Amerykańscy naukowcy skonstruowali mikroprocesor o wielkości zaledwie 10 mm sześc., który może w naprowadzaniu zastąpić nawigację satelitarną.Przed laty amerykańska agencja zaawansowanych badań obronnych (DARPA) stworzyła sieć komputerową, z której powstał internet. A obecnie w DARPA pracują m.in. nad technologiami, które mogą diametralnie zmienić technologie nawigacyjne.
Naprowadzanie bez satelity
Jedną z nich jest mikroprocesor zapewniający autonomiczne naprowadzanie, bez użycia sygnałów z satelitów nawigacyjnych. Wczoraj DARPA zaprezentowała taki mikroprocesor skonstruowany wraz z naukowcami Uniwersytetu Michigan.
W mikroprocesorze o wielkości niespełna 10 mm sześc. umieszczono trzy żyroskopy, trzy akcelerometry oraz zegar pełniący funkcję zegara atomowego.
W sumie pozwala to obyć się bez sygnału satelitarnego, bo dzięki informacjom o położeniu, prędkości i czasie może precyzyjnie wytyczyć trasę między dwoma punktami. Według DARPA takie autonomiczne systemy naprowadzające mogą być w sytuacjach, kiedy dojdzie do zakłócenia sygnałów z satelitów nawigacyjnych albo na terenach, w których nie można odebrać sygnałów lub są one dostępne z przerwami.
Wojskowe technologie idą do cywila
DARPA konstruowała taki mikroprocesor z myślą o wojskowych zastosowaniach, ale takie urządzenie może być przydatne także "w cywilu" - np. do odnajdywania ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera albo jako urządzenie wspierające działania samochodowych urządzeń nawigacyjnych w miastach, gdzie zdarzają się problemy z odbiorem sygnałów z satelitów.
Nad nowymi technologami nawigacyjnymi DARPA pracuje już od 2010 r. - Możliwości obecnych systemów nawigacji satelitarnej stały się tak duże, że problemem stało się poleganie na nich - powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Arati Prabhakar z DARPA, cytowana przez agencję AFP. Po prostu armia
USA ma już tyle systemów uzbrojenia, korzystających z nawigacji satelitarnej, że po jej zakłóceniu Amerykanie mogą się stać bezbronni.
DARPA pracuje też nad technologią naprowadzania, która pozwala zamiast sygnałów z satelitów wykorzystać sygnały z nadajników radiowo-telewizyjnych, fale radiowe z masztów telefonii komórkowej czy nawet oświetlenie ulic.
Według Prabhakar alternatywą dla nawigacji satelitarnej będzie "seria technologii pozwalających śledzić i ustalać czas oraz położenie, korzystając z zewnętrznych źródeł".