Помилкова думка: Коли ви оточені іншими людьми, вам здається, що всі вони помічають найменшу дрібницю вашої зовнішності чи поведінки.
Правда: Люди рідко вас помічають, окрім тих випадків, коли їх змушують це робити.
Ви розлили напій на вечірці. У вас на сорочці пляма від гірчиці. У вас день найневдалішої зачіски всіх часів і народів.
О, ні! Що ж люди подумають?
Швидше за все, вони взагалі нічого не подумають.
Більшість людей взагалі нічого не помітять, а якщо й помітять, то, швидше за все, просто проігнорують це і забудуть про всі ваші вади й недоліки за кілька секунд.
Як у невеликих групах, так і в людних місцях, вам здається, що на кожну найменшу дрібницю вашої поведінки усі постійно звертають увагу.
Вам складно не бути центром вашого маленького всесвіту, і тому складно визначити, скільки людей звертають на вас увагу. Тому, що ви самі постійно звертаєте на себе увагу. Ви схильні перебільшувати.
Ви не такі розумні, коли мова йде про взаємодію з натовпом, тому що ви надто егоцентричні. На щастя, усі інші теж егоцентричні і так само стовідсотково впевнені, що вони перебувають під ретельним наглядом.
Ефект прожектора був помічений Томасом Гіловичем [Thomas Gilovich] у місті Корнелл [Cornell] 1996 року. Його дослід показав, що навіть на переповненій вулиці в Нью-Йорці людям здавалось, що велетенський прожектор світить саме на них, що всі погляди спрямовані в їхній бік. Насправді ж їх ніхто навіть не помічав.
Схожий дослід показав, що коли ви роз'їжджаєте по місту в новому, дорогому автомобілі, вам здається, що всі вас помічають. А от і ні.
В решті решт, коли ви востаннє дивились на круту тачку, хіба ви запам'ятовували, хто там сидів за кермом? Ви взагалі пам'ятаєте, коли ви востаннє дивилися на круту тачку?
Це відчуття стосується й інших ситуацій. Наприклад, якщо ви граєте в рок-групі, або співаєте в караоке, або робите щось, під час чого відчуваєте, що ваші дії відслідковують інші, ви схильні вірити в те, що будь-які покращення чи погіршення результатів відразу ж будуть помічені й розкритиковані. Не правда.
Ви будете вибачатись чи жартувати над собою, задля пом'якшення ударів, але в цьому немає сенсу.
Досліди (поведені на основі відеоігор зі змаганнями) показали, що люди приділяють дуже багато уваги тому, як саме вони щось роблять, і майже не звертають уваги на інших. Хоча, під час гри їм здавалося, що всі інші тільки те й роблять, що дивляться, наскільки добре вони грали.
Досліди показали, що люди вірять в те, що інші помічають і запам'ятовують їх внесок у розмову. Ви гадаєте, що всі помічають, як ви затинаєтесь, коли говорите. Але це геть не так. Принаймні, доти, доки ви самі не звернете на це увагу своїми вибаченнями.
Наступного разу, коли у вас вискочить на лобі прищик, чи ви купите нову пару взуття, чи напишете в Твіттері про те, яким нудним був цей день - не чекайте, що хтось це помітить. Ви не такі вже й розумні... чи особливі.
Original is
here