СИМВОЛІКА ГАЛИЧИНИ

Jan 31, 2022 22:42

СИМВОЛІКА ГАЛИЧИНИ
оновлений допис




Галичани - представники слов’яномовного етносу, тому маємо хоч якось відобразити тяглість з наших предків, які сформувалися в нашому краю. Яскравими державами та адміністративними утвореннями минувшини на теренах Галичини були:
(Велика) Хорватія;
• галицько-хорватські князівства, які стали основою держави Ростиславичів - Galicia, Галицька земля, яка була сепаратною щодо Русі;
• Галицька земля в період анексії Романовичами;
• Королівство Руське, та воєводства на теренах Галичини, створені Польщею;
• Королівство Галичини та Володимирії, створене Австрією;
ЗУНР / Галицька держава.
Протягом означеного періоду герби збереглися - наприклад, Галка відома з угорських хронік, Леліва - від хорватів балканських та була наявна у шляхетських гербах від пізнього середньовіччя.

От зі зламу 1-2 тисячоліть та перших століть опісля й можна брати основу геральдики для Галичини, як історико-політичного краю.

Галка, як загальний герб землі Галицької відома з пізнього Середньовіччя. Галка біло-чорна, що дуже добре з погляду практичності.
До корони герба варто додати герби всіх частин Галичини та земель, які були під владою князів Галицьких.

А от прапор - то складніше питання. Якщо брати за основу хоругви земель, то:
• Галич - чорна галка з короною на білому тлі;
• Теребовля - золоті зоря та півмісяць на синьому тлі;
• Перемишль - золотий двоголовий орел на синьому тлі;
• Звенигород - золотий грифон на синьому тлі;
• Львів - золотий лев на синьому тлі;
• Белз - білий грифон та червоно-малиновому тлі;
• Поділля - жовте сонце на червоно-малиновому тлі.

Багато шляхетських родів із Польщі, Галичини, Волині та загалом хорватських землях, які мали коріння у Галичині, використовували давній герб Леліва, який польські дослідники пов'язують із Лелею й Діванною, можливою персоніфікацією Венери, Богині-Матері.
Перші герби Хорватії, фон яких був чи червоний (червоно-малиновий?), чи синій. Золота зірка над срібним місяцем. Документально відомі орієнтовно із 10-11 століття (в Польщі - з 14 століття як герб руської (галицької) шляхти). Також - перший герб Теребовлі (це вже суттєво пізніше місто та околиці отримали на відзнаках більше однієї зірки). Такі ж герби чи із використанням зірок й півмісяця мали та мають Підгайці, Калуш, Дубно, Тернопіль, Сенява та інші міста, тобто райони південно-східної Польщі, Галичини та частини Волині, де могли осісти хорватські роди.




Відтак, виходячи із простої логіки, на основі знань з геральдики та історичної традиції, стяг мав би містити синю та червоно-малинову барви (особисто мені подобається червоно-малинова барва зверху, враховуючи, що вона найбільш рання на гербах хорватів, вихідців з Галичини).



Я скомпілював з того, що доступне у тенетах / інтернеті. Враховуючи землі, якими володіла Галицька держава, вставив у корону герби Белза, Перемишля, Львова, Теребовлі/Тернополя, Поділля. Варіант прапора, звісно, робочий, адже питання впирається у той чи інший історичний період, який береться за основу для формування геральдики. Проглядаючи історію галицьких земель, можна помітити, що основні вживані кольори як тло гербів та хоругов - червоний, білий, синій та жовтий. Варто лиш дослідити, які в нас вживалися частіше і за яких обставин.

Інформацію можна знайти у відкритих джерелах (наприклад, Вікіпедія). Думка про Леліву мені імпонує, але її треба ще опрацювати та окреслити аргументовано - показати на прикладах міст, земель, шляхетських родів.

слов'яни, Галичина, минуле, націософія, майбутнє

Previous post
Up