Вживання полівітамінів може не тільки не поліпшити здоров'я, але й призвести до раку. Шведські вчені виявили, що ризик занедужати на рак грудей вищий в жінок, що приймають полівітаміни, ніж у тих, хто ними не користується взагалі.
"Використання полівітамінів настільки сьогодні поширене в суспільстві, що знати відповідь на питання: чи впливає це на розвиток, приміром, раку грудей, є дуже важливим", - пояснила Сюсанна Ларссон з Каролінського науково-дослідного медичного інституту, передає
РИА "Новости" з посиланням на шведську пресу й American Journal of Clinical Nutrition.
Висновки вчених попередні й вони зроблені після спостереження за шведськими жінками середнього віку й старшими, жодна з яких раком грудей не страждала. З кінця 90-х років протягом десяти років 35 тисяч учасниць дослідження відповідали на різні питання вчених, що стосувалися їжі, стилю життя й ставлення до вітамінів.
До кінця дослідження, через десять років, учені звернули увагу на те, що в 974-х із всіх жінок, що прийняли участь у дослідженні, був констатований рак грудей і серед них, як з'ясували згодом учені, переважали жінки, що приймали полівітаміни.
Шведські вчені підрахували, що вживання як мінімум семи таблеток полівітамінів на тиждень підвищувало ризик захворювання раком на 19 відсотків у порівнянні з тими жінками, які зовсім не користувалися вітамінами.
"Хоча ми поки ще до кінця не знаємо, є чи тут причинно-наслідковий зв'язок, наші результати, проте, викликають тривогу, яку потрібно сприйняти всерйоз і вважати приводом для подальшої роботи", - сказала Ларссон.
Безумовно, продовжила вона, дослідники врахували у своєму аналізі й такі фактори ризику в розвитку раку, як спадковість, уживання алкоголю або гормональних препаратів. Проте, ризик впливу полівітамінів на розвитку раку грудей, відповідно до їхніх спостережень, був підвищений.
На думку Ларсон, багато вітамінів, які містяться у свіжих фруктах або овочах, відрізняються від своїх штучних варіантів.
Як приклад шведська вчена назвала фолієвую кислоту, яка міститься в багатьох полівітамінах. Вона, як показують досвіди на тваринах, прискорює розвиток раку.
Продовжуючи міркування із приводу можливого взаємозв'язку між раком грудей і полівітамінами, шведська вчена відзначила, що "є дослідження, які показують, що в жінок, що приймають полівітаміни, щільніші груди. І саме ущільнення грудей і є відомим чинником для розвитку раку грудей".
Тому шведська дослідниця радить не захоплюватися вітамінами.
"У полівітамінах особливої потреби немає, якщо їсти корисні й збалансовані для здоров'я продукти", - уважає вона.
Відзначимо, що раніше медики з'ясували, що
вітамін С сприяє розвитку ракових пухлин.
Крім того, датські вчені дійшли до висновку, що вітамінні добавки
не приносять користі й можуть навіть бути небезпечними для життя.
Кілька років тому у авторитетному медичному журналі "Ланцет" з'явилися висновки подібного дослідження: деякі вітаміни не лише мають побічні ефекти, а й можуть призвести до летальних наслідків.
Справа в тому, що вітаміни, які що містяться в пігулках дещо відрізняються за хімічною структурою від вітамінів, що містяться у овочах і фруктах. Саме тому, для прикладу, антиоксиданти (наприклад, вітаміни С, Е) із фруктів в людському організмі працюють, а антиоксиданти із пробірки - ні.
Є й ще одна вагома причина - вітаміни природного походження завжди є "забрудненими", вони містять різні домішки, які і відіграють корисну для нашого організму роль.
Ці давно відомі біологам істини очевидними для медиків стали порівняно нещодавно.