ВЕЖІ, ЯКИМИ ПИШАЮТЬСЯ ЧЕРКАСИ

Jan 20, 2012 14:38

Вони набагато вищі за довколишні будівлі, але їх, здається, не помічають. Вони стоять у Черкасах десятки років, однак про них мало хто говорить. Здогадалися, про що йде мова? Ні? Це дві славнозвісні вежі, які височіють над містом: водонапірна і телевізійна. Що ж у них такого унікального?
Розмір має значення!Почнемо з червоно-білої красуні, яка забезпечує черкасців телебаченням. Ця вежа роз-ташована в Ювілейному парку і має зріст справжньої моделі - 196 (щоправда не сантиметрів, а метрів). У 2015 р. вона відсвяткує своє 50-річчя.
Незважаючи на невеликі розміри міста Черкас порівняно з іншими обласними центрами, у нас одна з найвищих телевізійних веж в Україні. Вона перебуває на почесному 9-му місці. За цим показником вежа-черкащанка обігнала «подружок» із Донецька, Чернігова, Львова. Звичайно, лідером серед українських веж є суцільнометалева конструкція в Києві заввишки 385 метрів, але вона молодша за черкаську «колегу» на 8 років.


Що цікавого за… Водоканалом?З водонапірною вежею, що стоїть за будівлею Черкасиводоканалу, історія ще цікавіша. Це справжня пам’ятка архітектури й інженерного мистецтва початку 20 ст., одна з перших подібних конструкцій у всьому світі! Вежа збереглася в ідеальному стані, а її проект належить всесвітньо відомому інженеру Російської імперії, двічі Герою Соціалістичної праці СРСР Володимирові Шухову. Володимир Григорович свого часу спроектував і збудував перший нафтопровід, розробив унікальні резервуари для нафти, обігнав американців у створенні нафтового танкера, спроектував 400 залізничних мостів, але прославився завдяки своїм «гіперболоїдам». Що ж воно за диво техніки?
Це особливий спосіб будування високих, міцних і, до того ж, естетично довершених споруд із металу. Їх можна використовувати для ліній електропередач, для телевізійних і водонапірних конструкцій, а також як щогли на великих кораблях. Якщо поглянути на вежі Шухова, Ви не помітите чітко виражених опор; метал сплетений у дивовижний візерунок. Кожна заокруглена частина конструкції підтримує інші, і таким чином можна досягнути небаченої стійкості перед поривами вітру, землетрусами. Японська вежа в порту Кобе, збудована вже в наш час за принципом Шухова, у 2005 р. витримала 7-бальний землетрус за шкалою Ріхтера! Винахідник запатентував диво-вежу ще в 1896 р. До сьогодні вціліло лише близько десятка веж Шухова, і одна з них - у Черкасах. Висота гіперболоїдної окраси міста - 34 метри, або 16 сажнів. Вона збудована у 1911 р., щоби забезпечувати населення водою. Вежа вміщувала 20 тисяч відер води, чого вистачало на потреби черкасців, і ще залишався резерв для пожежників.

 

Ліворуч - перша вежа Шухова, праворуч - черкаська
Previous post Next post
Up