Стаття написана в рамках виконання завдання за проектом "Академія блогослов'я" (
blogwords_acad ).
Якою б суворою і сніжною не була зима, але весна все одно переможе. Разом з весною та закінченням виборів заворушився і ринок цінних паперів України. Лише за два перші місяці 2010 року індекси українських акцій виросли більше ніж на 20%, а протягом 2009 року власники акцій українських цінних паперів могли збагатіти на 90%, майже подвоївши свої заощадження.
Після ряду нововведень 2009 року, таких як створення "
Української біржі" (нової біржі цінних паперів з демократичними умовами торгівлі), введення інтернет-трейдінгу (торгівлі цінними паперами через Інтернет) ринок акцій України став доступним українцям навіть з досить невеликим капіталом. Маючи лише близько 5000 грн., вже реально стати дрібним співвласником
заводу «Азовсталь» або
«Укрсоцбанку». А з рівня 15000 - 20000 грн. можна задумуватись про створення свого міні-портфелю акцій підприємств.
Думками стосовно ролі приватних інвесторів на фондовому ринку поділився керівник відділу інтернет-трейдінгу компанії
Dragon Capital Валентин Ковбасюк:
Ігор Романенко : Валентин, скажіть, яка динаміка кількості трейдерів з України на українських біржах протягом останнього року?
Валентин Ковбасюк: По даних «Української біржі» (інша провідна українська біржа називається
ПФТС - прим. автора), протягом останнього року інтернет-трейдерами стали 1800 приватних інвесторів. Це практично співпало з планами біржі на перший рік роботи. Згідно з цими ж планами, на кінець 2010 року таких інвесторів має бути біля 10000. Динаміка дуже хороша, але подальше зростання можливе лише за умов популяризації такого інструменту, як інтернет-трейдінг.
І.Р.: Наскільки саме українські трейдери визначають рух цін цінних паперів?
В.К.: Зараз приватні інвестори грають вже помітну роль на фондовому ринку. По даних «Української біржі», відсоток операцій, в яких приймали участь саме приватні інвестори, складає порядку 20-30% (а іноді і всі 40%) в загальному обсязі. Більшість інтернет-трейдерів приходить на біржу з грошима, а не з цінними паперами. Тому їх перші операції завжди - купівля.
Брокери цінних паперів (посередники у біржовій торгівлі) активно заохочують приватних інвесторів до купівлі українських акцій. Незалежно від того, чи виграє приватний інвестор, чи програє, брокер отримає своє у вигляді комісій за здійснення операції. Однак, біржовий новачок повинен чітко усвідомлювати, що поруч із шаленими прибутками на нього можуть чекати і приголомшливі збитки, які здатні знищити більшу частину капіталу.
Так, у 2008 році падіння фондового ринку України склало 74%. Уявіть собі: на початок року Ви мали 100 000 грн., а наприкінці у вас залишилось лише 26 000 грн. А на додачу - знецінення національної валюти на 60%... Споглядаючи ці цифри, можна зрозуміти, чому під час Великої Депресії у США біржові спекулянти викидалися з вікон або пускали кулю у скроню. Українських біржових спекулянтів у 2008 році врятувало тільки те, що цих спекулянтів на той час фактично не було.
Однак статистика тривалих періодів усе таки є більше оптимістичною, ніж песимістичною. Якби ви володіли акціями українських компаній з 2001 року, то, незважаючи на всі коливання ринку, Ваш сумарний капітал зараз був би більшим у 10,67 разів, що в середньому відповідає річному доходу біля 30%. І таке зростання цілком обґрунтоване - воно відповідає темпам росту успішних українських підприємств. Але для того, щоб отримати вказаний дохід, треба було мати сталеві нерви, хоча б середні знання в області інвестицій і бути одразу націленим на довгострокову перспективу.
Зараз ринок українських акцій росте. Акції ростуть, тому що на ринку стрімко з’явилося багато нових учасників, що прагнуть купити цінні папери в будь-яку ціну. «Ринок акцій росте, коли дурнів на ринку більше ніж акцій», - сказав хтось із відомих спекулянтів, чиє прізвище я зараз не можу згадати. Але що буде за місяць, півроку або рік? Невідомо.
Невблаганна статистика американського або російського ринку свідчить, що
успіху у біржовій торгівлі досягає не більше 7% її учасників (частіше можна почути ще більш сумні оцінки). Тут доречно згадати, що біржа, фактично, є засобом перерозподілу коштів між торгівцями. Звичайно, що кожен, хто прийшов на фондовий ринок, вважає, що він потрапить саме у ці переможні 7%. На жаль, це, м’яко кажучи, не так.
Для того, щоб перемогти в біржових перегонах, треба мати знання, розуміння ситуації та чітку стратегію, що пройшла перевірку часом. Лише ці фактори в сукупності, поєднанні з крихтою везіння, зможуть принести інвестору у цінні папери очікуваний пристойний результат.