Adrenal Glands (Suprarenal Glands)

Oct 23, 2023 15:00




Наднирники - це парні органи трикутної форми, які мають розміри приблизно 5 см на 2 см, розташовані на верхньому полюсі кожної нирки, вагою від 4 до 5 грамів.
Топографічна анатомія наднирників
Розташовані на верхній частині нирок на своїй відповідній стороні тіла та покриті нирковою фасцією і знаходяться в навколонирковому просторі.
При народженні надниркові залози становлять приблизно одну третину розміру нирки, однак у дорослому віці лише одну тридцяту частину розміру нирки.
Кожна надниркова залоза знаходиться в епігастрії у верхній частині нирки навпроти 11-го міжреберного кінця хребцевого простору та 12-го ребра. Права надниркова залоза має пірамідну форму, а ліва надниркова залоза - півмісяцеву. Кожна залоза має 50 мм у висоту, 30 мм в ширину і 10 мм в товщину та важить приблизно 5 грамів.
Права надниркова залоза розташована трохи нижче печінки, ззаду від нижньої порожнистої вени і спереду від діафрагми. Ліва надниркова залоза розташована медіально від селезінки, вище селезінкової артерії та вени, латеральніше черевної аорти та спереду від діафрагми.
Надниркова залоза складається з двох шарів : кіркового (зовнішнього) та мозкового (внутрішнього). Кора надниркових залоз, як правило, має більш жовтий відтінок. Мозкова речовина надниркових залоз більш червонувато-коричневого кольору. Товста капсула, що складається із сполучної тканини, оточує весь наднирник.
Будова кіркової та мозкової речовини:
Кора надниркових залоз значно більша за мозкову речовину, на яку припадає приблизно 15% залози.
Кіркова речовина складається із трьох окремих зон:
Zona Glomerulosa (зовнішній шар):
Клубочкова зона відповідає за синтез мінералокортикоїдів, з яких найважливішим є альдостерон. Цей гормон бере участь в регуляції електролітного балансу та артеріального тиску.
Zona Fasciculata (середній шар):
Пучкова зона виробляє глюкокортикоїди, серед яких переважаючим гормоном є кортизол. Цей гормон відіграє роль у регуляції рівня глюкози в крові через глюконеогенез. Кортизол також модулює імунну систему, метаболізм жирів, білків і вуглеводів. Секреція кортизолу регулюється адренокортикотропним гормоном, який виділяється гіпофізом.
Zona Reticularis (внутрішній шар):
Сітчаста зона виробляє андрогени і бере участь в розвитку вторинних статевих ознак. Основним андрогеном, що виробляється в сітчастій зоні, є дегідроепіандростерон (DHEA). Він являється попередником для синтезу багатьох інших гормонів, що виробляються наднирковою залозою, таких як прогестерон, естроген, кортизол і тестостерон.
Функцію цих трьох зон можна запам’ятати за допомогою мнемоніки «Сіль, цукор, секс», оскільки вони співвідносяться з функцією гормонів, що виробляються в кожному шарі кори надниркових залоз. Назви цих зон також можна запам’ятати, згадавши "GFR" для glomerulosa, fasciculata та reticularis.
Мозкова речовина надниркових залоз:
Синтезує катехоламіни. Катехоламіни утворюються з попередника дофаміну та поєднуються з тирозином, у результаті чого утворюється норадреналін. Після утворення норадреналіну він метилюється за допомогою фенілетаноламін-N-метилтрансферази (PNMT), фермент який присутній лише в мозковій речовині надниркових залоз.
Ембріологія надниркових залоз
Надниркова залоза складається з двох ембріологічно різних тканин, які містять дві різні форми сигнальних хімічних речовин. Одна - зовнішня кора мезодермального походження, яка виробляє стероїдні гормони. Інша - мозкова речовина, яка походить від нейроектодерми і секретує катехоламіни.
