Сьогодні термін "націоналізм" викликає у суспільства дуже суперечливі думки. Деякі вважають націоналізм за нейтральне явище, деякі його осуджують, деякі його підтримують. Але все це не через різне ставлення людей до національних цінностей, а через різне тлумачення цього терміну. Зараз ніде точно не можна дізнатись визначення терміну "націоналізм" та його відмінність від патріотизму та шовінізму. Але можна усвідомити, що це таке і що із себе представляє настільки, аби через різну інтерпретацію цього терміна не виникали конфлікти.
Доволі зрозумілі та хороші визначення терміну "націоналізм" можна прочитати тут:
http://zhzh.info/publ/29-1-0-833 http://uk.wikipedia.org/wiki/Націоналізм Але навіть ці визначення трохи суперечать одне одному. Я вважаю, найбільш загальне та нейтральне визначення цього терміну можна сформулювати так:
Націоналізм - це ідеологія, суттю якої є любов до рідної нації, рідного народу, рідної культури. Основною метою націоналізму є піднесення значення нації на державному рівні та збільшення ваги культури. Націоналізм пропагує любов до рідної нації, але не нав'язує ніякого відношення до інших націй.
В свою чергу:
Патріотизм - це любов до чогось рідного. Найчастіше термін "патріотизм" використовується в окремому випадку як любов до своєї держави (саме до держави, а не до нації - це різні речі).
Шовінізм - це ідеологія, дуже подібна до нацизму (відрізняється лише тим, що нацизм або соціал-націоналізм в основному використовується як назва політичної ідеології в Німеччині в першій половині XXст.). Суттю шовінізму є думка, що рідна нація є набагато краща за інші, що її культура основна, а інші не мають права на існування на території рідної держави.
Тому, прошу не плутати націоналізм ні з патріонтизмом, ні з шовінізмом, як це часто роблять, і всласну думку про націоналізм грунтувати саме на цих визначеннях.