Кінець російській газовій гегемонії. СЛАНЦЕВИЙ ГАЗ. Тиха революція.

Apr 20, 2010 06:12








Зростання видобутку сланцевого газу становить проблему для "Газпрому" і Росії.
Про це заявив міністр природних ресурсів Юрій Трутнєв, повідомляє Reuters. За словами чиновника, керівництво "Газпрому" поділяє його стурбованість ситуацією на світовому газовому ринку. Заява Трутнєва стала першим визнанням небезпеки сланцевого газу для російського концерну з боку великих російських державних діячів.
Трутнєв також заявив, що масштаби труднощів, які можуть постати перед "Газпромом", який видобуває близько 80 відсотків усього російського газу, оцінити наразі складно. Раніше голова "Газпрому" Олексій Міллер заявляв, що сланцевий газ не зможе мати істотного впливу на європейський ринок.

Нині кілька найбільших нафтогазових компаній світу одержали ліцензії на розвідку запасів сланцевого газу в Європі. Якщо європейські країни зможуть збільшити свій газовидобуток, їх потреба в паливі з Росії впаде.

На початку квітня стало відомо, що великі запаси сланцевого газу відкриті в Польщі, яка нині є великим споживачем "Газпрому" (імпортує близько 14 мільярдів кубометрів російського газу за рік). Всього не менше 40 нафтових компаній почали в Європі пошуки сланцевого газу.

У 2008-2009 роках США вдалося досягти різкого збільшення виробництва природного газу з покладів сланцю, посівши перше місце з видобутку газу в світі. В результаті США змогли майже повністю задовольнити свої потреби в паливі, завдяки чому ціни на світовому спотовому ринку різко знизилися. Натомість "Газпром" постачає газ до Європи за довгостроковими контрактами, тарифи в яких істотно вищі.

За прогнозом Оксфордського інституту енергетичних досліджень, видобуток сланцевого газу в Європі почнеться не раніше ніж за 10 років. Річ у тому, що в Європі, де щільність населення вища, на буріння важче одержати ліцензію. А в США видобуток сланцевого газу - розвинена галузь промисловості.
Справка:

Сланцевій газ (природний) (англ. Natural shale gas) - альтернативний природний газ, що видобувається зі сланцю, складається переважно з метану. Для його видобутку використовують горизонтальне буріння і гідрорзрив пласту (англ. Hydraulic fracturing). Аналогічна технологія видобутку застосовується і для отримання вугільного метану.
Хоча сланцевий газ міститься в невеликих кількостях (0,2 - 3,2 млрд.м³/км²), але за рахунок розтину великих площ можна одержувати значну кількість такого газу. Головна перевага сланцевого газу - близькість до ринків збуту. За попередніми підрахунками ресурси сланцевого газу в світі складають 200 трлн.м³. У США розвідані запаси сланцевого газу складають 24 трлн. м³. (технічно досяжні для видобутку - 3,6 трлн. м³)[1]. Провідною корпорацією в США з видобутку сланцевого газу є Chesapeake Energy.

За підсумками 2009 року сланцевого газу в США видобували 14% від всього горючого газу. Попри економічну кризу і падіння споживання в США, загальний видобуток газу збільшився на 3,7% до 624 мільярдів кубометрів, при серйозному падінні видобутку "звичайного" газу. США вперше за останні десятиліття за обсягами видобутку обігнали Росію. Дану ситуацію головний виконавчий директор BP Тоні Гейвард назвав «тихою революцією». За його словами, ці додаткові поставки і набута США самостійність в забезпеченні газом викликали перенасичення світового газового ринку і зниження цін.
Частка вироблюваного там сланцевого газу постійно збільшується, що може привести до істотних змін в розподілі світового ринку газу між країнами. Підготовчі роботи з видобутку сланцевого газу ведуться в багатьох країнах світу. Перша газова свердловина в сланцевих пластах була пробурена в США ще в 1821 році. Ініціаторами масштабного виробництва сланцевого газу в США є Джордж П. Мітчелл і Том Л. Уорд





постiйна адреса статтi: http://www.unian.net/ukr/news/news-373166.html

shale gas, уроки історії, корисно, брудна політика, Сланцевий газ

Previous post Next post
Up