Вже досить багато статей і досліджень проводилось на тему кам'янецьких гімназистів, але, як кажуть в нашому випадку - краще один раз побачити, ніж сто разів прочитати. І тут вдалось знайти альбом місцевого фотографа початку століття Августа Енгеля, який досить плідно працював свого часу, фотографуючи численні види міста, його буденність, жителів.
Він досить тісно працював зі ще одним кам'янецьким фотографом Міхалом Греймом. Напевно, вони навіть обмінювались своїми фотографіями, що пояснює плутанину сучасних дослідників в ідентифікації фотографій, так як одна і та сама ж фотографія зустрічається з різними підписами - то з наклейкою ательє Грейма - то з тисненою печаткою Енгеля.
Детальніше про фотографів, які працювали у нашому місті можна почитати тут:
http://dmytro-babyuk.livejournal.com/2378.html Напевно, Енгель у той час користувався більшою популярністю, адже ательє Грейма знаходилось зовсім поруч.
Сам альбом представляє неабияку цінність для дослідників, адже дуже важко на звичайних фотографіях видів міста не те, що розгледіти учнів гімназії, але й взагалі знайти їх. Свого часу, коли писав статтю про форму гімназистів, зіштовхнувся з тією ж проблемою :) Детальніше про форму гімназистів можна прочитати тут:
http://dmytro-babyuk.livejournal.com/1504.html Також враження буде неповним, якщо не ознайомитись з темами творів, які писали гімназисти у свій час:
http://dmytro-babyuk.livejournal.com/1777.html Ну а тепер, коли глядач ознайомлений з теорією, можна приступити до розгляду і аналізу самих фотографій з буденного життя учнів Кам'янець-Подільської гімназії. Приємного перегляду!
Цікавий факт, що всі фото зроблені на задньому дворику гімназії (теперішнього історичного факультету). Досить гарно читаються задня частина будівлі гімназії і двоповерховий будинок ієзуїтьського колегіуму, який зберігся до наших днів.
1. Хор учнів-музикантів
***
2. Група учнів в мундирах
***
3. Учні в літніх мундирах
***
4. Учні в зимових блузах
***
5. Учні у зимовій формі (у центрального учня по кашкету замотаний башлик)
***
6. Учні у зимовій формі з ранцями
***
7. Загальна молитва перед навчанням
(зашторені вікна півциркульної форми говорить про другий поверх)
про домову церкву будинку гімназії напишу трохи згодом
8. Хор співочих учнів на фоні портрету царя Олександра ІІІ, що говорить про часові рамки, коли були зроблені фото з 1881 по 1894 рр.
(зашторені вікна півциркульної форми говорить про другий поверх)
***
9. Урок латинської мови в 4 класі
***
10. Урок фізичної культури у 4 класі
***
11. Гімназисти у військовому шикуванні
***
12. Гімназисти у військовому шикуванні
дуже гарно на задньому плані видно запас дрів, якими, ймовірно, отоплювали приміщення гімназіїНа цьому дослідження про кам'янецьких гімназистів не закінчуються, адже в наявності ще є дуже багато матеріалів. Треба тільки трохи часу, щоб їх впорядкувати. Далі буде.