Акція протесту «Проти деградації освіти»

Jan 31, 2011 17:58

Originally posted by ganna_pervak at Акція протесту «Проти деградації освіти»

Сьогодні, 31 січня, студенти на попереджувальній акції протесту проти вимагали неприйняття нового закону «Про вищу освіту» та відміни розпорядження про скорочення держзамовлення на 42%.

Як повідомляють організатори, аналогічні акції пройдуть не лише у Києві та ще у кількох великих містах.

Акція у столиці розпочалася о 9:00 з верхнього виходу із м. Хрещатик, звідки протестувальники попрямували до комітетів Верховної Ради.




На думку студентів, новий закон «Про вищу освіту» фактично знищує право на безкоштовну освіту в Україні.Тому протестуючі висувають такі вимоги:
  • відхилити законопроект «Про вищу освіту»;
  • скасувати постанову про скорочення в 2011 році навчання за рахунок держбюджету на 42%;
  • підвищити студентські стипендії до прожиткового мінімуму;
  • підвищити зарплату викладачам;
  • надати реальну автономію вищим навчальним закладам;
  • припинити тиск на Могилянку;
  • затвердити Статус НаУКМА;
  • припинити уніфікацію, бюрократизацію та комерціалізацію вищої освіти.
Частина вимог протестувальників стосується Могилянки, що не дивно, оскільки більшість студентів, які сьогодні зібралися біля комітетів Верховнї Ради є представниками саме цього вишу. Але, окрім них, присутні також студенти Національного Авіаційного Університету, університету «КРОК», Католицького університету.
Як повідомляє учасниця мітингу:

«Представники студентської колегії самоврядування хотіли розповісти про цю акцію студентам КПІ, але їх вигнали. І зараз така ситуація: там перевіряють студентські квитки і студентів Могилянки на територію Політехнічного університету просто не пропускають»
«Могилянка відкрито виступає проти обмеження самоврядування,а всі інші просто мовчать. На нас тиснуть, нам скоротили фінансування на мільйон, відповідно грошей немає.І зараз економимо на всьому, зокрема на електроенергії. В нас є багато різноманітних гуртків, які збираються в позаурочний час. Наприклад, я любила займатись бальними танцями, або ми могли відвідувати бібліотеку до дев'ятої, а тепер цього всього вже не може бути, бо просто після певної години немає світла», - зауважує студентка.

До мітингуючих виходив один з авторів законопроекту «Про вищу освіту» і стверджував, що цей законопроект в даному вигляді не пройде, що ще будуть поправки, але нічого конкретного не сказав. Можливо, тому що студенти почали йому кричали «Ганьба!», «Табачника в відставку!»




«Законопроект знаходиться на першій стадії доопрацювання. На цьому тижні він точно поданий до Верховної Ради ще не буде», - заспокоювали мітиючих.
Таким чином, депутату від Партії регіонів Максиму Луцькому, одному з авторів законопроекту незрозумілі вимоги протестувальників:
«А Могилянка чомусь боїться. Всі кажуть про неї, а вона ж не одна. Ніхто Могилянку чіпати не буде. Ніяких підстав немає»
Але так не вважає один з студентів, який прийшов сказати своє «ні» закону «Про вищу освіту»:

«Влада хоче зменшити кількість неякісних вузів, позбавивши статусу «університет» всіх навчальних закладів, в котрих навчається менше, ніж десять тисяч людей. Як відомо, в Моглилянці навчається лише 3500 студентів, тобто мій навчальний заклад потрапляє під скорочення і його можуть перетворити чи то в коледж, чи то в ПТУ. Я проти цього, тому що це просто абсурдно»

Чим хороший законопроект і,можливо, студенти просто помиляються у трактуванні майбутніх правових норм залишається незрозумілим.Та на прохання журналістів вже згадуваний депутат від Партії регіонів Максим Луцький не зміг прорекламувати дану законодавчу ініціативу, зауваживши, що «через декілька днів пройдуть ці протести, а потім можна його буде обговорювати в міністерстві».

«Для того, щоб приймати закон, потрібно пройти участь в обговоренні, надавати пропозиції, а не тільки стояти і вирішувати питання на вулиці», - наголошує він.

Але протестувальники попереджають, це більше, ніж забави у бунтарство, про що свідчить один з яскравих транспорантів «Ви нам - корупцію, ми вам - революцію!»

«Наша вища освіта й так корумпована, а зменшення кількості державних місць лише сприятиме поглибленню цього процесу», - пояснює напис аспірантка кафедри культорологія НаУКМА.




В законопроекті скасовується прив’язка чисельності бюджетних місць до чисельності населення. Таким чином уряд зможе скорочувати держзамовлення на будь-який відсоток. За твердженням організаторів протесту, це може поставити хрест на безкоштовній освіті.

Також новий закон фактично ліквідує бюджетні місця на заочному відділенні, переконані організатори акції. На відміну від чинного закону, у новому документі 50% бюджетних місць гарантовано лише для студентів-стаціонарників.
«Віднині освіта не буде правом для кожного. Вона стане привілеєм багатих», - переконують організатори акції.

Також на мітинг, окрім студентів, прийшли й батьки.

Мати студента НаУКМА:

«Зменшення держамовлення, потім зміна статусу НаУКМА, як на мене, найкращого гуманітарного університету - це хвилює. Тим більше, що в мене підростає абітурієнт»

Виступаючі натякаючи на питання автономії університетів, наголосили, що «ми маємо почуватися вільнішими, бо саме ми є майбутнім цієї країни»
Так, одна з учасниць коментує сьогоднішній вимушений прогул:

«Зрозуміло, що йде навчальний процес, і ніхто (адміністрація) нам не дозволить йти, але це наше особисте право - висловити свою думку. Ми просто зібралися і пішли»



Акція відбулася без участі жодних політичних партій, прапорів та організаційної символіки, проте кількість транпорантів була більш, ніж щедрою.
Лозунги найрізноманітніші: «За вільну освіту!», «Не бійтесь! Організовуйтесь!», «Не дражни студента!», «У загрибущі лапи МОН Могилянку не дамо!», «Бунтуй! Кохай! Права не віддавай!» та інші. Словом, студенти ретельно приготувались до акції.
Скандували «Універ - не базар!Знання - не товар!» та «Студентів не спинити!», при цьому закидуючи комітети Верховної Ради переровими кулями, які зроблені з колишніх конспектів.

Попри серйозність заяв, студенти мітингують весело, оскільки між проголошенням вимог - пісні і танці. Так, після озвувчених вимог щодо підвищення стипендій до прожиткового мінімуму, не без іронії над своїм становищем, танцюють під пісню з словами «Немає хліба - співай! Голий, голодний, але свободний!»

Ініціаторами акції виступили Спудейське братство та Студколегія НаУКМА, незалежна студентська профспілка «Пряма дія», громадянський рух «Відсіч», молодіжна організація «Фундація регіональних ініціатив.

Ознайомитись з законопроектом можна тут

ФОТО - Олександр Назаров

антиТабачнік

Previous post Next post
Up