1 грудня в Українській історії.

Dec 01, 2015 16:11

Традиційно в цей день я роблю коротку нотатку, яку присвячую Референдуму за Незалежність 1 грудня 1991 року і його вплив на подальшу історію як України, так і Світу. Я старався надати цим нотаткам певне філософське забарвлення. Сьогодні я зроблю невеличку ретроспективу моїх попередніх записів в цей день.

Вітаю побратимів зі Святом!
Слава Україні, Героям Слава!



Отже, 2010 рік:
Originally posted by dexteriuzs at Референдум, який змінив історію людства...
Нагадую, що сьогодні дев'ятнадцять років тому, 1 грудня 1991 року, було остаточно підтверджено Незалежність Української Держави, коли більше 90% учасників референдуму проголосували за Незалежність.

Ця дата цікава тим, що саме референдум тоді зруйнував остаточно совок. Зрозуміло, що якби Україна тоді не взяла рішучий курс на Незалежність, то ніякі б білорусі з узбекистанами ніколи б не ініціювали процес демонтажу СРСР.

І хоча не прийнято застосовувати умовний спосіб при оцінці історичних подій, ми раз по раз змушені до нього вдаватися, бо історія є, попри всі об'єктивні фактори, полем де визначальну ролю відіграють дух, воля та чин конкретних людей.

Я щиро горжуся тим, що був причетний до тих подій не як сторонній спостерігач, а як активний учасник подій і мої дух, воля та чин робили історію тоді.

І продовжують робити сьогодні!

Рік 2011:
Originally posted by dexteriuzs at Референдум, що змінив історію людства, або 20 років свободи.
Рік тому я написав коротку нотатку з приводу чергової річниці референдуму за Незалежність.

Мені не соромно привітати побратимів з цим величним святом. Нашим ворогам, здебільшого різним рашистам, нема що протиставити цьому референдуму і вони миряться з існуванням Незалежної України. Практично усі ці 20 років, за виключенням деяких нетривалих періодів часу, власне рашисти і знаходилися при владі. При владі вони й зараз. Але самий факт Незалежності змушує їх бути націоналістами з неволі, попри їхнє бажання.

Тут варто зазначити також дещо про революційну боротьбу. Я добре пригадую початок 1991 року. Тоді було відчуття наступу реакції, що найбільше проявилося в результатах березневого референдуму. Тоді здавалося, що Незалежність, це якась занадто далека мета. Як не дивно, але українські націоналісти були чудово підготовлені до ГКЧП. Нам тоді вдалося нав'язати свою волю комуністичній Верховній Раді, хоча фракція націоналістів була в меншості. Додамо, що саме колишні комуністи в масі своїй тоді організували референдум за Незалежність.

Тут цікаво відмітити важливість історичної миті. Є такі часи в історії, які визначають її подальшу течію на десятки і сотні років. До 1991 року українство майже завжди програвало такі вузлові моменти історії. Але тут варто пригадати слова гросмейстера Карпова: "В шахах виграє той, хто помилився передостаннім".

Всіх зі святом!

Слава Україні! Героям слава!

Рік 2012:
Originally posted by dexteriuzs at Всіх вітаю з річницею перемоги в Референдумі за Незалежність!
Вже склалася в мене добра традиція писати щось ( 1, 2) в перший день зими з приводу річниці референдуму за Незалежність 1991 року.

З кожним роком історична вага того дня зростає. Вже підросли люди, які народилися після того референдуму. Чим більше буде таких людей, тим потужніша буде наша Незалежність!

Слава Україні!
Героям слава!

Рік 2013, початок Революції Гідності:
Originally posted by dexteriuzs at La rivoluzione è come il vento!
Революціюя, як вітер...

Ніхто не знає, коли вона почнеться і чим скінчиться.

У відомій концепції Фоменка-Носовського є якась істина, через що до неї мають прихильність навіть цілком розумні люди. Не йдеться, зрозуміло, про ідиотичні заяви, що, мовляв Джорж Вашингтон і Чінгіз Хан одна й та ж особа, а вся історія Давнього Риму сконструйована з історії Священної Римської Імперії. Істина в тому, що історія не випливає з повсякдення, історія не є наслідком того, що, наприклад, зростають прибутки якогось класу або чергове політбюро приймає рішення про розвиток меліорації. Історія є потоком подій, які вибухають з нічого і справляють враження насамперед на людей, що їх переживають. В давніх літописах саме ці події заносилися в реєстри. Нам важко збагнути, що колись було не так, як зараз і тому багатьом зручніше вірити, що оповідання про минуле це лише недолугі вправи посерднього графомана, який до того ж вдається до плагіату і лише переставляє імена і географічні назви в колись написані сюжети.

За часів совка я не міг повірити, що була революція 1917 року. Я, звичайно, вірив підручникам і книжкам, але в мене не було якогось внутрішнього відчуття того, що це все було насправді. Іноді я ловив себе на думці, що всі ці книжки і фільми це якась фальсифікація, бо нічого подібного я не бачив в сірих і нудних буднях застою пізнього совка. Але моє доросле життя припало на бурхливу добу зламів, змін і народних рухів і тепер я вірю і відчуваю, що в 1917 році було. Також я розумію, що тоді контрреволюційний заколот більшовиків зумів припинити поступ нашого народу до свободи на багато років. Будемо сподіватися, що ця революція буде оптимістичною!

Хочу усіх поздоровити з річницею Референдуму про Незалежність!

Складний 2014 рік:
Originally posted by dexteriuzs at Революція, яка змінила історію людства.
Традиційно 1 грудня я присвячую короткий допис, в якому висловлюю думки з приводу Референдуму за Незалежність 1 грудня 1991 року. В цьому році не можна не згадати 1 грудня минулого, 2013, року, коли в Києві відбулася велелюдна демонстрація проти тодішньої влади. Людей дійсно було багато, може навіть і мільон. Я, наприклад, не зміг зі станції метро "Дружби народів" дістатися в ментр міста. Всі поїзди були вщент забиті людьми. Прийшлося їхати назад і десь на Харківській сідати також в повний вагон і далі їхати до Палацу Спорту. Пам'ятаю, що кількість людей мене тоді вразила. З трудом вдалося пройти від пл. Льва Толстого через парк Шевченка до бул. Шевченка і далі вже я влився у людську ріку. Ще пригадую, що ліг мобільний зв'язок. Не можна було нікуди дозвонитися.

Власне революція, якій вже дали ім'я Гідності, стала новим Референдумом за Незалежність. І війна це теж Референдум за Незалежність. Народи так і голосують за свою незалежність, бюлетнями, наметами, війною. Ті які не здатні до таких дій швидко зникають з історичної арени і в кращому випадку стають генетичним матеріалом для більш сильних націй, розчиняючись в них.

Саме цей день в минулому році позначений як початок Революції в моїх записах. Я не робив якихось тоді прогнозів, вважаючи, що результат революції спрогнозувати не можливо. Занадто багато вона змінює в житті людей, держав, континентів.

Світлина 1 грудня 2013 року. Бульвар Шевченка. Слава Україні! Героям слава!



революція, філософія, історія

Previous post Next post
Up