Кожний народ має своє мистецтво, яке зароджувалося в далекому минулому. Це мистецтво має глибокі корені, що беруть початок у селах або невеликих поселеннях. Кожний край в залежності від місцевих умов розвивав якусь частку загальнонародного мистецтва.
Яворівщина - край мальовничої природи, колиска народного мистецтва. На Яворівщині розвивалася різьба, писанкарство, іграшкарство. Але вишивка є особлива.
![](http://pics.livejournal.com/e_korali/pic/0002pa2p/s320x240)
Існує кілька версій походження назви міста Яворова. Згідно однієї назва пішла від яворових лісів, що колись густо росли у краї. Друга каже, що місто назвали на честь княжича Явора. Тому й вишивка, характерна для краю, "яворівська", а точніше "яворівка".
Техніка виконання: ланцюжок, гладь пряма -" мотане вишивання", коса гладь-"гапт", хрестик. В усіх вишивках переважали стрічкова і букетна, а також " вазонна" композиції.
Кожному виду одягу відповідають певні орнаментальні мотиви, колорит. Кабати (короткі жакети з рукавами) шили з домотканого білого полотна, вишивали стебнівкою, гладдю, хрестиком. Широко використовувались мотиви: "деревця", "сосонки", "сонечка", "звізди", "купочки". Білі фартухи-запаски складались з двох пілок, з’єднаних вертикальною мережкою. Запаски мали багаті узори і займали майже половину полотна.
Бавницю - вишитий невеликий бавовняний шматок тканини - пов’язували над чолом довкола голови і ззаду зав’язували стрічкою. Візерунки були барвистими, веселими. Всю вишивку на бавниці обрамляли дрібні зубці. Поверх бавниці пов’язували хустку. Вишивка прикрашала хустку на одному розі. Переважали яскраві квіткові мотиви.
![](http://pics.livejournal.com/e_korali/pic/0002qs59/s320x240)
Сучасна яворівська вишивка збагачена новими мотивами, композиціями, радісними кольорами. Особливо виділяється "яворівка", виконана бавничковим швом і гаптом в яскравій червоно-оранжевій гамі. Зараз найбільше вишивають "яворівкою" блузки, рушники, скатертини, серветки.
Автор: Надія Деркач.
Джерело:
http://e-korali.com/articles/javir-embroidery/