На 5-му тижні розвитку всередині урогенітального хребта з’являється ізольоване скупчення клітин, ідентифікованих як примордіальні зародкові клітини надниркових залоз і статевих залоз. Мезотеліальні клітини проникають у мезенхімальний шар і утворюють кору надниркових залоз плода і клітини Лейдіга.
Великі ацидофільні клітини диференціюються, утворюючи примітивну кору. Менші клітини мігрують та поглинають ацидофільні клітини та продовжують формувати остаточну кору.
Протягом 7-го тижня розвитку клітини нервового гребеня, що утворюються на вершині нервових складок, мігрують у зародок надниркових залоз через вентральний шлях, диференціюються в хромафінні клітини, розташовані в центрі у вигляді ниток і мас. На пізніх стадіях ембріонального розвитку кора охоплює і поступово інкапсулює весь мозковий шар.
На молекулярному рівні було описано багато факторів, які мають важливе значення для розвитку надниркових залоз, такі як стероїдогенний фактор-1, CITED-2, β-катенін та ін.
Кровопостачання і лімфовідтік
Кровопостачання контролюється нейроендокринними та паракринними механізмами.
До трьох основних джерел кровопостачання надниркових залоз відносяться:
Верхні надниркові артерії, які є невеликими гілками, що відходять від нижньої діафрагмальної артерії.
Середня надниркова артерія відходить безпосередньо від черевної аорти.
Нижня надниркова артерія відходить від ниркової артерії білатеральною.
Дуже поширеними є варіації походження надниркових артерій.
Верхня надниркова артерія може відходити від черевної аорти, або, рідше, від міжреберної артерії. Середня надниркова артерія може відходити від нижньої діафрагмальної, ниркової або верхньої брижової артерій. Нижні надниркові артерії також можуть виходити з черевної аорти або нижньої діафрагмальної артерії.
Ліва надниркова залоза анатомічно розташована далі від нижньої порожнистої вени, тому ліва надниркова вена впадає в ліву ниркову вену.
Права надниркова вена знаходиться набагато ближче до нижньої порожнистої вени і впадає безпосередньо в цю судину.
Є інформація про венозні сполучення між лівою наднирковою веною та лівою статевою веною, а також нижньою діафрагмальною веною. Також часто зустрічаються подвійні ліві надниркові вени.
Іннервація наднирників
Функція надниркових залоз опосередковується як синаптичною, так і гормональною стимуляцією.
Адренокортикотропний гормон (АКТГ), що виділяється передньою долею гіпофіза, активує кору надниркових залоз. Згодом АКТГ активує відповідні кортикальні зони для генерації кортикостероїдів.
Однак мозкова речовина надниркових залоз іннервується прегангліонарними нервовими волокнами (тип B), що виходять із інтермедіолатерального клітинного стовпа бічного рогу спинного мозку від сегментів T5-T8 спинного мозку.
Ці нервові волокна утворюють великий черевний нерв, не входячи в ланцюг паравертебрального симпатичного ганглія. Кровоносні судини, що кровопостачають надниркові залози, отримують іннервацію від постсинаптичних волокон черевного ганглія.
Хірургічні рішення
Під час видалення феохромоцитоми - нейроендокринної пухлини,яка складається із хромафінних клітин мозкової речовини надниркових залоз, що виробляють велику кількість катехоламінів, дуже важливо перев’язати надниркову вену перед маніпуляціями з органом. Якщо надниркову вену не перев’язати перед маніпуляцією із залозою, феохромоцитома може вивільняти значну кількість катехоламінів у системний кровотік, що призводить до швидкого розвитку важкої гіпертензії та тахікардії.
Наявність ектопічної тканини надниркових залоз було добре вивчено.
При виконанні хірургічної резекції надниркової залози необхідно ретельно оцінити наявність ектопічної тканини. Ектопічна кортикальна тканина часто присутня поруч з ниркою або біля ниркової чаші. Ектопічна медулярна тканина розташована вздовж клітин нервового гребеня.
