Чимось ми прогнівили водяних богів, але думали, що спокутували свої гріхи
в минулому хрущовко-панельному житті. На жаль, боги про нас не забули! Протягом трьох років в новій хаті вони влаштовували нам дрібні западлянки, які, втім, переважно в серйозні збитки не виливалися. Остання западлянка відбулася минулого четверга, коли раннім ранком крізь сон ми почули звук потопу. Так само, як двері в туалет часто відкриваються зі звуком "бля", звук потопу в нашій хаті являє собою епілептичний припадок дверного звінка, коли на світ ще й не благословляється. Сусід був спокійний і повідомив, що нічого страшного, але в нього в коробі капає вода, мені треба глянути, що відбувається. Я глянув - розгерметизувався фільтр механічної очистки. Отак він виглядає, хто не в курсі:
Я пішов в магазин, купив новий фільтр, майстер його поставив. Наступного дня я викликав майстрів, які робили нам воду три роки тому, - вони продіагностували всі крани та з'єднання, що треба - поміняли, і я почав спати ще спокійніше. Все свіжопоміняне, свіжозатягнуте і свіжопроглянуте, whatcouldgowrong?
Ха! Шоста ранку, звук потопу! Біжу спросоння відкривати двері, а ноги хляпають по водичці. Сусід *дуже* неспокійний. Воду вже перекрили в підвалі. Йду донизу, там, звісно, срака, під"їзд мокрий, в сусіда моцно вимито дві стіни і стеля, словом, можна собі все уявити.
Йду в ванну дивитися, що ж в біса відбулося. Сцуко фільтр луснув вночі, як повітряна кулька.
Тому попереджаю: будьте уважні та обережні, ставлячи фільтри механічної очистки в центрі міста. Тому що колись води в центрі не було, а тепер її аж забагато - кажуть сантехніки, атмосфер десять буває вночі, до чого цей хлюпкий пластик ні разу не готовий. Я особисто цей довбаний фільтр з люттю випиляв, замінивши перемичкою. І знову параноїдально закриваю на ніч головний водяний кран, - звичка зі старої хати, яка благополучно була втратилася в новій хаті за непотрібністю сцуко. Бо не тільки фільтр може пробздітися в тихий нічний час, багато чого може пробздітися, Навіть сусід, якого я затопив, сам признавався, що ночами тиск йому раз вирвав шланг з унітазу, і він теж мав з тим свого грання.
Чи є в цій історії свої плюси? Є, тому що в кухні я зірвав підлогу до стяжки, і здер шпалери, і поки це все діло сохло, я побачив грибок під одною зі шпалер, не пов'язаний з потопом. Він тихенько никався весь цей час. Я почав виясняти, звідки він взявся, бо хата суха і середній поверх, і під час ремонту робилося все на совість. І вияснилася ще одна пацавата річ - вологостійкий гіпсокартон, на якому той грибок виріс, стоїть в перегородці між кухнею і ванною, а незважаючи на всю його вологостійкість, він *не підходить* для ванн і кухонь. З нього, виявляється, категорично не можна робити в ваннах і кухнях стіни, тому що від попадання (затікання) води він руйнується і гниє. Вологість він витримує, а пряму воду - ні. Від прямої води він різко пліснявіє, тому що він - целюлоза. В деяких країнах взагалі будівельні правила прямо забороняють гіпсокартон в вологих приміщеннях. Це мене дуже здивувало, тому що гіпсокартон у нас - це матеріал по замовчуванню для таких речей, і ніхто мені ніколи не казав, що його не можна ставити в ванні. Навіть мої майстри здивувалися, коли я їм сказав. Тож знайте.
Отже, чекає мене повний демонтаж нижніх половинок стін моєї ванни (разом з плиткою), бо запліснявілий гіпсокартон вважається цілком втраченим для світу, він пористий і вивести з нього грибок неможливо в принципі. Годин п'ять в сумі я курив форуми різними мовами, щоб знайти матеріал, який замінив би гіпсокартон. В Штатах для ванн використовують так звану цементно-стружкову плиту (ЦСП) - це повністю мінералізована бетоном дерев'яна стружка, покрита всякими ізоляціями і ззовні скловолокном. Абсолютно нечутлива до води, повністю опірна до грибка, дихає. На жаль, екзотичний матеріал у Львові не продається, а з Києва замовляти надто дорого. Наступним варіантом розглядалася магнезитова плита, де наповнювачем є оксид магнію, і яка теж є повністю водостійка. Варіант відпав також, тому що, за численними повідомленнями юзерів, магнезитова плита хоч не гниє і не руйнується, але від волоши її "веде", вона міняє свою геометрію, аж до тріщин та відпадання плитки. Останнім варіантом, до якого я остаточно схиляюся, є кнауфівська "аквапанель", яка є прокачаним варіантом ЦСП, про яку немає жодного поганого слова в інтернеті, але яка - закономірно - дорожча за все на світі, в чотири рази дорожча за гіпсокартон. В неї підходящий форм-фактор, її можна різати, клеїти, і монтувати разом з гіпсокартоном на одні і ті ж профіля. На щастя, ванна в мене крихітна і мені, мабуть, вистачить двох листів. Дуже мені в падло це все робити, в тому числі й тому, що доведеться на період робіт виселятися. Але тут діти, причому в старшої постійні проблеми з носом, і я хочу рішити цей вопрос з грибком раз і назавжди, щоб не було більше сюрпризів. І кран буду закривати.
Ще один плюс - появилася мотивація зробити заодно нормально кухню, бо тимчасовий її варіант затягнувся аж по нині.