Оригінал узятий у
ycnokoutellb в Достоєвський про антиклерикальних статтях 19-го століття Ф.М. Достоєвський
Вперше опубліковано в газеті-журналі "Гражданин" 1873. 23 січня.
№ 4. С. 124 - 125.
"Існують споконвіку деякі прийоми викриття, вкрай парадоксальні, але надзвичайно влучно досягають мети. Наприклад:" це люди святі, стало бути, і повинні жити свято, але так як ми бачимо протилежне, то "... висновок є очевидним. І це надзвичайно діє . На підтвердження виставляється цілий ряд непереборних фактів, які всім були відомі, але не виробляли відомого дії, поки їх не згрупували в цілу систему з известною метою. Звідси виходять іноді преудівітельние висновки.
По суті, в цьому угрупованні фактів завжди полягає тільки половина правди, а лише половина всієї правди, по-нашому, гірше брехні. Пряму брехня ще можна спростувати, але як спростувати цілу систему фактів, якщо вони справедливі? Ми знаємо, що ще при святому Феодосії, при самій підставі Києво-Печерської лаври, вже знаходилися деякі точно такі ж плотоугоднікі і малодушні в числі зібралася братія. Ми знаємо, що гріх, егоїзм і навіть злодіяння були негайно ж навіть в самих перших християнських суспільствах, ще при самому підставі християнства. Вказуючи на це, ми зовсім не пропонуємо схилитися перед історичним фактом або, вірніше, законом і заспокоїтися; це було б огидно. Але якщо гріх і мерзоту були ще при святому Феодосії і в перші часи християнства, то були зате і сам св. Феодосії, і мученики за Христа, і засновники християнства, і засновники всього сучасного християнського суспільства. А адже в цьому і все. Хто знає, може, і в сучасних російських монастирях є багато чистих сердець людей, спраглих розчулення духовного, стражденних серцем, для яких, незважаючи на всю ліберальність нашого століття, монастир є результат, невситима духовна потреба ... Ми не хочемо насильства і до оновлення суспільства приступати деспотично.
Але тут, без сумніву, заступиться автор і заявить, що він зовсім не про те говорив, що це вже зовсім інший предмет і інша матерія, а що говорив тільки про одних лише багатствах і доходи наших монастирів.
Що ж? автор буде, мабуть, і прав, а ми все-таки повторимо йому, що половина правди не тільки є брехня, але навіть і гірше брехні. Дякуємо за доставлені матеріали але не за систему їх угруповання. "
http://ukrconsaltinh.ru/Спонсор поста:
http://www.artlebedev.ru/everything/suncity/