Надниркова залоза може зливатися з печінкою в процесі, який називається адреногепатичним злиттям, що може ускладнити адреналектомію. У цьому випадку хірургічна резекція залози часто потребує контролю печінкових судин, щоб запобігти надмірній кровотечі та/або пошкодженню печінки.
Пухлини надниркових залоз також піддаються лікуванню за допомогою артеріальної емболізації, коли операція або не показана, або вважається небезпечною. Показання включають паліативне полегшення болю, зменшення пухлини, крововиливи в надниркові залози та для пацієнтів із новоутворенням надниркових залоз, які бажають уникнути хірургічного втручання
Клінічне значення
Кора надниркових залоз заслуговує на увагу тим, що вона використовує холестерин як важливий попередник своїх гормонів.
Патологічні стани зон кори
Зона клубочків:
синдром Конна проявляється гіперальдостеронізмом, який активує ренін-альдостерон-ангіотензинову систему (РАА). Це призводить до того, що пацієнт, який зазвичай приймає три антигіпертензивні засоби, має стійку гіпертензію. Лабораторні хімічні дослідження зазвичай вказують на гіпокаліємію та легку гіпернатріємію.
Пучкова зона:
хвороба Кушинга проявляється підвищеним рівнем кортизолу, що призводить до стрій на животі із центральним типом ожирінням, буйволячого горба на потилиці та гіперглікемії.
Сітчаста зона:
передчасне статеве дозрівання проявляється раннім статевим дозріванням у чоловіків або вірилізацією у жінок з андрогенними ознаками.
Мозкова речовина надниркових залоз містить спеціалізовані клітини, відомі як хромафінні клітини. Ці клітини збираються в невеликі скупчення навколо кровоносних судин. Хромафінні клітини мозкової речовини синтезують адреналін і норадреналін. Ці симпатичні гормони мають багато фізіологічних функцій, зокрема відіграють роль у реакції «боротьби або втечі», збільшенні частоти серцевих скорочень, сили скорочення серця та швидкості метаболізму.
Інциденталоми надниркових залоз
Трапляються частіше, ніж очікувалося, і можуть виявлятися до 4% на КТ. Якщо в анамнезі пацієнта раніше був рак, це може бути показанням до біопсії. Якщо відомо, що у пацієнта немає первинного раку, необхідно обов’язково виключити функціональний наднирковий ріст. Алгоритм лікування інциденталоми надниркових залоз включає лікування пухлина функціональна.
Виконайте відповідні функціональні тести надниркових залоз, такі як тест на пригнічення низькими дозами дексаметазону, метанефрини в плазмі та альдостерон у плазмі. Якщо вони позитивні, пацієнту, ймовірно, знадобиться адреналектомія.
Якщо тести негативні, подумайте про можливе метастазування. Не робіть біопсію, якщо в анамнезі немає раку, який може призвести до поширення первинного раку надниркової залози з біопсії в навколишні тканини. Рак молочної залози та легенів є найпоширенішими первинними видами раку, які метастазують у надниркові залози.
Якщо в анамнезі немає раку і інциденталома надниркової залози менше 4 см, повторіть КТ через 4-6 місяців. Якщо він перевищує 4-6 см, виконайте функціональне обстеження та розгляньте можливу адреналектомію.
Біохімічне дослідження визначає нефункціональні утворення. Як правило, ці маси менше 4 см.
Функціональна маса, яка виробляє гормони, потребує втручання терапевтичного або хірургічного втручання. До них належать:
(G) Підвищений рівень альдостерону: синдром Конна
(F) Підвищений кортизол: синдром Кушинга
(R) Підвищений рівень андрогенів: передчасне статеве дозрівання
Переклад: Вікторія Івасенко
Джерело

Если есть трудности с переводом гугл-переводчик вполне справляется.

Крепкого здоровья!

Врачебное

Previous post Next post
Up