Трясовини Пинських боліт

Sep 25, 2014 08:19


Класичний образ Пинських боліт вражає своїми розмірами і характером. Коли їх читаєш, добре уявляючи ту велику кількість сіл, містечо і міст яка знаходилася поряд з тим територіями все рівно перед очами постає безмежна черетяна тундра:

"Заболочені простори Мінської, Гроденської і Волинської, а також частково Київської і Могилевської губерній, в басейнах рік Дніпра, Прип'яті, Березини, Німана, Західного Бугу загальною площею 8.000.000 десятин, складають так звані Пинські болота або Полісся. Загалом Полісся представляє собою цілковиту низовину, з розсіяними по ній переважно піщаними гривами, з розмаїттям невстановившихся рік, з масою озер, частково затоплюваних розливами, частково самостійними. Найбільш значні болота (Гроденської) губернії, знаходяться на Чорноморсько-Балійському водорозділі, мають дуже малий ухил, що падає до 0.00005, внаслідок чого осушення цих боліт зв'язане з дуже великими складнощами." (
Щоденник відділу земельних покращень")

"Тече вона (Ясельда) через велику, близько десяти тисяч десятин, площу тонких залитих водою боліт. Ці болота належать як приватним великим землевласникам, так і селянам різних сіл і уявляють собою безкорисні трясовини, до яких скеровані усі канали правого, густо населеного прибережжя ріки; русло Ясельди не в стані умістити води, бо так заросло черотом, лозою, занесено мулом і перегороджено для ловлі риби плотами (язами). Вода ріки, змагаючись з усіма цими припонами, розливається дуже широко, розходиться з великими зусиллями по чисельних рукавах, тече повільно, зникає поступово з поверхні під шаром прослих трав і водяних рослин, пробивається, нарешті до Берези-Картузької, звідки сток є свобіднішим." (Звід праць місцевих комітетів. т.18)

Болота не тягнуться безперервною смугою, мають порівняно невелику площу, не становлять абсолютної перешкоди для руху людей. Але не питайте: чому українсько-білоруська межа на Пружанщині, Березовщині, Телеханщині збігається з Чорноморско-Балтійсьим водорозподілом і межами басейну ріки Ясельди? Одповідь на поверхні.

Пинщина, Ясельда, Полісся, подивинка, Берестейщина

Previous post Next post
Up