Заява почесного патріарха Філарета про те, що нібито Православна церква України має зв'язки зі Службою безпеки України, є спробою кинути тінь на ПЦУ.
"Позиція почесного патріарха складна, тому що він змушений виправдовувати, зокрема, і свою зраду останнього часу", - зауважив OBOZREVATEL історик церкви Арсен Зінченко, коментуючи його останні висловлювання про зв'язок церкви зі спецслужбами.
У контексті співпраці церкви з КДБ за радянських часів, про які розповів Філарет, Зінченко заявив: "Давайте не плутати церкву з єпископами. Тому що церква як поняття включає в себе Господа Бога Ісуса Христа, духовенство і мирян. Тому говорити, що загалом церква мала зв'язку з КДБ - некоректно".
"У радянські часи єпископи були включені в сферу впливу спецслужб, але були священики, які не робили цього і переслідувалися КДБ", - додав він.
Говорячи про співпрацю церкви, зокрема, ПЦУ зі спецслужбами, історик підкреслив: "Ми живемо в демократичній країні, і кожен з нас може звертатися до СБУ, якщо помічає якісь речі, в які СБУ повинна втрутитися. Точно так само і єпископи. Але СБУ не керує єпископами. Принаймні, прямого впливу немає".
В інтерв'ю журналістці Наталії Влащенко Філарет заявив, що священики можуть співпрацювати зі спецслужбами, що спецслужби збирають компромат на духовенство і таким чином можуть впливати на нього.