Oct 31, 2010 16:31
В етнографічному музеї, що на пр. свободи, зараз триває класна таки виставка - експонуються вминаходи шведок. Річ у тім, шо у Швеції дуже круто слідкують за гендерною рівністю. І результати такого контролю є у всіх сферах. Аж тут стало комусь розуму подивитись на статистику патентування прав на винаходи. І шо ви думаєте? З XVIII ст. зберігається така динаміка, що з усіх запатентованих пристроїв лишень 5% - авторства жінок. Уряд зразу наробив шухєру, учрєділі премію жінкам-винахідницям, фінансують винаходи самі по собі: від етапу їх розробюки до впровадження у побут звичайних шведів. Ну й інформаційна кампанія.
Значиться, жіноцтво так мало представлене у сфері винаходів, бо існує стереотип, що винахідником може стати лише та людина, яка має відповідну освіту, написала туєву хучю дисертацій і як наслідок винайшла щось етакоє. Це ніхто не відкидає. Але поряд з цим винаходом, на думку шведів, ввжається вирішення тої чи іншої проблеми, із якою стикається людина. Наприклад - у побуті.
На виставці безліч дуже цікавих експонатів. Там наприклад утримувач суглобів пальців, щоб їх не крутив ревматизм, ковдра з рукавами - щоб зручно було закутаному книжки читати, велосідло для вузьких спідниць - щоб жінка при параді могла користуватись цим видом транспорту.
Організатори виставки запросили журналістів на спец-екскурсію.Ну і серед інших екскурсоводів була шведка, чий винахід був представлений на виставці. Вона так в загальному пару слів сказала по суті виставки, ну і торжествєнно привела всіх до того, що аинайшла сама. І каже: "Я дуже переживаю, що тисячі стокгольмців щодня ходять у туалет і це все іде в море. А це шкодить рибам. Тому я вирішила зробити такий екологічний винахід". далі показує на зелену лійку із невеличким отвєрстієм зверху у формі сердечка. Каже: "Це туалет. Ви сідаєте на цю зручну лійку, робите свою справу, розбавляєте те, що з вас вийшло, водою, у пропорції 1/9 і маєте чудові міндобрива для кімнатних рослин. так роблять у селах, бо все, що прийшло з землі, у землю має йти. Але я жителька Стокгольма і для мене основне - це зручність. Тому я зробила таку зручну лійку на зручній ручці, що ти зробив своє діло і потім це використовуєш". Наші журіки стоять і дивляться веееликими очима. Питають: хто фінансує? Винахідниця відповідає: уряд. Журналісти: А користується попитом? Винахідниця: Так, вже випустили 2 000 виробів. І хочу запатентувати це в Європі, Україні та Білорусії, щоб і тут люди берегли екологію.
Мене мучили два питання. Я подумала, шо аби цей винахід дійсно виправдав себе, він повинен замінити туалети і тоді риб буде врятовано. Роблю великі, повні серйозного зацікавлення, очі. Питаю у винахідниці: А що, усі, хто купили ваш винахід, відмовляються від користування звичайним туалетом?
Журіки сміху стримати вже не можуть. Винахідниця теж рже. Каже: "Принаймі на літній період - так".
Питаю далі: Але 1 людина випродуковує певно дуже багато добрива, тим паче якщо розводиться водою 1/9. То треба мати дуже багато кімнатних рослин у Стокгольмі.
Винахідниця рже, і каже: "Та, треба мати цілі угіддя".
Карочі да, паржалі))). І шота я не впевнена, що її винахід користуватиметься успіхом в Україні. Ілі може я і неправ.
цікавлюсь,
нєрабочій чілавєк