вітання буржаузії з днем взяття Бастилії!

Jul 14, 2011 12:13


Усі перевороти, юний друже,
Один початок мають і кінець:
Спочатку розбивається склотара,
А потім підкрадається пиздець...
Лесь Подерв'янський. "Король Літр"

222 роки тому, 14 липня 1789 року, озброєні санкюлоти (у перекладі - "ніщеброди") взяли штурмом королівську в'язницю Бастилія, символ королівської влади. З цього, як вважається, почалася Велика Буржуазна Революція у Франції.

Королівську владу таки ліквідували (тимчасово), маєтки церкви позабирали, санкюлотам, які мають достатньо грошей, надали рівні права (тільки чоловікам). Але революція пішла не зовсім так, як на це сподівалися. На той час, можна вважати, ще можна було говорити про єдиний "народ" - так званий третій стан. Але невдовзі виділилися рівні та найрівніші.

Як приклад революції, яка закінчилася погано, часто наводять так звану соціалістичну в Росії. В результаті до влади прийшли більшовики, а врешті це закінчилося сталінізмом і масовими розстрілами.

Але не забуваймо, що буржуазна революція свого часу закінчилася не краще, і з подібної причини. Одразу почали з'являтися фракції, кожна з яких намагалася монополізувати владу і знищити суперників. Тільки на той час замість куль використовували "гуманну гільотину". Найкраще, як на мене, процес описав Петро Кропоткін у своєму творі "Хліб і воля":

Прежде всего гильотинировали эбертистов, самых ярых - тех, кого Минье, еще под свежим впечатлением борьбы, называл анархистами. За ними скоро последовали сторонники Дантона, а когда робеспьеровцы гильотинировали всех этих революционеров, то и им самим пришла очередь всходить на эшафот. И тогда, разочаровавшись во всем, видя, что революция погибла, народ предоставил поле действия реакционерам.

Наслідком стало врешті решт, що через якихось 15 років Наполеон Бонапарте стає імператором. Це про тимчасове скасування королівської влади. Франція починає вести війни по цілій Європі. Потім королями стають по черзі Бурбони та Луі Бонапарте. На те, щоб реабілітувати перші здобутки, потрібні були нові революційні спроби: 1830, 1848 і нарешті 1870 з відомою Паризькою Комуною. Ці революції мали вже більш робітничий, а не санкюлотний характер - але це інша історія.

Втім, взяття Бастилії, хоч і призвело до суперечливих наслідків, досі є національним святом у Франції й шанується не тільки буржуазією в сучасному розумінні. Сьогодні його сприймають за остаточними наслідками. Зі взяття Бастилії почалися масштабні зміни. На сьогодні це день боротьби з реакцією загалом.
А тим часом нагадуємо, що кожна революція - чи то велика буржуазна, чи соціалістична, чи мала помаранчева - закінчиться не так, як ми того хотіли, як тільки замість однієї влади люди дозволяють стати над собою іншій.
Хай живе свобода, мир хатам - війна палацам і все таке.






Жан-П'єр Уель



Ж.Ф. Жанiне



Робер Юбер



Анрi Поль Перро



Шарль Тевенiн

ukrainian, international politics

Previous post Next post
Up