Василь Зілгалов Прага - У європейських газетах продовжують висвітлювати перебіг судового процесу в Мюнхені над охоронцем нацистського концтабору в польському Собіборі, українцем Іваном (Джоном) Дем’янюком, котрого звинувачують у причетності до знищення майже 30 тисяч євреїв. Оглядачі звертають увагу на те, що свідком на процесі виступає колишній охоронець із нацистської команди СС в польському Белзі, німець Самюель Кюнце.
Представники єврейських родин, постраждалих в концтаборі Белза, не лише обурюються, що Кюнце уник правосуддя за свою службу в нацистських командах смерті, але й подали позови на Кюнце до німецької прокуратури. Тим часом чимало газет продовжують тему економічної ситуації в Україні і прогнозують вірогідність створення газового консорціуму з експлуатації української ГТС.
Польська
«Ґазета Виборча» запитує - чому німці судять лише українця Дем’янюка, коли є сотні, якщо не тисячі колишніх німецьких охоронців нацистських концтаборів, котрі уникнули судового покарання за типовим для тисяч нацистських судових процесів у Німеччині виправданням - бо вони, мовляв, «змушені були виконувати накази».
Так само з колишніми однополчанами Самюєля Кюнце, який служив охоронцем СС в польському концтаборі в Белзі і нині виступає свідком на судовому процесі над Дем’янюком у Мюнхені. Як інформує «Газета Виборча», у 1963 році в Белзі судили вісім колишніх офіцерів СС у справі про їхню ймовірну причетність до нищення тисяч євреїв у місцевому концтаборі.
Із цих восьми лише один офіцер СС отримав кількарічне покарання ув’язненням за доведені злочини, а інших суд виправдав за формулюванням - «не винні, бо змушені були виконувати накази». Сьогодні ж Арон Крохмальнік, родичі котрого загинули в нацистському таборі Белза, де й служив есесівцем нинішній свідок на процесі Дем’янюка Самюель Кюнце, запитує, чому ж не судили самого Кюнце?
Крохмальнік нагадує, що у нацистському таборі Белза такі, як Кюнце, знищили 600 тисяч польських євреїв, тому Крохмальнік вимагає суду над самим 89-річним Кюнце. «Як то можливе, що Кюнце сам не постав перед судом? Може тому, що він, на відміну від українця Джона Дем’янюка, є громадянином Німеччини?», - запитує Арон Крохмальнік.
Вірогідність покарання Кюнце за судовим позовом, що його ініціював Корхмальнік, дуже мізерна, бо навіть прокуратура в Дортмунді пояснює Арону щодо перебування на свободі самого Кюнце наступне: «Він старий і нікуди не втече...».
На завершення Арон Крохмальнік сказав з цього приводу «Ґазеті Виборчій» із песимізмом: «Боюся, наступне покоління німців буде переконане у тому, що Голокост то справа лише рук українців, таких, як Дем’янюк».