Не стало оперного співака, режисера, педагога Дмитра Гнатюка

Apr 30, 2016 00:38


Сьогодні після тривалої хвороби на 92-му році життя не стало оперного співака, режисера, педагога Дмитра Гнатюка



Простий буковинський хлопець Дмитро Гнатюк зажив величезної слави і зробив все, щоб Україна залишалася частиною великого світу і великого мистецтва

У дитинстві, в гостях у своєї тітки, яка довгі роки співала разом із Дмитром Гнатюком на сцені Київської опери, я любив перебирати старі театральні фотографії. Перед моїми очима проходила вся історія знаменитого театру, який якраз в роки розквіту таланту Гнатюка був однією з кращих оперних сцен Європи.

Іноді я дивувався: тримаю в руках повоєнні фотографії молодого Гнатюка - а він виступає по телевізору під час чергового концерту. Дивовижне творче довголіття і місія, масштаби якої нам тільки належить зрозуміти.



Гнатюк був сучасником видатної плеяди українських оперних виконавців. Паторжинський, Гмиря, Литвиненко-Вольгемут, Лариса Руденко, Чавдар, Лобанова, Ворвулєв - це і була тоді Київська опера.

image Click to view



З роками з цього старшого покоління людей, іменами яких названі вулиці в Києві та інших містах України, залишився тільки він один.

З'явився Солов'яненко, перейшли у Большой Гуляєв і Белла Руденко - але саме Гнатюк залишався живим символом спадкоємності, мостом між великим післявоєнним театром і новою оперою 70-80- х - вже не такою гучною, але все ще дуже українською.

Тому що, якщо задуматися, що українського зберігалося тоді в нашій культурі поза дозволеної етнографії? Опера, високе мистецтво, самим фактом свого існування, тим, що арії, написані українськими композиторами, виконували українські співаки, як раз і була цим доказом.

Свідченням того, що Київ - не обласний центр, а одна з європейських столиць зі своєю високою культурною традицією. І Дмитро Гнатюк був вартовим цього свідоцтва. Напевно, в роки свого зльоту він міг здатися сучасникам дуже радянським - всі ці ордена, медалі, премії ... Як і інший український геній, Іван Козловський, він був одним з улюблених співаків Сталіна - вже в фінальні роки диктатури. І, звичайно, дуже традиційно виглядав на святкових концертах.

image Click to view


Але ж головним було те, що він був оперним виконавецем! Більшість його шанувальників, тих, хто знав його як виконавця народних пісень і естрадних шлягерів, навіть не уявляла собі, яких висот він досяг в цьому складному мистецтві.

Якої величезної слави зажив цей простий буковинський хлопець, який волею історії опинився в радянській Україні - і зробив все, щоб ця Україна залишалася частиною великого світу і великого мистецтва.

ПОРТНИКОВ ВІТАЛІЙ

Прощання з Гнатюком відбудеться 4 травня з 11 до 13.00 в Національній опері України. Поховають співака на Байковому кладовищі у Києві.

Культура, Персона, память, Украина, Гений, Искусство, Музыка

Previous post Next post
Up