В п’ятницю, 14 червня 2013, буде оголошено про закриття засідання одного з допоміжних органів Рамкової Конвенції ООН до змін клімату, яке протягом двох тижнів так і не розпочалося. А все завдяки систематичному та безвідступному блокуванню переговорного процесу делегаціями Росії, України та Білорусі. Як вже було відомо, Росія, Україна та Білорусь
вимагали включити в порядок денний обговорення процедури прийняття рішень.
Така невдоволеність і палке бажання слов’янських делегацій обговорити процедури, безсумнівно, спровоковано рішенням, яке було прийнято в Досі на Міжнародній кліматичній Конференції з порушенням правил, тобто без повної згоди сторін.
Можливо, навіть, той факт, що згідно прийнятих правил, Україна має зосередитися на кліматичній політиці, стабілізувати викиди і забути про своє гаряче повітря у другому періоді Кіотського протоколу, спонукає наших делегатів віддалятися від обговорення нагальних питань та відстоювати прийняття процедури.
Те, що засідання так і не розпочалося, може говорити про те, що подібна ситуація відбудеться і в Варшаві на щорічній Конференції Сторін в листопаді. Блокування може продовжитися.
У вівторок, 11 червня, головою засідання було запропоновано компромісне рішення: включити заяву Росії, України та Білорусі в протокол засідання та створити окрему групу для консультацій, аби тільки розпочати засідання та зайнятися основними питаннями: наданням технічної та фінансової допомоги, питаннями адаптації та наповненнями адаптаційного фонду. Однак і ця пропозиція не була схвалена слов’янськими делегатами. Це викликало значне невдоволення країн, що розвиваються та країн Євросоюзу.
Звісно, вирішення процедурних питань є важливим для того, аби рухатися далі. Але, коли світ стоїть на межі глобальних кліматичних змін, не варто гальмувати переговорний процес. Бо найменш розвинутим країнам всі ці юридично-процедурні питання здаються всі одного, фіолетового, кольору, коли їхні домівки потерпають від наслідків кліматичних змін.
Така поведінка вже нагадує дитячий садок: хто перший відступив, той програв. Але, якщо Росії вже нема чого втрачати, бо вона не взяла на себе зобов’язання по скороченню парникових газів на другий період Кіотського протоколу, то Україні слід добре подумати, чию пісню вона хоче співати та під чию музику танцювати. Останнім часом Україна нагадує маріонетку в руках Росії. Але досить вже грати в ляльок, пора змінювати амплуа на більш пристойне.
Тому, шановні делегати, ми звертаємося до вас і нагадуємо ще раз, що повертатися до вже прийнятого рішення немає сенсу, змінювати його ніхто не буде, і більше для України ви вже з цього не отримаєте , а от національний імідж попсуєте, а в Євросоюз то хочеться! Тому зосередьтеся зараз на дійсно національно-економічних інтересах.
До того ж немає впевненості, що тотальне блокування переговорів прописано в інструкції від президента «Що робити українському делегату на переговорах».