклад, енергоефективність. Вона не означає позбавлення людських зручностей. Вона означає утеплення будинків, їзду на автівках з меншими витратами пального на одну милю і встановлення пристроїв, що роблять те саме, що і звичайні, але витрачають менше електроструму.

Енергоефективність - це вирішення економічних проблем - зменшення комунальних витрат будинків, підприємств і держав. Ми можемо вполовину зменшити наші щорічні 430 мільярдів доларів, які ми витрачаємо на електрострум, просто перебуваючи на тому ж рівні ефективності, що і Японія, чи Північна Німеччина.

Подивіться на всі інші проблеми, що вирішує енергоефективність. Вона може допомогти нам закрити всі атомні електростанції в країні, зробити непотрібними  фінансові витрати на цю галузь, політичні труднощі, плани по евакуації, збереження відходів, які неможливо зберігати, бюрократичний апарат Державної Комісії з Питань Регулювання Атомної Енергетики. Вона може звільнити нас від потреби у нафті з Персидської затоки і втручання у війни на Близькому Сході. Вона зробить чудеса для нашого дефіциту бюджету і торгівельного балансу. Вона покращить якість повітря у наших містах і прокладе довгий шлях до рішення проблем кислотних дощів і глобальної зміни клімату.

Переробка відходів - ще одне улюблене рішення захисників довкілля - рішення проблеми, де розмістити відходи. Вона також зменшує забруднення підземних вод через сміттєсховища і забруднення повітря від спалення сміття. Переробка дозволяє виробляти папір, метали, скло, пластик, гуму, нафтопродукти і інші сировини для потреб виробництва. Вона уповільнює знищення лісів і вичерпання родовищ, зменшує забруднення з домен і нафтопереробних заводів, целюлозно-паперових заводів і заводів по виготовленню пластмаси. Переробка відходів заощаджує багато енергії і таким чином підтримує позитивні взаємозв’язки, описані у попередньому абзаці.

Органічне сільське господарство (organic farming), яким успішно займаються кожні десять із тисячі американських фермерів, може зменшити витрати фермерів, допомогти зберегти сімейні ферми і прибрати необхідність у мільярдних державних субсидіях. Використання меншої кількості небезпечних хімікатів покращує здоров’я працівників ферм і їх тварин, зменшує забруднення підземних вод і річок, відновлює популяції в дикій природі і прибирає необхідність у хімічних підприємствах, що забруднюють довкілля. Воно заощаджує енергію (половина енергії, що витрачається на сільське господарство йде на виготовлення хімічних добрив). Використання органічних відходів для підживлення, зменшує ерозію ґрунтів, покращує відновлення водойм, уповільнює різкі зміни підземних резервуарів води, зменшує кількість міських відходів.

Все взаємопов’язано на цій планеті. Це може бути і дуже гарною, і дуже поганою новиною.

Дана Медоуз, сталий розвиток, переклади, прийняття рішень

Previous post Next post
Up