В Скопье разгорается "майдан".

May 17, 2015 19:49

Оригинал взят у lazar_kr в В Скопье разгорается "майдан".
Занятно, но это слово употребляют уже и в македонских, и в сербских СМИ. Ничего хорошего Македонии это не обещает. Что Груевски (премьер). что Заев (оппозиция) - одна сатана. Впрочем, заев еще и похуже. Но главное - это албанцы, которых официально 25% в Македонии, а реально под 40%. Им Македония не нужна ни в каком виде. И они свою игру рано или поздно сделают. Сейчас - хороший повод.

Митинг опозиције у Скопљу, тражи се оставка Груевског

Велики антивладин скуп у центру Скопља протиче мирно. Десетине хиљада грађана из свих делова Македоније окупили су се испред зграде владе где траже оставку Николе Груевског. Уочи протеста Македонија дубоко подељена.

16.55 - Зоран Заев обраћа се окупљенима. Позвао је актуелног премијера Николу Груевског да поднесе оставку. Минутом ћутања демонстранти одали пошту полицајцима страдалим у борбама у Куманову.

15.30 - Протест протиче мирно, а окупљенима се са бине испред зграде македонске владе обраћају представници студената, интелектуалаца и НВО. Зоран Заев дошао на протест.



Долазак Зорана Заева на протест
14.52 - Челници владајуће коалиције позивају на масован контрамитинг испред македонског парламента, Собрања у понедељак увече.

14.15 - Почео протест у Скопљу. Хиљаде демонстраната креће се од зграде владе ка парламенту. Према проценама организатора, окупљено је неколико десетина хиљада људи.




13.37 - Све већи број грађана у центру Скопља.



12.18 - Полицијска возила на улицама Скопља, јављају македонски медији. Портпарол полиције Иво Котевски рекао да је ангажован "одговарајући број полицајаца".



И полиција спремна за митинг у Скопљу
11.45 - Полиција поставила контролне пунктове на путевима. Грађани који су кренули на протест опозиције жале се да полиција зауставља и претреса све аутобусе, преносе македонски медији.

Интонирањем македонске химне испред зграде владе у Скопљу почео је антивладин мултинационални протест у организацији најутицајнијег опозиционог СДСМ-а Зорана Заева.



Велики број грађана из готово свих градова Македоније дошао је у Скопље, организовано аутобусима, возовима, аутомобилима - како се ко снашао.

Они носе државне заставе Македоније, има и албанских, и транспаренте: "Оставка", "Збогом Никола", "Сваки човек има право на здраву животну средину", "Нема ти спаса од народног гласа", "1941. сам био партизан, а 2015. протестујем", јавио је репортерТанјуга са лица места.

У Скопљу за сада нема повећаног броја полиције, мада је премијер Никола Груевски синоћ најавио да ће, уколико буде покушаја насилног преузимања власти, надлежни реаговати у складу са демократским принципима, Уставом и законима.

На протесту ће, како је најављено, учествовати 14 странака и грађанских покрета, међу којима су и неке мање партије Албанаца, као и европосланик социјалдемократског блока у Европском паралменту Ричард Ховит, амбасадор ЕУ у Скопљу Ерван Фуере и Холандије Симоне Филипини.

Амерички сенатор Крис Марфи је поводом данашњег протеста апеловао на уздржаност од насиља, како би Македонија била враћена на евроатлантски пут.



Лидер СДСМ-а Заев је обећао да ће протести бити мирни и ненасилни и најавио да ће 4.600 активиста снимати протест мобилним телефонима због евентуалног насиља, те да ће између полиције и грађана бити успостављена тампон-зона.

Осим оставке премијера, опозиција тражи формирање експертске, прелазне владе која би требало да у року од годину дана припреми нове, фер и демократске изборе.

То подразумева измене Изборног закона, спровођење пописа, ажурирање бирачког списка, али и департизацију државних институција.

Део аналитичара сматра да грађани Македоније, без обзира на националну припадност, имају много разлога за масован протест против владе која је већ девет година на власти, а држава је најсиромашнија, не само у региону већ и у светским размерама.

Они подсећају да је Македонија пре десетак година била лидер у евроатлантским интеграцијама, а данас је на зачељу међу државама у региону, на путу да изгуби чак и препоруку за чланство у ЕУ.

С друге стране, Груевски тврди да оставку неће поднети јер то сматра кукавичким чином.

Оно што додатно компликује ситуацију у Македонији јесу и недавни догађаји у Куманову, када је дошло до сукоба македонских безбедносних снага и наоружане групе.

И у владајућем и у опозиционом табору влада одлучност, иако би догађаји који следе могли да донесу ново усложњавање озбиљне кризе која последњих месеци потреса Македонију.



Шлепер блокирао пут
Трачак наде да би могло да дође и до договора о превазилажењу кризе постоји јер, иако под снажним притиском САД и Европске уније, Заев и Груевски су у петак поново сели за преоварачки сто.

Тај састанак се очекивано завршио без договора, али је закључено да он буде настављен у понедељак.

Разговорима су присуствовали лидери партија Албанаца - Демократске уније за интеграцију Али Ахмети, која је коалициони партнер у влади и опозиционе Демократске партије Албанаца Мендух Тачи.

За уторак, 19. маја у Стразбуру је најављен нови сусрет Заева и Груевског.

За сутра је у Скопљу на истом месту заказан протест владајуће ВМРО-ДПМНЕ.

Previous post Next post
Up