Василь Тибель «Медова казка»

Sep 21, 2019 14:58

Категорія - фантастика
Вік основної аудиторії - 7-12 років
Жанр - пригодницька казка
Мова видання - українська
Оцінка авторів проекту






Василь Тибель. Медова казка. - Луцьк : Твердиня, 2016. - 172 с.



Сучасна пригодницька казка - непростий жанр, бо надто легко скотитися у стьоб і вигадки. І я щиро боялася, що ця книга буде саме такою. Особливо після того, як у пролозі дружина дятла називала район лісу "неперспективним" і непокоїлася, що її діти "назавше залишаться провінціалами" (С.6), якщо житимуть тут. Дятли полетіли, а восени у дупло заселилася білка. Зрозуміло, що причина, чому білка вподобала вільне дупло, має бути пояснена в тексті. Але навіщо було з самого початку втуляти у текст стереотип, залишається загадкою.
Ще одною вадою тексту є його оформлення і верстка. Ця казка для дітей молодшого шкільного віку, але у ній дуже мало малюнків, і шрифт варто було б зробити більшим.
На цьому зауваження до твору у мене закінчилися, бо далі почалися справжні пригоди.
Свого часу я дуже любила мультсеріал про бджілку-трудівницю Маю. Ця казка зовсім інша, більш драматична, із небезпеками і правдивими конфліктами.
Головна героїня - юна смілива бджілка Рудка, яка товаришує з тітонькою Бджулею, годувальницею Принцеси. А її найкращими друзями стають мураха і джмелик.
І хоча під час першої зустрічі з Кусею і Жужиком джмелик каже, що з дівчатами суцільні проблеми: "...не займай дівчиська, від них тільки сльози й соплі. Пам’ятаєш, минулого разу, коли ти сперечався із жужелицею, вона так ревіла і пищала, що ти не знав, куди подітися?" (С.21), та вони стають справжніми друзями. Без вагань захищають Рудку від Водяної Бабки. Коли ж приходить велика біда і на дупло-вулик нападають розбійники-шершні, Куся і Жужик, не замислюючись, стануть на бік трудівниць-бджіл і навіть ризикуватимуть життям. Де й поділися їхні ігри... І сама Рудка невдовзі матиме змогу врятувати від страшної смерті у павучих тенетах Жужика, якому симпатизує, а Кусю - від богомола.
Проблеми у казці підняті глобальні. Вже від самого початку твору стає зрозуміло, що у вулику назріває серйозний конфлікт. Стара королева править жорстко і часто несправедливо, вона зібрала біля себе зграю підлабузників і прагне позбутися Принцеси, їй байдуже, що без оновлення рій загине. Колись, дуже давно, нинішня Королева пошкодувала меду для людей і забрала рій з пасіки. А зараз разом із трутнями вона порушила роботу вулика: відбірний мед дістається трутням, які ще й знущаються з робочих бджіл і навчають молодь "правильному життю", коли найголовніше - догодити Королеві. Вони готові зжерти навіть мед, який потрібен для зимівлі, а всім іншим і поганенького меду буде достатньо.
У вулику постійно влаштовують свята, танці і бали, фальшиво грає оркестр, розважаючи нероб, поки більшість бджіл наполегливо працюють і вдень, і вночі. Трутні ще й ділять бджіл на сорти, і ця ієрархія в часи появи Рудки вже є усталеною. Навіть сама Королева думає відповідно: "Яка це насолода - бути володаркою цих жалюгідних комах" (С.55). От що буває, коли хтось отруюється жагою до влади. А далі, якщо цю владу втрачаєш, здатний на будь-яку дурість і справжні злочини, і як стають на цей слизький шлях, у творі також показано. Розкіш, пишнота, багатство, лестощі - все це змінює до невпізнання, і пройти таке випробування не кожному до снаги.
Це не просто конфлікт поколінь, але і світоглядних систем. Розумні бджоли чекають, поки Принцеса підросте, щоб позбутися королеви. Інші просто терплять, не думаючи, що можна спробувати щось змінити, бо бджоли мають коритися своїй королеві, якою б вона не була.
Це сприйняття влади покладене в основу головного конфлікту, і зрозуміло, що справа не у бджолах, а в наших можливостях визнавати або не визначати владу, яка не шанує людей. І для Рудки відповідь на це питання не є складною: "А яка в тому провина, що я не вклонилася? І чому всі її слухають і підкорюються, в неї ж бо тільки кілька посіпак, а нас он скільки?" (С.11).
Рудка народилася з такою вільнолюбною вдачею і готова до боротьби, тому бджілка захищатиме ображених, а особливо юну Принцесу, без якої у роя немає майбутнього. Разом із Рудкою проти свавілля старшого покоління і трутнів постають і молоді робочі бджоли. І це природно, бо лише з такими підданими можливо щось змінити у королівстві, та й у будь-якій державі.
Твір - добрий, яскравий, динамічний, з чудовими описами природи, і водночас пізнавальний і в міру складний сюжетно. Щоправда, не все, описане в тексті, повністю відповідає дійсності (звісно, витягти своє жало і битися ним як мечем бджола точно не може, та й жалить лише раз за життя), але казка настільки захоплива, що на такі дрібниці не звертаєш уваги.
Слідкуючи за пригодами, співпереживаючи, юні читачі можуть багато чому навчитися, бо головні герої твору психологічно дуже близькі аудиторії. Вірність, відданість, сміливість, стійкість, боротьба, прощення - ось далеко не повний перелік тих якостей і чеснот, які може допомогти розвинути ця казка. А ще навчитися розрізняти підлість і підступність, бо в нашому світі це вміння вельми корисне.
І бути мудрими. Головні ідеї твору лунають у промові Принцеси перед бджолиним роєм, а деякі істини є вічними: "Жорстокість породжує жорстокість, лише праця і милосердя дасть нам можливість відродити нашу Сім’ю" (С.158). Ось так дорослішають, бо інакше не станеш справжньою Королевою.
Також, гадаю, ця казка добре навчить ще одній мудрості: коли в спільноті виникають конфлікти, які неможливо вирішити мирним шляхом, то обов’язково знайдуться ті, хто цим скористається. І той жах, який зробили з дуплом-вуликом шершні, - закономірний наслідок недалекоглядності старшого покоління, яке надто довго чіплялося за владу і жило в своє задоволення. Дуже знайома ситуація...
Угода з ворогом не може бути рівноцінною: "- Звісно, я пам’ятаю про домовленість: новий вулик, рабів для обслуги і половину зібраного врожаю меду твоєму війську" (С.116). Ніхто при здоровому глузді на таке не піде, але зовсім інакше думають ті, кому помста і жага наживи застять очі. На слабших же готові нападати всі, хто гадає, ніби отримає легку перемогу і за гроші здатний на будь-яку жорстокість і підлість. Так проти бджіл об’єднуються всі можливі вороги, але цього б не було, якби не зрада старшого покоління. Є над чим замислитися не лише у контексті цього твору.
Чим далі, тим серйознішою стає ця казка, і цим вона мені неабияк подобається.
І ще було б гарно побачити цю повість екранізованою у вигляді повнометражної анімації.

Висновок: Ця пригодницька казка може сподобатися не лише дітям, але і дорослим.

Наталія Дев'ятко

Ми збираємося переїхати на інший ресурс - http://ukrbook.blogspot.com/
Читайте ще більше відгуків на сучасні твори!

Про цю книгу, на жаль, ми не знайшли відгуків.

Видавництво "Твердиня", Аудиторія - 7-12 років, Категорія – фантастика

Previous post Next post
Up