PC cucc

Jun 25, 2009 21:49


XP beépített alkalmazásai

dxdiag.exe
Az .exe indításával vagy a Start menü/Futtatás/dxdiag útvonalról érhető el a Direct X diagnosztikai eszköz, amelynek a segítségével rengeteg hasznos információt megtudhatunk a gépünkről. Ez főleg hibakeresésnél jöhet jól, például ha a videokártya, a hangkártya vagy bármilyen Direct X-et igénylő eszköz nem működik megfelelően, akkor ez az alkalmazás tényleg a segítségünkre lesz. Legtöbbször a hibát is el tudjuk hárítani a Dxdiag-gal (elég sok opciót és tesztet találhatunk), de ha mégsem, akkor is a segítségünkre lehet abban, hogy feltárjuk a hiba okát.

eudcedit.exe
Nem tetszik a Windows karakterkészlete? Nos, éljük ki a kreativitásunkat! Az eudcedit segítségével több mint hatezer saját karaktert határozhatunk meg, köztük különleges karaktereket vagy emblémákat, amelyeket azután fontként definiálhatunk. Ez nagyon hasznos, ha sok szöveget írunk, és közben gyakran használunk olyan különleges karaktereket vagy szimbólumokat, amelyeket egyik Windows fontkészlet sem tartalmaz. Ha rajzoltunk egy karaktert, akkor azt hozzáfűzhetjük az összes betűkészlethez, de arra is van lehetőség, hogy csupán egyet bővítsünk ki vele.  Ezzel a hozzácsatolással meghatározhatjuk, hogy mely betűkészleteknél jelenjen meg a saját karakterünk. Ha például egy cégemblémát definiálunk, akkor célszerű azt valamennyi fonthoz hozzáfűzni, ugyanis ekkor bármikor használhatjuk az emblémát, függetlenül attól, hogy éppen melyik betűkészlettel dolgozunk.

drwtsn32.exe
Íme az egyik legügyesebb rejtett alkalmazás. Dr. Watson, ahogyan azt a neve is sejtteti, programhibák után kutat számítógépünkön. Hiba észlelésekor szöveges fájl (Drwtsn32.log) jön létre, amelyet akár el is juttathatunk a tanácsadó személyzetnek. Létrehozható egy az összeomlási memóriaképet tároló bináris fájl is, amelyet a programozók betölthetnek egy hibakeresőbe. A Dr. Watson alkalmazás parancssorból való elindításához váltsunk a gyökérkönyvtárra, majd írjuk be a drwtsn32 parancsot.

eventvwr.exe
A segédprogram, egy egyszerű kattintás hatására, az Eseménynapló ablakba kalauzol, ahol három csoportba sorolták az eseményeket: Alkalmazás, Biztonság, Rendszer. Ha kiválasztottuk a kívánt eseményt, akkor a jobb oldali, a részleteket ablakban kattintsunk az eseményre a jobb egérgombbal, majd a megjelenő helyi menüben válasszuk a Tulajdonságok pontot. Meg fogunk lepődni, mennyi mindent megtudhatunk egy-egy általunk jelentéktelennek ítélt eseményről.

Láthatatlan mappa

Válasszunk ki egy mappát amit el akarunk tüntetni. A trükk: nyomjunk a mappa átnevezése opcióra, és ahelyett, hogy új nevet gépelnénk, nyomjuk le az ALT billentyűt, majd az ALT nyomvatartása mellett üssük be a 0160-as számot. Tehát ALT+0160. Majd enter - ezzel meg is vagyunk, a mappának nincs neve. Persze még el kell tüntetnünk az ikonját is.Jobb klikk az immáron névtelen mappán, majd tulajdonságok/testreszabás/ikoncsere. Ki tujda miért, az XP tartalmaz néhány mappa-ikont, melyek "üresek" - csak keressünk egyet.  Ha megvan válasszuk ki, és máris eltünt a mappa - kicsit nehéz ráklikkelni:-) mivel nem látszik - de ettől függetlenül ugyan olyan használható mappa, mint normális társai. Total Commanderben vagy egyéb fájlkezelőben könnyen megtalálható, de az sajátgépen keresztül tallózva már eléggé láthatatlan, főleg ha a nézet/részletek opció ki van kapcsolva.

tech, magyar

Previous post Next post
Up