Михайло Драгоманів опрацював "Проект підвалин статуту українського товариства "Вільна спілка"" в якому передбачав діяльність на користь широкої демократизації Російської імперії. В примітці ІІ до розділу Б першої частини статуту Драгоманів розмістив виноску яка конкретизувала його уявлення про крайове самоурядування. З них виникає що під Поліссям Драгоманів і його сучасники розуміли перш за все территорію відому етнологам також як Західне Полісся: "Області, на які повинна бути розділена Россійская імперія, згідно сукупності географічних, економічних і етногоафічни умов, можть бути передбачені приблизно следующія:
- Північна: губерніі Архангельська і Вологодська.
- Озерна: губ. Оловецка, С.-Петербургска, Псковська, Новгородська і Тверська.
- Балтійская: губ. Естляндська, Ліфляндська, латиські повіти (Люцинскій, Речіцкій і Дінабургскій) Вітебської губерніі і Курляндська.
- Литовська: губ. Ковенська, Сувалкської на північ од р.Сувалок, західна половина Віленської губерніі.
- Польська: губерніі Царства Польського крім литовської частини Сувалкськой і східніх частин Седлецької та Люблінської (колишня уніатская Холмська епархія) і західна частина повітів Гродненскаго і Белостоцкаго, Гродненської губернії.
- Білоруська: губернія Вітебська (крім латишских повітів), західна половина Смоленської губернії, Могилевська губенія, Мінська, крім Пинського і Мозирського повітів, Гродненська губернія, крім півенних повітів (Більского, Пружанського, Брестейського і Кобринського).
- Поліська: східні частини Седлецької та Люблінської губерній, південні повіти Гродненської, Пинський і Мозирський повіти Мінської губернії і Волинська губ., крім південно-східної частини (повітів Жітомирського і Новград-Волинського по р. Случ).
- Київська: південно-східня частина Волинської губернії, Київська губернія, Чернігівська та Полтавська без південно-східної частини (повітів Констянтиноградскаго, Полтавського, Кобеляцкаго і в половини Кременчуцького).
- Одеська: Подільська губернія, Бессарабська, Херсонська, західна частина Катеринославської (по р. Дніпро) і Таврійська губернія крім повітів Мелітопольского і Бердянского.
- Харківська: Мелітопольскій і Бердянскій повіти Таврійської губернії, південно-східні повіти Полтавської губернії, Харківська губенія і південні, слобідсько-українські, повіти Курської та Воронезької. ..."